Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Spor o druhou část kasáren v Písku: akvapark je v ohrožení

  15:33aktualizováno  15:33
Bývalá kasárna jsou ostudou Písku. Investor z Izraele tam měl vybudovat moderní čtvrť. Nic však nesplnil. Město na něj nemá kvůli špatné smlouvě páky. Koalici teď navíc rozdělilo jednání o budoucnosti areálu.

Architektonická studie Žižkových kasáren v Písku. | foto: Technologické centrum Písek

Jednu polovinu kasáren vlastní izraelský investor. Koupil ji za výhodných podmínek s tím, že na pozemcích do několika let vybuduje byty, obchodní centrum a hotel. Nic z toho nedodržel.

Areál vypadá, jako by tam včera skončila válka. Totálně vybydlené budovy jsou cílem nájezdů méně přizpůsobivých obyvatel sídliště Portyč. Jenže město nemá vinou špatné smlouvy žádné páky, jak Izraelce donutit k aktivitě.

Investor si nyní dělá nárok i na druhou polovinu areálu. Má totiž s městem uzavřenou smlouvu, díky které má na pozemky právo. A to opět za velmi výhodnou cenu. Město se jich nechce vzdát, ačkoli je podle smlouvy k tomu zavázané.

A právě kvůli tomu začal na radnici velký spor. ČSSD s Volbou pro město totiž nepodpořila trojstrannou dohodu, kterou se podařilo vyjednat místostarostovi Josefu Knotovi (TOP 09). Ta by přitom zajistila, že izraelský investor by z kola vypadl a pozemky by získala společnost Technologické centrum Písek, jež jako jediná v areálu investuje. Postavila technologický park za 400 milionů, který by měl být v nejbližší době zkolaudován.

Pro město by to znamenalo vytrhnutí trnu z paty. Nemuselo by nic platit a nový investor by se zavázal zbourat ruiny a do několika let vystavit moderní čtvrť. Navíc by se získal prostor pro tolik diskutovaný akvapark.

Raději soud, míní starosta

ČSSD, Volba pro město a komunisté se však postavili proti návrhu. Místo toho chtějí vypovědět smlouvu a čelit případné žalobě Izraelců. Ti přitom už dříve spočítali, že by po městu požadovali 100 milionů za ušlý zisk.

Starosta Ondřej Veselý (ČSSD) se k tomuto řešení přiklání i s vědomím, že to může znamenat zmrazení lokality na čtyři až deset let. A na konci může být verdikt soudu, že město ještě bude platit miliony korun. Sociální demokraté navíc do návrhu přidali jednu podstatnou věc - vyjmout Žižkova kasárna ze seznamu možných míst pro akvapark. To způsobilo velkou nevoli jak koaliční TOP 09, tak i pravicových stran v opozici.

"Je to podpásovka vůči občanům. Žižkova kasárna jsou lokalitou, kterou lidé dlouhodobě podporují nejvíc," apeloval zastupitel SNK ED Tomáš Franců. Narážel tak na to, že kasárna dosud drtivě vyhrála ve všech anketách mezi lidmi, kde by nový akvapark chtěli.

Podle starosty město nechce plánovat stavbu plovárny na pozemku, který bude patřit Technologickému centru Písek.

Paradoxní je ovšem to, že město vypracovává posudky na pět lokalit pro bazén. A většina z nich má jiného majitele než město. "Pokud bychom se o pozemky soudili, nemůžeme čekat na rozhodnutí, celý proces stavby akvaparku by se zdržel o několik let," argumentoval Veselý.

Podle místostarosty Knota ale případný soudní spor postrádá jakýkoli smysl. I když město vyhraje, nic tím v důsledku nezíská.

"Pokud se budeme soudit a pokud to i vyhrajeme a nebudeme muset nic platit, budeme za několik let v bodě nula a opět hledat investora, který bude muset všechno platit," apeloval Knot.

Jednání zastupitelů nakonec skončilo tak, že město dohodu mezi radnicí, Izraelci a Technologickým centrem neschválilo a rozhodnutí nechalo na podzim.

Autor:


Nejčtenější

V Hluboké se rozloučili s Kamilem Benešem, který padl v Afghánistánu

Lidé se loučí s Kamilem Benešem při smutečním obřadu v kostele sv. Jana...

V Hluboké nad Vltavou se lidé rozloučili s Kamilem Benešem, jedním ze tří českých vojáků, kteří se na misi v...

Čtyři lidé zemřeli u Vodňan. Dodávka vjela do protisměru

Tragická nehoda u Vodňan, při níž zemřeli čtyři lidé.

Smrtelná nehoda se stala v noci z pátku na sobotu mezi Vodňany a Protivínem. Dodávka vjela do protisměru, kde se...Druhá liga: Ústí stále bez ztráty, Jihlava v oslabení uhrála bod

Momentka z druholigového duelu Brno (červená) vs. České Budějovice

Fotbalisté Ústí nad Labem pokračují ve skvělém vstupu do nové druholigové sezony. V pátém kole porazili Viktorii Žižkov...

Policie pátrá po muži ze Strakonic, je podezřelý z vraždy ženy u Prahy

Policie hledá muže, který je podezřelý z vraždy ženy v Kamenici na Praze-východ.

Středočeští kriminalisté vyhlásili pátrání po muži, který je podezřelý z vraždy ženy v Kamenici na Praze-východ....

Člověk si na všechno zvykne. Stále se toho držím, říká Huříková

Tereza Huříková

Tereza Huříková jako juniorka vyhrála dvakrát mistrovství světa, ale ve 30 letech jí dráhu profesionální cyklistky...

Další z rubriky

Nová naučná stezka za 30 milionů nabídne bobří hráz i vor na rybníku Olšina

Rybník Olšina se nachází v bývalém vojenském prostoru Boletice poblíž Horní...

Jedinečnou přírodu kolem rybníka Olšina na Šumavě budou moci návštěvníci obdivovat z nové zážitkové naučné stezky....

Druhé referendum o bazénu v Písku před volbami nebude, řekli zastupitelé

1. místo - vítěz navíc zabodoval i v jednoduchosti konstrukce objektu. Navíc...

Písečtí zastupitelé dostali na stůl návrh na referendum o výstavbě nového bazénu. Avšak rozhodování o osudu akvaparku...

Řidiči ignorují jihočeské přejezdy, za pět dní vjeli tři před vlak

V obci Malšice na Táborsku se v pondělí ráno střetl na přejezdu vlak s osobním...

Dnes ráno v Malšicích na Táborsku, den před tím v Třeboni a minulý čtvrtek v Čížové na Písecku se staly tři podobné...

Najdete na iDNES.cz