Správa Šumavy už nechce zámek ve Vimperku, nabídla ho ministerstvu

  12:40aktualizováno  12:40
Správa šumavského národního parku se zbaví zámku ve Vimperku, který před léty koupila za sedm milionů korun. Ještě loni zde plánovala obří rekonstrukce za stovky milionů. Teď správa Šumavy říká, že provoz zámku je drahý a na jeho opravu nejsou peníze. Když ho nebude chtít stát, bude na prodej.

Zámek ve Vimperku koupila v roce 1991 Správa národního parku Šumava od města. Teď už o něj ale nemá zájem. Nemá totiž peníze na provoz ani opravu zámku a tak jej nabízí státu. | foto: Štěpán Rosenkranz

Správa šumavského parku koupila zámek od města v roce 1991 za sedm milionů korun. Ještě loni ho chtěla opravit a přestavět na centrum ochrany přírody za stovky milionů. Teď ale správa otočila a objekt nabídla ministerstvu kultury. Pokud jej nebude chtít stát, správa jej prodá komukoliv.

"Zámek potřebuje investice v řádech stovek milionů korun, které v době ekonomické krize, kdy šetří všechny resorty, správa parku nemá," vysvětlil mluvčí organizace Pavel Pechoušek.

Ředitel šumavského parku Jan Stráský věří, že ministerstvo kultury se zámku ujme. "Péče o národní kulturní památky nepřísluší národním parkům," řekl.

Zámek Vimperk

Zámek vznikl přestavbou původního gotického hradu založeného ještě před rokem 1263, odkud pochází první zmínky o Vimperku. Zámek v historii jednou vyhořel, a to v roce 1857. V historii jej vlastnili Rožmberkové, Egenberkové a nakonec i Schwarzenbergové, a to až do roku 1948, kdy byl zestátněn. Po revoluci jej získalo město, to jej prodalo Správě národního parku Šumava.

Prodeji zámku, v němž dokonce čtyři roky správa parku sídlila, už nic nebrání. Ministerstvo životního prostředí nyní povolilo zařadit jej na seznam nepotřebného majetku.

"Chápeme důvody, proč se správa parku chce zámku zbavit. Jeho provoz stejně jako rekonstrukce a následný provoz je velmi nákladný a nemyslitelný," řekla mluvčí ministerstva životního prostředí Michaela Jendeková.

Správa za projekt již zaplatila miliony

Chystaný krok správy parku ale podle některých kritiků nemá příliš logiku. Předchozí vedení správy parku připravovalo projekt na využití zámku čtyři roky. Za tu dobu do něj investovalo přes čtyřicet milionů korun.

Bývalý ředitel správy parku František Krejčí o něm hovořil jako o projektu s nadregionálním významem, který přiláká do zámku ročně 150 tisíc návštěvníků. Vzniknout zde mělo mezinárodní vzdělávací enviromentální centrum, náklady se blížily 800 milionům korun.

Tento plán je ale podle nového vedení šumavské rezervace megalomanský. Nebude prý mít ani na provoz zámku natož na jeho rekonstrukci. "Jen za loňský rok činily provozní náklady včetně údržby, mezd a výdajů za energie téměř tři miliony korun," vypočítal mluvčí Pechoušek.

Vimperská radnice už oznámila, že památku nechce

Peníze na rekonstrukci zámku by ale nyní správa parku sháněla těžko. Získat je může jen od ministerstva životního prostředí, kde je ale jen 300 milionů korun. I kdyby tak získala všechny peníze, stále by chybělo zhruba půl miliardy.

Ministerstvo kultury se vyjádří do půl roku, jestli má zájem o památku či nikoliv. "Stát musí samozřejmě šetřit, už dnes se stará o více jak tři sta hradů a zámků. Každou takovou nabídku je ale potřeba posoudit," řekl mluvčí ministerstva Stanislav Brunclík.

Pokud ministerstvo odmítne, nabídne správa zámek dalším státním institucím. Pokud ani tak nenajde zájemce, pak bude zámek prodávat za cenu, kterou stanoví soudní znalec. Vimperská radnice už dopředu avizovala, že o památku mít zájem nebude.

"Je to velká zátěž, ale rozhodně se chceme vypravit za vedením správy parku, abychom věděli, jaké jsou další plány. Kdyby jej získala soukromá osoba, mohly by nastat problémy," komentovala místostarostka města Jaroslava Martanová.

Nejčtenější

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

Kladno s Plekancem v sestavě zdolalo Vsetín, Jihlava uspěla v Prostějově

V utkání proti Slavii míří za pukem budějovický Zdeněk Doležal (vlevo).

První hokejová liga pokračovala 33. kolem. Kladno i s Tomášem Plekancem v sestavě přehrálo Vsetín 6:3, trápící se...

Stovky lidí čekaly na levné čínské smartphony v Budějovicích od noci

Otevření obchodu Xiaomi v Českých Budějovicích

Xiaomi pokračuje v otvírání poboček po celé České republice. Tu poslední čínská značka otevřela v sobotu v Českých...

Místostarostka schválila studii, pak prodala pozemek dráž než ostatní

Na katastru obce Hrdějovice, ale poblíž Borku a Českých Budějovic by mohl v...

Společnost CTP Invest od roku 2015 nakupovala pozemky v Hrdějovicích u Budějovic pro výstavbu průmyslového parku. Obec...

Hádka dvou mužů na Táborsku přerostla ve rvačku. Mladší z nich zemřel

Ilustrační snímek

Slovní rozepře mezi dvěma muži na Táborsku skončila tragicky. Po potyčce zemřel v nemocnici osmadvacetiletý muž....

Další z rubriky

Slinivku i žlučník léčí strakonická nemocnice v novém centru za 25 milionů

Strakonická nemocnice otevřela nové gastroenterologické oddělení.

Gastroenterologie ve strakonické nemocnici v čele s primářem interny Ivo Horným patří spektrem svých výkonů dlouhodobě...

Hádka dvou mužů na Táborsku přerostla ve rvačku. Mladší z nich zemřel

Ilustrační snímek

Slovní rozepře mezi dvěma muži na Táborsku skončila tragicky. Po potyčce zemřel v nemocnici osmadvacetiletý muž....

Zastupitelé Budějovic schválili peníze na školky i větší počet strážníků

Minulý týden bylo v Českých Budějovicích ustavující zastupitelstvo.

Radnice krajského města počítá na příští rok se schodkovým rozpočtem. Dvě stě milionů korun má na největší investici,...

Najdete na iDNES.cz