Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lidé se přou s developerem na stavbě nového domu, vadí jim patro navíc

  11:56aktualizováno  11:56
Podoba bytového domu v centru Budějovic rozpoutala konflikt mezi stavitelem a lidmi, kteří bydlí v jeho blízkosti. Podle nich mění územní plán, protože budova má pět nadzemních podlaží. Developer ale tvrdí, že jde o podkroví.

Stavba bytového domu v Nové ulici. | foto: Petr Lundák, MF DNES

„Regulační plán v této lokalitě povoluje pouze čtyři nadzemní podlaží se šikmým zastřešením a podkroví. Zde se nejedná o využitelné podkroví, ale klasické páté nadzemní podlaží,“ říká soused Pavel Pešek. Podle něj také projektová dokumentace pro stavební povolení nezmiňuje podkroví, ale právě páté nadzemní podloží.

Územní rozhodnutí nicméně nabylo právní moci 14. července loňského roku a stavební povolení 12. ledna roku letošního. A tak se začalo stavět. Podle Peška úřad vydal rozhodnutí v rozporu s právními předpisy. „Vydáním rozhodnutí došlo ke změně územního plánu,“ uvádí Pešek, který pracuje jako advokát.

Projekt Byty Nová stejnojmenné společnosti vedou firmy Edikt a Beta 1 Development. Jednatel Jan Mojžíš argument o pátém nadzemním podlaží vyvrací. „Podle projektu jde o čtvrté podlaží a podkroví. To páté patro, o kterém mluvíme, je podkroví. Naši stěžovatelé útočí na to, že jsme měli administrativní chybu, když ho architekt omylem nazval jako páté nadzemní podlaží. Byla to však jen chyba v psaní. Co se týče skladby, je to normální podkroví. To je celý problém,“ vysvětluje.

Podlaží změnili na webu na podkroví

Kontroverzní developerské projekty v Budějovicích

V roce 2013 část obyvatel Suchého Vrbného úspěšně bojovala proti stavbě šestipatrového domu na rohu Dobrovodské ulice. Ten měl hodně převyšovat okolní zástavbu a panovaly obavy, že může sousednímu domu narušit statiku. Developer nejdříve zvažoval úpravu projektu, nakonec od stavby upustil
V roce 2014 chtěl další developer v proluce ulic Hálkova a Nerudova na Pražském sídlišti postavit budovu o šesti patrech s 33 byty. Obyvatelé z nejbližšího okolí proti záměru protestovali. Měli obavy ze zhoršení životních podmínek, dopravní situace či zastínění svých bytů. I zde dodnes bytový dům nestojí.

Na webu bytynova.cz, kde autoři projekt prezentují, bylo před zjišťováním MF DNES páté patro uvedeno. Po dotazování se ale název změnil na podkroví. Téměř všechny byty jsou tady již zarezervované.

„Jedná se o výstavbu moderního bytového domu v centru Českých Budějovic. Skládá se z 21 bytových jednotek a 22 parkovacích míst. Projekt nezapomíná mimo jiné ani na otázku udržení zeleně v centru města. Spolu se svým částečně uměleckým pojetím tak citlivě vytvoří jedinečné místo pro život ve městě,“ popisuje projekt Mojžíš.

Místní, jimž se stavba nezdá a bojí se újmy kvůli zastínění, začali věc na jaře řešit. Byl u toho i Jiří Čech, který žije v sousedství v Riegrově ulici. Podal tak odvolání, jež bylo přijato jako podnět k přezkumnému řízení.

Při něm však úřad neshledal žádné nezákonnosti. „Šli jsme proto do spisu a podali další podnět, který je kvalifikovanější,“ popisuje Pešek. Výsledek byl ale stejný.

Odpověď z krajského úřadu zaslal Luboš Průcha, vedoucího odboru regionálního rozvoje, územního plánování a stavebního úřadu. V závěru k návrhu pozastavení vykonatelnosti územního rozhodnutí a stavebního povolení kvůli nenávratné újmě napsal, že je bezpředmětný.

To podle něj může správní orgán pouze v případě, kdy je zahájeno, či vedeno přezkumné řízení, k čemuž krajský úřad neshledal důvod.

V textu komentuje i páté nadzemní podlaží. Dokonce v něm potvrzuje argumenty stěžovatelů. „Dle zmíněného regulačního plánu se tedy jedná o záměr o 5. NP, tudíž podmínky stanovené RP Pražská nejsou z hlediska podlažnosti respektovány,“ píše ve vyjádření.

MF DNES se na odboru na případ dotazovala. Podle odpovědi, kterou poskytl Viktor Tomšík z oddělení stavebního řádu, dospěl krajský úřad k závěru, že nejsou důvody pro zahájení přezkumných řízení. Stavbou prý nedojde k takové újmě veřejného zájmu, která by vyžadovala přijmout nápravná opatření, a je v souladu s územním plánem.

Obyvatelé upozorňují na zastínění bytů

To si ale stěžovatelé nemyslí a tvrdí, že zastíněním vznikne škoda. Podle Peška je problém také v tom, že stavba překračuje v daném území linii zastavitelnosti. To Jan Mojžíš vyvrací. „Jeli jsme podle čáry zastavitelnosti. Nic tam nepřesahuje,“ tvrdí.

K této linii se Tomšík nevyjádřil. V reakci ji nekomentoval ani Luboš Průcha. Pešek naznačil, že je ve hře i žaloba za nečinnost úřadu, jenž měl podle něj na jejich podněty reagovat. Obě strany spolu dlouho přímo nekomunikovaly, a zároveň tvrdí, že se snažily setkat. K prvnímu kontaktu nakonec došlo.

„Se stěžovateli jsme nebyli v osobním kontaktu až do minulého čtvrtka. Nebráníme se diskusi, a pokud je možné nalézt nějakou společnou řeč, vždy se o to pokoušíme,“ sdělil Mojžíš. Při setkání se strany domluvily na dalším, které se má uskutečnit tento týden.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí v Jihočeském kraji dle okresů:

Volby do Senátu

Jihočeský kraj volí své zástupce do Senátu v obvodu České Budějovice. Do Senátu v obvodu č.14 kandidují: Ladislav Faktor, Blanka Jakubcová Sýkorová, Lubomír Pána, Marie Paukejová, Miloslav Procházka, Richard Schötz, Jiří Šesták a Štěpán Tampír.Nejčtenější

Cyklista srazil na chodníku devítileté dítě. Po pádu se zvedl a ujel

Ilustrační snímek

Policisté pátrají po cyklistovi, který v úterý odpoledne srazil na autobusové zastávce v Českých Budějovicích...

Pohozeni v jednom hrobě. Po 400 letech vracíme dívce a chlapci tvář

Odhalení podoby dvou chlapců a devčete

Na začátku byla náhoda. Stavba rodinného bazénu u domku v Táboře odhalila kosterní pozůstatky tří lidí. V těchto dnech,...Inspekce stíhá dva budějovické policisty kvůli mučení Roma

Generální inspekce bezpečnostních sborů (ilustrační foto)

Generální inspekce bezpečnostních sborů stíhá dva českobudějovické policisty. Údajně mučili 32letého Roma a nutili ho,...

Cyklista Kaňkovský proletěl sklem do auta: Asi při mně stáli všichni svatí

Zničené kolo Aloise Kaňkovského po nárazu do jednoho z mechanických vozů závodu...

Cyklisté hradecké stáje Elkov Author se chystají na mistrovství světa, kde pojedou závod družstev. Týká se to i Aloise...

Kladno prohrálo na Slavii, Havířov uspěl v Jihlavě a vede první ligu

Momentka z duelu prvoligových hokejistů Českých Budějovic (žlutá) a Prostějova

Spekulovalo se, že by se Jaromír Jágr mohl poprvé v sezoně objevit v prvoligovém duelu. Jenže ani v 6. kole se...

Další z rubriky

V Českých Budějovicích se srazila lokomotiva s odstavenými osobními vozy

V Českých Budějovicích se srazila lokomotiva s vagóny. (21. 9. 2018)

V Českých Budějovicích se v pátek večer v 21:35 srazila posunovaná lokomotiva s odstavenými osobními vozy, v nich...

Vymýšlel si úrazy a z pojišťoven vylákal téměř půl milionu. Hrozí mu pět let

Ilustrační snímek

Muž z Českobudějovicka více než čtyři a půl roku podváděl několik pojišťoven. Vymýšlel si úrazy, a poté dostával peníze...

Vznesli jsme se nad Český Krumlov v balonu. Podívejte se také

Historické jádro Českého Krumlova s hradem a zámkem. V popředí je část Latránu.

Rozlehlý areál hradu a zámku, geometrické linie barokní zahrady, podkova se starým městem, které obklopuje meandrující...

Najdete na iDNES.cz