Správa železniční dopravní cesty vykácela bez povolení akáty a duby u dačického...

Správa železniční dopravní cesty vykácela bez povolení akáty a duby u dačického vlakového nádraží. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Správa železniční dopravní cesty pokácela bez povolení stromy u trati

  • 16
Jen pařezy dnes zbývají na svahu u dačického vlakového nádraží, který dříve zarůstal množstvím křovin a stromů. Bez povolení je vykácela Správa železniční dopravní cesty. To se nelíbí úředníkům z dačického odboru životního prostředí, ani České inspekci životního prostředí.

„Že stromy zmizely, jsem si samozřejmě všimla. Navíc se o tom po městě docela dost mluví. Nejsem ale odborník, abych mohla soudit, zda hrozilo, že spadnou do trati, nebo že naopak udržovaly půdu na tom svahu pohromadě. Zní to jako rozhodování nad tím, co je menší riziko pro veřejnost,“ myslí si důchodkyně Jana Šestáková z Dačic.

Podle prošetřování zaměstnanců z odboru životního prostředí na dačickém městském úřadě bylo povolení potřeba zhruba na 20 stromů.

Podle správce trati hrozilo, že stromy z nakloněného svahu spadnou do kolejiště, a ohrozí tak cestující na dráze.

„Upozornili jsme je, aby v kácení nepokračovali. Neuposlechli a pokračovali. Navíc poškodili dřeviny, které zde zůstaly,“ uvedl Jiří Müller, vedoucí dačického odboru životního prostředí. Dodává, že stromy naopak svah zpevňovaly a zabraňovaly erozi půdy.

Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) se odvolává na zákon, který přikazuje povinnost zabezpečit plynulou a bezpečnou dopravu. „Kořeny rozvracely skalní masiv nad tratí. Byly napadené hnilobou a pokáceny byly správně,“ sdělil mluvčí SŽDC Jakub Ptačinský.

Česká inspekce životního prostředí v důsledku sporu v Dačicích zakázala SŽDC takovýto postup v celorepublikovém měřítku. Podle vyjádření zástupců inspekce musí správce trati podat řádnou žádost a příslušný orgán ochrany životního prostředí musí ke kácení vydat povolení.

Správce trati se ve sporu ovšem opírá o právní výklad, který uvádí, že v případě stromů na vlastních pozemcích se o žádné povolení ke kácení žádat nemusí. Podle Jiřího Müllera z odboru životního prostředí bude dačická radnice v této věci zahajovat správní řízení o pokutě. Horní hranice sankce je v tomto případě až jeden milion korun.

Jakub Ptačinský ze SŽDC uvedl, že proti sobě stojí dva zákony a je nutné ujasnit legislativu. Rozhodnutí inspekce ale získalo podporu i na Ministerstvu životního prostředí, které jedná s dopravním resortem o změnách ve směrnicích. Případ z Dačic totiž v Česku není ojedinělý.