Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jakub Hněvkovský, MAFRA

Spotřeba vody vzrostla, u Lipna dokonce čtyřnásobně kvůli turistům

  • 2
Vysoké teploty a sucho podle očekávání zapříčinily zvýšení spotřeby vody na jihu Čech v posledních týdnech. Oproti zbytku roku odebrali zákazníci Jihočeského vodárenského svazu za květen a červen o 200 tisíc metrů krychlových více. Region to ale neohrozí, vody je i přesto dost.

Problémy v minulosti často řešili v obci Rakovice na Písecku. „Když byla horka, tak některým lidem voda došla. Letos zatím nevím o tom, že by měl někdo velké problémy. Loni to bylo mnohem horší,“ popisuje starosta Michal Počta.

Potíže místních brzy vyřeší napojení na nový dálkový vodárenský řad dlouhý více než osm kilometrů. Stavba vyšla na 35,2 milionu korun. Součástí prací byl i nový vodojem. Nyní se čeká na kolaudaci, pak může Jihočeský vodárenský svaz (JVS) začít s dodávkou vody. Stát by se tak mělo v průběhu srpna.

„Lidem to určitě pomůže, voda tady chybí často. Bude to úleva. Připojíme se asi příští rok, až budeme mít hotovou vlastní rozvodnou síť. Práce na ní začnou na jaře,“ dodává Počta. Na akci dal obci JVS nevratný příspěvek přes milion korun. Připojení se dočkají i nedaleké Čimelice, kde je síť částečně vybudovaná, a tak se mohou připojit hned.

Více než tisícovka lidí se tak přidá k síti, která sdružuje 263 obcí a měst. Vodu od JVS používá zhruba 400 tisíc Jihočechů. Ti za poslední měsíce výrazně zvýšili svou spotřebu. Za květen a červen odebrali oproti průměru o 200 tisíc metrů krychlových vody více.

„V tomto období se to každoročně projevuje nejvíc. Záleží na suchu. Lidé začínají napouštět bazény, zalévají zahrádky nebo nemají ve studnách vodu. Každoročně se nárůst pohybuje okolo 100, někdy až 200 tisíc metrů krychlových. Za červenec už čísla nebudou tak vysoká,“ uvádí František Rytíř, provozní náměstek JVS.

Mezi místa s největším nárůstem spotřeby se řadí turisticky vyhledávané cíle. „Takovou typickou rekreační oblastí je Lipensko. Může za to turistický ruch a svou roli sehrává i sucho. V Lipně nad Vltavou je minimální měsíční spotřeba v zimě asi pět tisíc metrů krychlových. Teď v létě je to až čtyřnásobek, tedy dvacet tisíc metrů krychlových,“ vypočítává Jiří Lipold, technický ředitel vodárenské společnosti Čevak.

Lidé se nemusí obávat, že by se jich zvýšení spotřeby nějak dotklo. Vodárenský svaz všem napojeným sídlům garantuje stoprocentní dodávku pitné vody. S obcemi má uzavřené smlouvy na zajištění vody v objemu 35 milionů metrů krychlových ročně. Reálná spotřeba je ale zhruba 23 milionů.

V lednu zvedl JVS cenu vody o téměř korunu na 15,94 koruny za metr krychlový. „Zatím se počítá se zvyšováním ceny v rámci inflace. To je obecný trend, který jsme dlouho drželi. Výraznější zdražení neočekáváme. Nechtěli bychom to připustit,“ uvádí František Rytíř.

Deset milionů na likvidaci nepotřebných vrtů

JVS před nedávnem zveřejnil plán investic pro roky 2018 až 2028. Patří mezi ně hlavně obnovy dálkových řadů. Nejvýznamnější a nejnákladnější je stavba nového přivaděče mezi Římovem a úpravnou vody Plav. Akce se nyní projektuje. Podle udělení dotace se uvidí, kdy práce začnou. Celkem projekt vyjde na 250 milionů korun.

Díky udělení státní dotace 10 milionů korun začne svaz s první etapou likvidace 14 nepotřebných monitorovacích hydrogeologických vrtů v Třeboňské a Budějovické pánvi. Částka pokryje 90 procent nákladů. Práce musí začít příští rok a hotovo má být do podzimu 2019.

„Postupně tak odborně zlikvidujeme vrty v jihočeských pánvích, které už neslouží monitoringu ani čerpání podzemních vod určených na úpravu pro pitnou vodu obyvatel nebo pro komerční účely. Kvalitu podzemních vod by právě špatný stav některých vrtů mohl v budoucnu ohrozit,“ vysvětluje Antonín Princ, ředitel JVS.