Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ve sporu o byty desítek rodin zadá kaplická radnice další posudek

  14:39aktualizováno  14:39
Na poslední jednání kaplických zastupitelů přišlo asi sto lidí. Druhým bodem schůze mělo být schválení prodeje bytů v ulici Na Vyhlídce, kde bydlí 53 rodin. Většina jejich členů tak chtěla vidět rozhodování vedení města naživo. Zastupitelé nakonec rozhodli, že si nechají zpracovat další posudek.
Radnice si na cenu bytů nechá zpracovat nový posudek. Ilustrační snímek

Radnice si na cenu bytů nechá zpracovat nový posudek. Ilustrační snímek

Město byty k odkoupení nabídlo už v září. Aby stanovilo hodnotu bytů, nechalo si zpracovat dva odlišné znalecké posudky. Ten, z něhož dále město vychází, cenu posuzovaného bytu odhadl na 941 tisíc korun.

Lidem, mezi nimiž je ale i řada seniorů a rodin s nepříliš vysokými příjmy, se zdála cena 14 476 korun za metr čtvereční příliš vysoká. Sepsali proto petici požadující snížení ceny a nechali si odbornou firmou vypracovat vlastní znalecký posudek. Ten hodnotu bytu stanovil téměř o čtvrtinu nižší, 739 tisíc korun.

Na zastupitelích bylo, aby pokračovali v nastaveném trendu, nebo vyhověli požadavku nájemníků. Ti upozorňují na fakt, že byty jsou v původním stavu v nezateplených domech a že znalecký posudek, podle něhož zastupitelé konečnou cenu bytů určili, vycházel i z dalších nesprávných informací a cenu nadhodnotil.

„Nájemníci přece nechtějí, aby byli neoprávněně zvýhodněni. Reálný stav je takový, že řada lidí by měla při prodeji za takových podmínek problémy,“ řekl při jednání právní zástupce nájemníků Michal Postl.

Návrh na snížení ceny a úpravu dřívějšího usnesení ale zastupitelé hned na začátku jednání neschválili. Jejich nejsilnějším argumentem je, že musí postupovat podle možností daných zákonem. A že z této pozice ani nemohou přihlížet k nižším částkám v posudcích.

Zákon zakazuje jakékoli výjimky, říká advokát města

To tvrdí i Petr Smejkal z advokátní kanceláře Kříženecký a partneři, která město Kaplice zastupuje. „Zákon o obcích v tomto smyslu zakazuje jakékoli výjimky, například přihlížení k tomu, že nájemníci nemají peníze a k jejich sociální situaci. I na to musí zástupci města myslet, pokud mají rozhodovat o prodeji nemovitého majetku,“ podotkl Smejkal.

„Prodej bytů je závažné rozhodnutí a řešíme to od září. Ti lidé by měli pochopit, že nemůžeme udělat krok, který by nás samotné vydal v nebezpečí trestního stíhání. To, že musíme postupovat s péčí řádného hospodáře, zní jako zaklínadlo, ale my zkrátka musíme chránit i sebe,“ komentoval starosta Pavel Talíř (KDU-ČSL).

Po předložení posudku, který si nechali nájemci vypracovat firmou Expertgroup, se zastupitelé rozhodli, že si město nechá vypracovat definitivní, čtvrtý posudek zatím nevybraným znaleckým ústavem. Pro jeho vypracování by měli znalci navštívit přímo i domácnosti nájemníků, aby se přesvědčili o jejich stavu.

Po tomto usnesení nájemníci opustili jednací sál městského úřadu. „Vlastně nevím, co na to říct. Hlavní je, aby znalecký posudek, který vznikne, byl opravdu korektní,“ prohlásila nájemnice Jitka Turínová.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí v Jihočeském kraji dle okresů:

Volby do Senátu

Jihočeský kraj volí své zástupce do Senátu v obvodu České Budějovice. Do Senátu v obvodu č.14 kandidují: Ladislav Faktor, Blanka Jakubcová Sýkorová, Lubomír Pána, Marie Paukejová, Miloslav Procházka, Richard Schötz, Jiří Šesták a Štěpán Tampír.Nejčtenější

Cyklista srazil na chodníku devítileté dítě. Po pádu se zvedl a ujel

Ilustrační snímek

Policisté pátrají po cyklistovi, který v úterý odpoledne srazil na autobusové zastávce v Českých Budějovicích...

Pohozeni v jednom hrobě. Po 400 letech vracíme dívce a chlapci tvář

Odhalení podoby dvou chlapců a devčete

Na začátku byla náhoda. Stavba rodinného bazénu u domku v Táboře odhalila kosterní pozůstatky tří lidí. V těchto dnech,...Hokejisté Budějovic přehráli Slavii, Kladno si poradilo se Vsetínem

Momentka z prvoligového duelu hokejistů Českých Budějovic (žlutá) a Slavie

Ve šlágru 3. kola první hokejové ligy porazily České Budějovice pražskou Slavii hladce 5:0, když už po první třetině...

Inspekce stíhá dva budějovické policisty kvůli mučení Roma

Generální inspekce bezpečnostních sborů (ilustrační foto)

Generální inspekce bezpečnostních sborů stíhá dva českobudějovické policisty. Údajně mučili 32letého Roma a nutili ho,...

Stavbu D3 k hranicím mohou zdržet perlorodky a problémy s pozemky

Více než tři kilometry dálnice D3 v úseku Borek - Úsilné u Českých Budějovic.

Stavba budoucí dálnice D3 k rakouským hranicím může mít nepříznivý vliv na život a rozmnožování chráněné perlorodky...

Další z rubriky

Vznesli jsme se nad Český Krumlov v balonu. Podívejte se také

Historické jádro Českého Krumlova s hradem a zámkem. V popředí je část Latránu.

Rozlehlý areál hradu a zámku, geometrické linie barokní zahrady, podkova se starým městem, které obklopuje meandrující...

Ve škole kouzlil místo písemky, dnes Martina Čejku magie živí

Kouzelník Martin Čejka z Českých Budějovic.

Martin Čejka svými kouzly uvádí v úžas publikum v Česku i v Evropě. Naposledy ho mohli vidět o víkendu návštěvníci...

Cyklista srazil na chodníku devítileté dítě. Po pádu se zvedl a ujel

Ilustrační snímek

Policisté pátrají po cyklistovi, který v úterý odpoledne srazil na autobusové zastávce v Českých Budějovicích...

Najdete na iDNES.cz