Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Správa železniční dopravní cesty pokácela bez povolení stromy u trati

  15:56aktualizováno  15:56
Jen pařezy dnes zbývají na svahu u dačického vlakového nádraží, který dříve zarůstal množstvím křovin a stromů. Bez povolení je vykácela Správa železniční dopravní cesty. To se nelíbí úředníkům z dačického odboru životního prostředí, ani České inspekci životního prostředí.

Správa železniční dopravní cesty vykácela bez povolení akáty a duby u dačického vlakového nádraží. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

„Že stromy zmizely, jsem si samozřejmě všimla. Navíc se o tom po městě docela dost mluví. Nejsem ale odborník, abych mohla soudit, zda hrozilo, že spadnou do trati, nebo že naopak udržovaly půdu na tom svahu pohromadě. Zní to jako rozhodování nad tím, co je menší riziko pro veřejnost,“ myslí si důchodkyně Jana Šestáková z Dačic.

Podle prošetřování zaměstnanců z odboru životního prostředí na dačickém městském úřadě bylo povolení potřeba zhruba na 20 stromů.

Podle správce trati hrozilo, že stromy z nakloněného svahu spadnou do kolejiště, a ohrozí tak cestující na dráze.

„Upozornili jsme je, aby v kácení nepokračovali. Neuposlechli a pokračovali. Navíc poškodili dřeviny, které zde zůstaly,“ uvedl Jiří Müller, vedoucí dačického odboru životního prostředí. Dodává, že stromy naopak svah zpevňovaly a zabraňovaly erozi půdy.

Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) se odvolává na zákon, který přikazuje povinnost zabezpečit plynulou a bezpečnou dopravu. „Kořeny rozvracely skalní masiv nad tratí. Byly napadené hnilobou a pokáceny byly správně,“ sdělil mluvčí SŽDC Jakub Ptačinský.

Česká inspekce životního prostředí v důsledku sporu v Dačicích zakázala SŽDC takovýto postup v celorepublikovém měřítku. Podle vyjádření zástupců inspekce musí správce trati podat řádnou žádost a příslušný orgán ochrany životního prostředí musí ke kácení vydat povolení.

Správce trati se ve sporu ovšem opírá o právní výklad, který uvádí, že v případě stromů na vlastních pozemcích se o žádné povolení ke kácení žádat nemusí. Podle Jiřího Müllera z odboru životního prostředí bude dačická radnice v této věci zahajovat správní řízení o pokutě. Horní hranice sankce je v tomto případě až jeden milion korun.

Jakub Ptačinský ze SŽDC uvedl, že proti sobě stojí dva zákony a je nutné ujasnit legislativu. Rozhodnutí inspekce ale získalo podporu i na Ministerstvu životního prostředí, které jedná s dopravním resortem o změnách ve směrnicích. Případ z Dačic totiž v Česku není ojedinělý.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí v Jihočeském kraji dle okresů:

Volby do Senátu

Jihočeský kraj volí své zástupce do Senátu v obvodu České Budějovice. Do Senátu v obvodu č.14 kandidují: Ladislav Faktor, Blanka Jakubcová Sýkorová, Lubomír Pána, Marie Paukejová, Miloslav Procházka, Richard Schötz, Jiří Šesták a Štěpán Tampír.Nejčtenější

Cyklista srazil na chodníku devítileté dítě. Po pádu se zvedl a ujel

Ilustrační snímek

Policisté pátrají po cyklistovi, který v úterý odpoledne srazil na autobusové zastávce v Českých Budějovicích...

Pohozeni v jednom hrobě. Po 400 letech vracíme dívce a chlapci tvář

Odhalení podoby dvou chlapců a devčete

Na začátku byla náhoda. Stavba rodinného bazénu u domku v Táboře odhalila kosterní pozůstatky tří lidí. V těchto dnech,...Inspekce stíhá dva budějovické policisty kvůli mučení Roma

Generální inspekce bezpečnostních sborů (ilustrační foto)

Generální inspekce bezpečnostních sborů stíhá dva českobudějovické policisty. Údajně mučili 32letého Roma a nutili ho,...

Stavbu D3 k hranicím mohou zdržet perlorodky a problémy s pozemky

Více než tři kilometry dálnice D3 v úseku Borek - Úsilné u Českých Budějovic.

Stavba budoucí dálnice D3 k rakouským hranicím může mít nepříznivý vliv na život a rozmnožování chráněné perlorodky...

Cyklista Kaňkovský proletěl sklem do auta: Asi při mně stáli všichni svatí

Zničené kolo Aloise Kaňkovského po nárazu do jednoho z mechanických vozů závodu...

Cyklisté hradecké stáje Elkov Author se chystají na mistrovství světa, kde pojedou závod družstev. Týká se to i Aloise...

Další z rubriky

Dítě v první třídě už by mělo mluvit bezchybně, říká logopedka

Logopedka Kateřina Hájková zbavuje děti řečových vad hrou, při práci používá...

Specialisté v ambulanci klinické logopedie písecké nemocnice pracují s předškoláky i prvňáčky s vadami řeči. „Pokud...

Přestavba knihovny v Budějovicích začne příští rok. Bude bez nové křižovatky

Vítězný návrh ateliéru Kuba & Pilař architekti s.r.o. na přístavbu Jihočeské...

Změněný územní plán kolem Jihočeské vědecké knihovny v Českých Budějovicích má chyby. Jihočeský kraj ho chce zrušit....

Vymýšlel si úrazy a z pojišťoven vylákal téměř půl milionu. Hrozí mu pět let

Ilustrační snímek

Muž z Českobudějovicka více než čtyři a půl roku podváděl několik pojišťoven. Vymýšlel si úrazy, a poté dostával peníze...

Najdete na iDNES.cz