Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ředitelka se pře se strakonickou radnicí o 10 metrů silnice před školou

  7:47aktualizováno  7:47
Před Základní školou Povážská ve Strakonicích nechala radnice postavit propojku, která usnadní rodičům přivážení dětí do školy. Ředitelka ale upozorňuje na možné nebezpečí, že školáci mohou vběhnout pod projíždějící auta.

V nové ZŠ Povážská ve Strakonicích se děti učí od září 2012. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Zprůjezdnění silnice před hlavním vchodem do školy bude nebezpečné. A to hlavně proto, že nový úsek je v místě, kde se děti shromažďují před otevřením budovy nebo o polední přestávce. To tvrdí ředitelka Základní školy Povážská ve Strakonicích Jaroslava Cháberová.

Reaguje tak na rozhodnutí města, jež nechalo upravit část ulice, která dosud fungovala jen jako příjezdová cesta k rodinným domům sousedícím se školou. Kolaudace propojky bude už tento týden, radnice za ni zaplatila 300 tisíc korun.

„Názor jsem vyjádřila v mailu. Odeslala jsem ho panu starostovi a vedoucímu odboru dopravy s tím, že to přednese na dopravní komisi, která o tomto řešení údajně rozhodla. Dostala jsem odpověď, že komise stále trvá na tomto řešení i přes moje upozornění, že zprůjezdnění silnice přímo před hlavním vchodem do školy bude nebezpečné,“ popsala Jaroslava Cháberová. „Před začátkem vyučování děti venku nikdo nehlídá. Pod dohledem jsou až po vstupu do budovy,“ dodala.

Podle vedení města se ale jedná o zhruba deset metrů silnice a žákům její výstavbou žádné nebezpečí nehrozí. „Většina rodičů se naučila vysazovat děti pod školou a ty dojdou ke vchodu po chodníku. Takže bezpečnost nebude nikterak ohrožená. Spojovací cesta jen zvýší komfort řidičů, zkrátí jim cestu ke škole a bezpečnost se nezmění. Je na paní ředitelce, aby rodiče informovala o tom, kde mají vyložit děti,“ podotkl starosta Břetislav Hrdlička.

Ohlasy samotných rodičů zatím škola nemá. „Buď to ještě nezjistili, nebo kroutí hlavami a svůj názor nezveřejní. V tomto týdnu máme radu rodičů a třídní schůzky, čekám, zda se někdo ozve,“ potvrdila Cháberová.

„Na jednu stranu jsem ze silnice proti hlavnímu vchodu docela překvapená. Kolem osmé hodiny je před školou poměrně provoz. Vchody do škol se spíše chrání. Ale uvidíme, co to přinese, záleží také na tom, jestli na ní budou nějaké bezpečnostní prvky,“ zamyslela se předsedkyně školské rady Renata Vacková, která bydlí nedaleko školy. I její děti navštěvují Povážskou, mají ale výhodu, že při cestě nemusí vůbec sejít z chodníku.

„Pokud čas ukáže, že by tudy jezdila auta rychleji, dáme tam zpomalovací pás, který děláme před každou školou. O tom případně rozhodne dopravní komise a vznikne za několik dnů. Můžeme tedy reagovat téměř okamžitě,“ řekl místostarosta Strakonic Milan Jungvirt.

Silnici ustoupí také parkoviště u vchodu. Ředitelka Cháberová tvrdí, že místa budou chybět. „Pedagogům, rodičům třeba při třídních schůzkách i lidem, kteří zde parkují odpoledne a večer, protože využívají pronájem naší tělocvičny,“ vyjmenovala.

Škola stála 350 milionů korun

Jenže podle představitelů města je v okolí parkovacích míst dost a díky několika metrům silnice se navíc uleví lidem bydlícím v sousedství. Ti si totiž stěžují na hluk vozidel, která před školu jezdí během dne i večer.

„Parkovací místa ustoupí, ale mluvíme o třech čtyřech stáních. Dnes se jim otáčí auta před domem. Rodiče vysadí dítě, popojedou o padesát metrů, tam se otočí a vrátí se kolem obchodu zpátky. Z tohoto důvodu se udělá propojení v ulici, aby se rodiče netočili před domy, ale vysadili děti a odjeli rovnou pryč,“ vysvětlil místostarosta Jungvirt. „My jsme jen teď dodělali to, co bývalá radnice slíbila,“ podotkl starosta Hrdlička.

Současné vedení města školu zdědilo po svých předchůdcích. Ti ji postavili za 350 milionů korun bez jediné dotace. Vzali si na ni úvěr, který bude město ještě léta splácet.

Odpůrci stavbu kritizovali nejdříve kvůli poloze. Musela se vejít na pozemek po původní škole, moderní areál má třeba víceúčelové hřiště na střeše.
Posléze některým lidem vadila právě cena. Jaroslava Cháberová byla tehdy zastupitelkou a radní za sociální demokracii a výstavbu podporovala. Škola podle ní v této části města chyběla.Nejčtenější

Dvouletý chlapec se dostal z domu do bazénu, následkům tonutí podlehl

Ilustrační snímek

Dvouletý chlapec zemřel poté, co se topil v zahradním bazénu u rodinného domu v Písku. O letošních prázdninách je to v...

Čtyřletému chlapci se vybila čtyřkolka, když šel domů, usnul na silnici

Ilustrační snímek

Čtyřletý chlapec, který jezdil v okolí domu na dětské čtyřkolce, se ztratil v neděli večer na Písecku. Jeho „stroj“ se...Na Prachaticku spadlo unikátní letadlo Be 50 Beta Minor, pilot zemřel

U Strunkovic nad Blanicí na Prachaticku se při leteckém dni zřítilo unikátní...

U Strunkovic nad Blanicí na Prachaticku se v sobotu odpoledne při leteckém dni zřítilo unikátní letadlo Be 50 Beta...

Po čelní srážce zemřeli dva motorkáři na Českobudějovicku

Nehoda motorkářů mezi Hlubokou nad Vltavou a Municemi (11. srpna 2018).

Při dopolední nehodě na Českobudějovicku zemřeli dva řidiči motorek ve věku 44 a 39 let, uvedla policie. Čelně se...

Zahradu s biotopem buduje rodina jako jedinečné království

Jezírko bylo tím prvním, co Piherovi na své zahradě vybudovali. Teprve pak se...

Holou parcelu bez jediného stromu koupili v malebné jihočeské vesničce před sedmi lety na stavbu rodinného domu a spolu...

Další z rubriky

Dvouletý chlapec se dostal z domu do bazénu, následkům tonutí podlehl

Ilustrační snímek

Dvouletý chlapec zemřel poté, co se topil v zahradním bazénu u rodinného domu v Písku. O letošních prázdninách je to v...

VIDEO: V českobudějovické Mlýnské stoce pluje aligátor jako živý

Aligátora umístil street artový umělec, který se představuje pod přezdívkou...

České Budějovice mají novou atrakci, kterou si chodí prohlížet a fotit místní obyvatelé i turisté. Před několika dny se...

Senioři a školáci ušetří za MHD v Budějovicích stovky korun měsíčně

Ulicí E. Rošického jezdí v Českých Budějovicích jen linka 8. Oůvodně tam přitom...

Od prvního září budou moci senioři od 65 let a školáci do patnácti let jezdit městskou hromadnou dopravou v krajském...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz