Na hraniční přechod Modrý sloup na Šumavě se zase podle správců parku budou moci vrátir turisté.

Na hraniční přechod Modrý sloup na Šumavě se zase podle správců parku budou moci vrátir turisté. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Správci Šumavy chtějí ještě letos pustit turisty do Luzenského údolí

  • 23
Na hraniční přechod Modrý sloup na Šumavě by mohli už letos chodit turisté z Březníku údolím podél Luzenského potoka. Až dosud museli tuto oblast obcházet oklikou. Správci parku se totiž báli o osud chráněných tetřevů hlušců.

Nejnovější studie však ukazuje, že lidé chráněným ptákům nevadí. "Jsou k dispozici výsledky rozsáhlého monitorování tetřevů, které dávají naději na otevření přechodu Modrý sloup," sdělil ředitel šumavského parku Jan Stráský.

Česká strana se nedávno předběžně domluvila s Národním parkem Bavorský les na otevření tří nových hraničních přechodů - mezi nimi je právě i Modrý sloup, o jehož zpřístupnění usilují české obce už 20 let.

Z německé strany se teď může až na státní hranici, z české to není možné vůbec. "Hraniční přechody by neměly mít významně negativní vliv na tetřeva," potvrdil náměstek ředitele parku Jiří Mánek. (Více o chráněných tetřevech čtěte zde).

Tetřev hlušec

Po mnohaletém dohadování byl Modrý sloup otevřen pro turisty v letech 2009 a 2010, ale mohlo se tam jen od poloviny července do poloviny listopadu. Lidé však museli jít s ochránci přírody oklikou po úbočí hory Špičník, a nikoliv přímou cestou. Právě aby nerušili tetřevy, kterých na Šumavě žije ke třem stovkám hlavně v okolí Luzenského potoka.

Sledování tetřeva ale teď ukázalo, že ptáci se vyskytují jinde, než kudy by mohla vést turistická stezka Luzenským údolím, a že trasa kolem Špičníku je dokonce daleko horším řešením. Podle vedení šumavského parku se ptáci zcela běžně pohybují  i podél současných turistických cest. "Čtyřicet procent všech záznamů o výskytu tetřeva je v oblasti do 300 metrů od cesty," řekl náměstek Mánek.

Odborníci také zkoumali trus ptáků a hladinu stresových hormonů. Čím blíže k turistické trase se tetřevi vyskytovali, tím více stresových hormonů jejich trus obsahoval.

"Nicméně, vzhledem k tomu, že se tetřev i po 20 letech existence turistické trasy v jejím okolí vyskytuje, nenaznačuje to, že by tento stres měl na výskyt ptáka zásadní vliv. To, co tetřevům vadí nejvíce, jsou velkoplošné změny jeho prostředí a vysoký počet jeho přirozených nepřátel, jako jsou lišky nebo prasata, a to chceme řešit do budoucna," dodal Mánek.

Starostové šumavských obcí doufají, že nyní zpřístupnění Modrého sloupu vyjde. Věří, že by se tak oživil turistický ruch. "Nikdy ta naděje nebyla tak blízko jako v současné době," zhodnotil Antonín Schubert, starosta Modravy, z níž se na túru ke státní hranici lidé vydávají. Schubert se však obává tlaku odpůrců otevření přechodu na české straně.

"Obavy, že tudy budou proudit davy lidí, jsou liché. Na Modrý sloup se vydají jen skalní turisté," komentoval Schubert s tím, že z Modravy je to do Německa 10 kilometrů.

Lidé budou moci opět zamířit k hraničnímu přechodu Modrý sloup.

Lidé budou moci opět zamířit k hraničnímu přechodu Modrý sloup.