Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Správní soud zamítl stížnost ministerstva. Plán péče o Šumavu neplatí

  16:52aktualizováno  16:52
Nejvyšší správní soud zamítl kasační stížnost ministerstva životního prostředí ve sporu se šumavskými obcemi. Ty ministerstvo žalovaly kvůli plánu péče - dokumentu určujícímu, jak se bude postupovat v lesích šumavského národního parku.

Rozhledna na Poledníku. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Soud nyní potvrdil výrok pražského městského soudu z prosince, který ministerstvu nařídil, aby zrušilo plán péče o šumavský národní park na léta 2014 až 2017. Starostům vadilo, že jim ministerstvo předložilo ke schválení jiné znění plánu péče, než jaké pak vešlo v platnost. A to podle soudu bylo v rozporu se zákonem.

Šumavské obce ve své žalobě kritizovaly, že jim plán péče brání v rozvoji a omezuje obyvatele parku i turisty v pohybu v národním parku. Předseda Svazu šumavských obcí Antonín Schubert potvrzení rozsudku přivítal.

„Státní aparát nemůže arogantně rozhodovat v rozporu s dohodami, pravidly neřku-li zákony. Ano, nikdo není neomylný. Bohužel v případě výkonu státní správy na Šumavě se nejedná o pouhé pochybení, ale o systémové selhání, které je zakrýváno mocenským přístupem,“ uvedl Schubert, starosta Modravy.

Podle něj je dokument kuchařkou péče o jedinečné území Šumavy. Správa šumavského parku nyní bude muset dokument znovu projednat se všemi - tedy i šumavskými starosty. To bude trvat minimálně několik měsíců.

„Absence plánu péče nemá žádný dopad na návštěvníky“

Ministerstvo životního prostředí k rozsudku Nejvyššího správního soudu, proti kterému není odvolání, uvedlo, že čeká na podrobné zdůvodnění rozsudku.

„Žaloba obcí se netýkala obsahu plánu péče, ale procesní záležitosti, kdy ministerstvo ve snaze předejít možným komplikacím s nezákonnostmi v tehdejší verzi plánu péče, tyto nezákonnosti v dobré víře odstranilo, a bez odkladu poslalo plán péče do připomínkového řízení,“ uvedla mluvčí resortu Petra Roubíčková.

Ministerstvo nyní starostům předloží návrh z října 2013 a začne jej projednávat. Správa parku také oznámila, že již začala pracovat na přípravě nového plánu péče. Resort věří, že ten začne platit nejpozději v roce 2016.

„Absence platného plánu péče nemá jakýkoliv vliv na návštěvníky parku, ani na místní občany. Plán péče je výhradně odborným ‚provozním‘ dokumentem,“ tvrdí mluvčí ministerstva. Ministerstvo bude také muset zaplatit obcím, které podaly žalobu, náklady ve výši 56 tisíc korun.
Nejčtenější

Muže z Prachatic, který málem umlátil své štěně, někdo napadl

Ilustrační snímek

Vlnu nevole vzbudilo na internetu v uplynulých dvou dnech video, na kterém čtyřiadvacetiletý mladík z Prachatic týrá...

Zákaz vstupu na panské. Turisté chtějí průchod cenným lesem hájit u soudu

Vstup do Rukávečské obory u Milevska v září 2010.

V Česku je na spadnutí první soudní spor o zpřístupnění turistické značené cesty, kterou zahradil majitel pozemku a...Policisté zadrželi ženy, které v Krumlově okradly dvě Číňanky o 140 tisíc

(Ilustrační snímek)

Policie zadržela dvojici dívek, které v Českém Krumlově zřejmě okradly čínské turistky o v přepočtu 140 tisíc korun....

Mladík v Prachaticích doma málem umlátil štěně, usvědčilo jej video

Mladík brutálně týral psa. Hrozí mu dva roky vězení

Prachatičtí kriminalisté vyšetřují 24letého muže z Prachatic, který brutálně týral svého psa. Usvědčilo jej video,...

Tělo muže, pod kterým se na Orlíku probořil led, našli ve 40metrové hloubce

Potápěči na Orlické přehradě pátrají po bruslaři, pod kterým se v sobotu...

Policejní potápěči ve čtvrtek odpoledne nalezli při opakované pátrací akci tělo osmatřicetiletého muže, který zmizel v...

Další z rubriky

Českobudějovický půlmaraton: závod, ale i plné hotely a utracené miliony

České Budějovice, 9.6.2012, Mattoni 1/2Maraton České Budějovice FOTO: MF DNES -...

Tisíce běžců a ještě více fanoušků zamíří do Českých Budějovic na sedmý ročník Mattoni 1/2Maratonu. Utratí při něm více...

Mladík v Prachaticích doma málem umlátil štěně, usvědčilo jej video

Mladík brutálně týral psa. Hrozí mu dva roky vězení

Prachatičtí kriminalisté vyšetřují 24letého muže z Prachatic, který brutálně týral svého psa. Usvědčilo jej video,...

Mladíkovi z Prachatic hrozí za týrání psa až tři roky ve vězení

Ilustrační snímek

Policie zveřejnila další informace k napadení psa, kterého se dopustil 24letý muž. V současné době se čeká na výsledky...

Najdete na iDNES.cz