Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Boj o sportovní halu v Budějovicích graduje. Bourání projednají zastupitelé

  13:03aktualizováno  13:03
Českobudějovická koalice podcenila přípravu stavby Multifunkčního centra Dlouhá louka. Řekl to přímo její člen, náměstek primátora Petr Podhola z ČSSD. Město podle něj špatně komunikovalo se sportovci i veřejností. I proto 14. května zastupitele čeká bouřlivé jednání.

V pondělí přinesou autoři petice proti bourání sportovní haly v Českých Budějovicích archy s tisíci podpisy na radnici. V tento den se tam pak chystá spoustu dalších obyvatel, aby zastupitele na jejich zasedání přesvědčili, ať od plánované demolice ustoupí a hledají jiné řešení.

Fotogalerie

Spory kolem projektu Multifunkčního centra Dlouhá louka se dvěma halami, které má nahradit současnou „sportovku“, tak budou gradovat. Podle mnoha petentů může hala sloužit dál a nová se má postavit jinde. Akce má přitom začít bouráním už v červnu.

Jedním z bodů jednání zastupitelů 14. května má být také vyřazení sportovní haly z majetku, aby následně bylo možné demolici zahájit. „Bude se o tom hlasovat. To bude příležitost pro občany, aby se k tomu vyjádřili,“ upozornila opoziční zastupitelka Eliška Richtrová (Nezávislá).

Plán města je však pro tuto chvíli jasný. Výběrové řízení je v běhu a po vyhlášení vítěze má následovat podepsání smlouvy a zahájení prací. Proti výsledkům soutěže se však nesmí nikdo odvolat. Vybudování Multifunkčního centra Dlouhá louka bude stát podle odhadů 380 milionů korun s daní. Dokončené má být velmi rychle, za 13 až 14 měsíců. Někteří tvrdí, že se to nestihne.

„Mohu garantovat, že je tento termín reálný,“ oponoval už dříve náměstek primátora František Konečný (ANO).

Petice bude mít šest tisíc podpisů

I on může očekávat, že se na květnovém zastupitelstvu objeví řada občanů, které stavba zajímá.

„Určitě nás tam bude hodně. Je to jedna z posledních možností, kdy se můžeme o projektu bavit a ještě s tím něco udělat. Podle názorů lidí, se kterými mluvím, vychází, že by bylo nejlepší postavit novou sportovní halu na jiném místě. Ta současná by dál fungovala a zbourala by se až za několik let a na jejím místě postavila nová,“ zmínil Stanislav Rataj, bývalý zastupitel a člen petičního výboru.

Dodal, že petice má přibližně 5 500 podpisů, a očekává, že jich před odevzdáním bude šest tisíc.

Primátor Jiří Svoboda (ANO) oznámil, že město se pak bude peticí zabývat stejně jako v ostatních případech. „Posoudíme ji se vší vážností. Osobně o tom budu přemýšlet, ale neznamená to automaticky, že změním rozhodnutí a názor. Jsem přesvědčen, že je projekt připravený dobře. Rozhodoval o něm i stavební úřad, tedy správní orgán státu, na který nemáme žádný vliv,“ reagoval Svoboda.

Podle vedení radnice v této fázi projektu už není na pořadu dne jednat o jiné lokalitě, i před pěti lety se nové sportovní centrum navrhovalo na stejném místě. „Pokud bychom chtěli stavět jinde, ztratíme dalších pět let. Tady máme potřebnou infrastrukturu,“ podotkl Konečný.

Náměstek primátora Petr Podhola (ČSSD) však uznal, že radnice v jedné zásadní věci chybovala. „Neodpracovali jsme to na jedničku. Koalice to podcenila a pak z toho plynou podobné aktivity, jakou je petice. Chyba byla v komunikaci s organizacemi, které sportovní halu využívají, ale i s veřejností,“ konstatoval Podhola. Sám projekt Multifunkčního centra Dlouhá louka podporuje.

Zástupci města ve spolupráci s kluby v posledních týdnech hledají náhradní prostory, o které stovky sportovců zbouráním haly přijdou. Například gymnastky se uskromní a využijí novou halu při ZŠ O. Nedbala ve Čtyřech Dvorech, kde už jich část dnes trénuje. Na stejném místě pak radnice slibuje vybudování atletického koridoru. Než se tak stane, mají se atleti dočasně přesunout do nafukovací haly TJ Mladé.

„Už jsem dostal nabídky na její rekonstrukci a budeme tuto věc projednávat v nejbližších dnech. Byla by to investice do cizího majetku, takže bychom to asi museli řešit formou poskytnutí účelově vázaného daru,“ dodal primátor.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí v Jihočeském kraji dle okresů:

Volby do Senátu

Jihočeský kraj volí své zástupce do Senátu v obvodu České Budějovice. Do Senátu v obvodu č.14 kandidují: Ladislav Faktor, Blanka Jakubcová Sýkorová, Lubomír Pána, Marie Paukejová, Miloslav Procházka, Richard Schötz, Jiří Šesták a Štěpán Tampír.Nejčtenější

Cyklista srazil na chodníku devítileté dítě. Po pádu se zvedl a ujel

Ilustrační snímek

Policisté pátrají po cyklistovi, který v úterý odpoledne srazil na autobusové zastávce v Českých Budějovicích...

Pohozeni v jednom hrobě. Po 400 letech vracíme dívce a chlapci tvář

Odhalení podoby dvou chlapců a devčete

Na začátku byla náhoda. Stavba rodinného bazénu u domku v Táboře odhalila kosterní pozůstatky tří lidí. V těchto dnech,...Inspekce stíhá dva budějovické policisty kvůli mučení Roma

Generální inspekce bezpečnostních sborů (ilustrační foto)

Generální inspekce bezpečnostních sborů stíhá dva českobudějovické policisty. Údajně mučili 32letého Roma a nutili ho,...

Cyklista Kaňkovský proletěl sklem do auta: Asi při mně stáli všichni svatí

Zničené kolo Aloise Kaňkovského po nárazu do jednoho z mechanických vozů závodu...

Cyklisté hradecké stáje Elkov Author se chystají na mistrovství světa, kde pojedou závod družstev. Týká se to i Aloise...

Kostelík unikl zbourání. Dnes je z něj chalupa a místo oltáře stojí krb

Karel Klabouch jezdí do Jiříkova údolí na Českobudějovicku s partnerkou Alenou...

Před vchodem vyskládané dříví na zátop, opodál šňůra s prádlem, krmítko. Kolem dokola plůtek z planěk. Chalupářská...

Další z rubriky

Štreit fotil vrahy ve věznicích. Byli chytří, mladí. Přitom zabili, říká

Jindřich Štreit vystavuje v táborské galerii první ukázku svého nového...

Uznávaný český fotograf Jindřich Štreit vystavuje v táborské galerii Auritus. Návštěvníci uvidí snímky z dokumentárního...

Přestavba knihovny v Budějovicích začne příští rok. Bude bez nové křižovatky

Vítězný návrh ateliéru Kuba & Pilař architekti s.r.o. na přístavbu Jihočeské...

Změněný územní plán kolem Jihočeské vědecké knihovny v Českých Budějovicích má chyby. Jihočeský kraj ho chce zrušit....

Vznesli jsme se nad Český Krumlov v balonu. Podívejte se také

Historické jádro Českého Krumlova s hradem a zámkem. V popředí je část Latránu.

Rozlehlý areál hradu a zámku, geometrické linie barokní zahrady, podkova se starým městem, které obklopuje meandrující...

Najdete na iDNES.cz