Nový operační robot začal sloužit v českobudějovické nemocnici

Nový operační robot začal sloužit v českobudějovické nemocnici | foto: MF DNES

Srdeční arytmii léčí doktoři v Budějovicích pomocí robota

  • 1
Pacienty se srdeční arytmií začali od září operovat lékaři v kardiocentru českobudějovické nemocnice s pomocí robotického zařízení. Tato nejnovější léčebná metoda je k pacientům šetrná a vede k rychlejšímu a trvalejšímu vyléčení poruch srdečního rytmu.

S novou technologií robotických operací se budějovické kardiocentrum řadí mezi několik špičkových evropských pracovišť.

"V Česku je to třetí naistalované zařízení, my jsme se na něm učili pracovat v pražském IKEMu. Od začátku září jsme touto metodou odoperovali prvních patnáct pacientů, čekací doba na operaci v našem kardiocentru je šest až osm týdnů," uvedl vedoucí lékař budějovického kardiocentra Alan Bulava.

Nový operační robot začal sloužit v českobudějovické nemocniciNový operační robot začal sloužit v českobudějovické nemocnici

Při klasických operacích, kdy se pomocí speciálního zavedeného katétru z třísla léčí poruchy srdečního rytmu, stojí operatér při zhruba čtyřhodinovém zákroku nad pacientem. Katétr musí držet v ruce a každé místo okolo čtyř plicních žil ústících do srdce musí navštívit ručně.

"Při robotické operaci zavedu na sále pacientovi katétr stejně jako při ruční z třísla do srdce. A tím můj pobyt na sále končí: pacient tam zůstane se sestrou a já si přesednu k robotu v sousední místnosti, katétr řízený robotem ovládám pomocí joysticku a životní funkce pacienta sleduji na obrazovkách," srovnává kardiochirurg Bulava.


Témata: Lékař, Robot, Srdce