Správa šumavského parku propouští. Je to čistka, zaznívá od kritiků

  14:02aktualizováno  14:02
Ředitel Národního parku Šumava Jan Stráský začal propouštět. Výpověď dostalo čtrnáct zaměstnanců. Všichni odcházejí pro nadbytečnost, ale tvrdí, že pravým důvodem je, že jsou nepohodlní a mají jiné názory než ředitel. Stráský to ale odmítá.

Ředitel N8rodního parku Šumava Jan Stráský propouští. O místo přijde skoro sto lidí. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Dlouholetý šéf správy šumavského parku Tomáš Hlavatý, který rozhodoval o kácení kůrovcem napadených stromů a vydával výjimky na použití chemie v boji proti kůrovci, nebo architektka Eliška Priharová, která nesouhlasila s dodatečným povolením černých staveb v parku a vypracovávala posudky na nové stavby.

To jsou jen dva z lidí, kteří správu parku opustí. "Nepřijde mi standardní vyhazovat dlouholeté vedoucí či architektku, která byla velmi znalá, měla spoustu práce a nesouhlasila s černými stavbami. Důvody budou asi jiné než nadbytečnost," řekl Hlavatý, který v parku pracoval téměř dvacet let.

Priharová je nyní v Indii, vyhazov ale podle kolegů prý očekávala, už když odjížděla. To, že přijde o práci, tušil i vedoucí telemetrického sledování zvěře Pavel Šustr. Teď tvrdí, že byl vyhozen za své ochranářské názory, které jsou na hony vzdálené názorům ředitele parku.

"Je to paradox, ale za ochranářské názory jsem byl vyhozen z ochranářské organizace. Oficiální důvod, že jsem byl propuštěn pro nadbytečnost, je široký pojem. Příliš jsem správu parku nestál, na svou výzkumnou činnost jsem měl granty, ten poslední končí až na konci příštího roku. Příliš jsem ale vyjadřoval svůj názor a výsledky vědy," domnívá se Šustr.

Propouštění nařídil ministr, brání se správa parku

Správa parku se brání, že výpovědi rozdává proto, že ministr životního prostředí Tomáš Chalupa nařídil do tří let snížit počet zaměstnanců o třicet procent. Nyní pracuje na správě tři sta lidí.

"Propustit budu muset 90 až 95 lidí. Nyní řešíme, jací lidé to budou. V první vlně to odnesli lidé ze státní správy, vědecké části a vnitřního úseku, kde nebudou tolik chybět, jako kdybych sáhl k propouštění lidí ze sekce péče o les nyní v době kůrovcové kalamity. Nejde ale o žádnou mstu," hájí se ředitel Stráský a dodává, že další vlna propouštění přijde ještě do konce roku.

Kdo přijde o místo při dalším propouštění, není zatím jasné. Patrně to ale znovu budou lidé z vědecké části a vnitřního úseku. Na správě panuje nervozita.

Ekologičtí aktivisté tvrdí, že propouštěním budou omezeny funkce parku ve prospěch developerů a investorů, kteří chtějí v parku stavět. "Je to čistka a snaha zlikvidovat ochranu přírody, která dohlíží na dodržování zákonů na Šumavě. Výpověď dostali ti, kteří bránili černým stavbám," uvedl Jaromír Bláha z Hnutí DUHA.

Autor:

Nejčtenější

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

Kladno s Plekancem v sestavě zdolalo Vsetín, Jihlava uspěla v Prostějově

V utkání proti Slavii míří za pukem budějovický Zdeněk Doležal (vlevo).

První hokejová liga pokračovala 33. kolem. Kladno i s Tomášem Plekancem v sestavě přehrálo Vsetín 6:3, trápící se...

Stovky lidí čekaly na levné čínské smartphony v Budějovicích od noci

Otevření obchodu Xiaomi v Českých Budějovicích

Xiaomi pokračuje v otvírání poboček po celé České republice. Tu poslední čínská značka otevřela v sobotu v Českých...

Místostarostka schválila studii, pak prodala pozemek dráž než ostatní

Na katastru obce Hrdějovice, ale poblíž Borku a Českých Budějovic by mohl v...

Společnost CTP Invest od roku 2015 nakupovala pozemky v Hrdějovicích u Budějovic pro výstavbu průmyslového parku. Obec...

Se třemi promile šel vyřešit přestupek, pak nasedl do auta. Daleko nedojel

Šéf Besipu Martin Farář v pořadu Rozstřel předvedl dechové měření hladiny...

Muži z Českobudějovicka se v pátek nevyplatila návštěva služebny městské policie, kam přišel řešit dopravní přestupek....

Další z rubriky

Bosé děti v ulici i odsun Němců. Podívejte se na staré snímky Krumlova

Plešivec býval vždy chudý. Snímek pořídil v roce 1928 Josef Seidel.

Unikátní fotografie přináší nová kniha Krumlov – město pod věží. Na 300 stranách je 430 snímků, z nichž některé autoři...

Oční lékařka Stanislava Brůhová propadla cestování i fotografii

Oční lékařka Stanislava Brůhová ve své ordinaci.

Oční lékařka Stanislava Brůhová tvrdí, že se jí po pacientech z její privátní ambulance často stýská. Vlastní oči si...

Slevy na jízdném v MHD stojí České Budějovice 20 milionů ročně

Ulicí E. Rošického jezdí v Českých Budějovicích jen linka 8. Oůvodně tam přitom...

Vyšší náklady na provoz dopravního podniku v Českých Budějovicích mohou zpomalit růst platů zaměstnanců. Město dá firmě...

Najdete na iDNES.cz