Třem šumavským městům se nelíbí, že nesmějí zasahovat v městských lesích, které jsou na území národního parku. (ilustrační snímek)

Třem šumavským městům se nelíbí, že nesmějí zasahovat v městských lesích, které jsou na území národního parku. (ilustrační snímek) | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Šumavská města tvrdí, že přicházejí o miliony, když nesmí kácet lesy

  • 1
Nejvyšší správní soud zamítl stížnost šumavských měst, jejichž lesy leží v národním parku. Nemohou je tak využívat podle svých představ a přicházejí o desítky milionů. Zamítnutou kasační stížnost podaly Volary, Kašperské Hory a Hartmanice. Rozhodnutí soudu vítají ekologičtí aktivisté.

Trojice měst kritizovala hlavně rozhodnutí ministerstva životního prostředí z roku 2007, které změnilo první zóny a hospodaření v druhých zónách. Část lesů spadla do bezzásahových ploch. Starostové namítají, že kvůli tomu jejich porosty napadl kůrovec a vznikly mnohasetmilionové škody. Kromě toho v místech nesmí kácet a prodávat vytěžené dříví.

"Necháváme si zpracovat posudek na celkovou újmu, kterou jsme utrpěli za dobu, co jsme v národním parku. Další škoda nám vznikne do budoucna. V prvních a bezzásahových zónách musíme dříví ponechávat a nic tam roky neporoste," říká Miroslav Mäntl, ředitel Kašperskohorských městských lesů.

Spor se přiostřil už před dvěma lety, kdy Kašperské Hory a Volary pohrozily, že nadále nechtějí být součástí parku. Jsou přitom největším nestátním majitelem lesů v šumavském parku. Vlastní zhruba 4,8 tisíce hektarů. Z toho zhruba 630 hektarů je právě těch, které nemohou hospodářsky využívat.

"V roce 2010 jsme spočítali, že jen kvůli kůrovcové kalamitě a ponechání dříví v lese jsme přišli o 16 milionů korun," dodal Mäntl.

Ministr navrhuje jako první zónu 26,5 procenta parku

Volary zvažovaly vystoupení z parku už v roce 2007. O rok dříve měly vyčíslené škody, které jim kvůli zákazu těžby vznikají každoročně. Bylo to 50 milionů korun.

Nejvyšší správní soud tvrdí, že podle zákona o ochraně přírody a krajiny nelze lesy v národním parku zařazovat mezi lesy hospodářské. "Z toho lze dovodit zřetelnou preferenci zájmu na ochraně lesů v rezervacích před zájmem na ochraně hospodářských práv jejich vlastníků či správců," komentuje Nejvyšší správní soud ve verdiktu své rozhodnutí.

Volary, Kašperské Hory a Hartmanice nyní zvažují další kroky. "Podávali jsme více stížností a žalob a zatím nemáme rozhodnutí písemně," naznačila starostka Volar Martina Pospíšilová.

Ekologičtí aktivisté po rozhodnutí soudu jásají. Verdikt čtou jako potvrzení toho, že v národním parku má na 30 procentech rozlohy zůstat bezzásahové území, jak jej před lety stanovil tehdejší ministr životního prostředí Martin Bursík.

"Potvrdilo se, že ponechání nejcennějších území národního parku divoké přírodě je v naprostém souladu se zákonem," komentoval ekologický aktivista Jaromír Bláha.

Poslanecká sněmovna má nyní na stole dva návrhy zákona o Šumavě. Ty mají stanovit, jaké budou podmínky do budoucna a rozlohu jednotlivých ochranných zón. Chalupův zákon coby vládní má nyní větší šanci projít a navrhuje první zónu na 26,5 procenta plochy.

Plzeňský kraj spolu s Jihočeským už svůj návrh také začal přepracovávat. "Můj návrh je kompromisem možného," komentoval ministr Chalupa o Velikonocích při své návštěvě Šumavy.