Snímek prachatické vily J. N. Krale starý několik měsíců. | foto: archiv spolku Živá vila

Spolek brání vilu, která má ustoupit silnici. Mohla by z ní být památka

  • 0
Od konce září bude prachatická funkcionalistická vila Johanna Nepomuka Krale znovu bez nájemce. Loni se přitom proměnila v kulturní stánek především mladých obyvatel města. Ti kvůli její záchraně založili spolek Živá vila a usilují o zařazení domu mezi kulturní památky. Výsledek jejich snažení by měl být známý možná už v květnu.

Dílo architekta Fritze Reichla je v majetku města a stojí v cestě už mnoho let plánované přeložky okolo Prachatic, ještě před dvěma lety chátral. Nijak nepostupovala ani příprava plánů přeložky, jejímž investorem má být Jihočeský kraj.

Proto se Pavla Zelenková, která se o osud vily začala jako první zajímat, rozhodla, že si dům i se zahradou pronajme. Jejím cílem bylo využít prostor k vybudování komunitní zahrady alespoň do doby, než město dům nechá srovnat se zemí. Hned ale začala i s pomocí získaných grantů zabezpečovat stav objektu.

Postupně se k ní přidali další nadšenci a začaly se zvyšovat i jejich ambice. „Tou největší je zachování vily a zabránění její demolici,“ konstatovala Zelenková.

Členové spolku Živá vila zdůrazňují, že není jejich cílem zabránit stavbě silnice, jejíž vybudování zůstává prioritou radnice. „Máme dost informací na to, abychom věděli, že vila není zdaleka tím hlavním problémem, který realizaci přeložky oddaluje,“ říká předsedkyně spolku Živá vila Barbora Staňková.

Ta spolu se svými kolegy začala informovat o historii vily a jejím osudu i daleko za hranicemi kraje. Zachování budovy podpořili svými vystoupeními i známí umělci. A k nim se přidali uznávaní architekti a odborníci z oboru dějin umění.

V současné době se řízení na ministerstvu kultury blíží do finále, na začátku března už Prachatice navštívili odborníci z resortu. I proto se město podle starosty Martina Malého rozhodlo jednat. Prvním krokem radních bylo neprodloužení nájemní smlouvy.

„Pokud bude vila vyhlášena kulturní památkou, budeme se o ni muset začít starat, shánět granty. A bude to snazší, pokud bude v tu chvíli bez nájemce,“ vysvětlil Malý.

Jenže když se vila památkou nestane, neměla by být zdemolovaná okamžitě. Prvním krokem musí být aktualizace projektové dokumentace přeložky. Ta však může trvat několik let, a město tak dosáhne jen toho, že z vily dostane skupinu lidí, která ji dokázala oživit.

„Jak to celé dopadne, nejsem schopný předjímat. Svým způsobem ty lidi obdivuji, takový zájem, jaký věnovali vile, by si zasloužila i řada dalších chátrajících objektů na Prachaticku,“ uvedl starosta a podotkl, že se nebrání tomu, aby členové spolku dál pořádali kulturní akce a aktivně se zapojovali do dění ve městě. „Jestli se vila památkou stane, budeme chtít, aby opravdu prokoukla, našla smysluplné využití a stala se atrakcí pro turisty,“ dodal.

Alespoň do konce září potrvá ve vile i kulturní program, který od konce dubna plánuje spolek Živá vila skoro na každý víkend.