Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Stavební buňka, nebo vstup do metra? Stánek v Táboře se místním nelíbí

  11:16aktualizováno  11:16
Velké emoce vyvolává u obyvatel malý stánek s občerstvením na táborském Žižkově náměstí. Podle nich nemá v centru historického města co dělat.

Na Žižkově náměstí v Táboře je nový stánek s občerstvením. Místním ale vadí jeho vzhled. | foto: Petr Lundák, MF DNES

„Divím se, že Žižka nesleze z pomníku a nerozmlátí to palcátem,“ glosovala na Facebooku jedna z místních vizuální podobu stánku.

Právě na sociálních sítích to budka schytala nejvíc. Lidem se nelíbí barva a provedení objektu, který působí dojmem, jako by byl z plechu.

Fotogalerie

„Nelíbí se mi to, vypadá to jako plechová krabice. Když se podíváte na okolní architekturu, ty střechy, kostel, tak by to sem chtělo něco jiného než východoněmeckou krabici. A to mám ráda funkcionalismus,“ poukázala Hana Sloupová při procházce po náměstí.

Stánek nabízí jídlo a pití a nutno dodat, že je o něj velký zájem. Šest stolků s křesílky je pořád z velké části obsazených a lidé se tu osvěžují. Podobných možností totiž v centru Tábora moc není.

Podle táborského starosty Jiřího Fišera není ale hlavní funkcí stánku prodej jídla a pití, ale oživení centra města. „Je to tradice, pořádají se tu koncerty. Stává se z toho centrum společenských kontaktů a kultury. Chodí tam rodiče s dětmi, je to z velké části komunitní záležitost než jen obyčejné občerstvení,“ zdůraznil starosta Fišer.

„Ortodoxní Táborité jsou zděšeni“

Sám problém s podobou stánku vůbec nemá. Zlou krev podle něj vyvolává to, že si lidé z fotek na internetu myslí, že je budka plechová, přitom při bližším pohledu je jasné, že je dřevěná.

„Je to, jako když vyndáte jednu kostku z dlažby a zvětšíte ji. Jednoduchá stavba, která více koresponduje s funkcionalistickými budovami. Ortodoxní Táborité jsou zděšeni, protože tam očekávali nějakou pseudohusitskou jurtu a tohle je krychle. Je to věc názoru a vkusu a překvapuje mě agresivita a míra zloby a nenávisti, kterou k tomu lidé vyjadřují,“ podivoval se Fišer.

U stánku se budou odehrávat koncerty klasické hudby, akce pro děti, čtení literatury, komorní vystoupení, vokální produkce, cestopisné přednášky, a různé projekce a také výtvarný program.

„Otevírali jsme ve středu, abychom zachovali tradiční koncerty u stánku. Bylo tu hned asi 150 lidí,“ popsala jedna z provozních nového stánku Lenka Vocílková.

„Samozřejmě lidé o té podobě hodně diskutují. Reakce na Facebooku jsou velmi agresivní. Ale máme zkušenosti, že lidé, kteří si to přijdou prohlédnout a vidí, že je to ze smrkového dřeva natřeného na šedo, aby to korespondovalo s dlažbou náměstí, sami říkají, že ve skutečnosti to není vůbec špatné,“ podotkla Vocílková.

Stánek by zde měl vydržet celé léto a vrátit by se měl i další dva roky. „Lidé se tu cítí dobře, doufám, že postupně tu naši kostičku budou mít rádi,“ dodala Vocílková.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí v Jihočeském kraji dle okresů:

Volby do Senátu

Jihočeský kraj volí své zástupce do Senátu v obvodu České Budějovice. Do Senátu v obvodu č.14 kandidují: Ladislav Faktor, Blanka Jakubcová Sýkorová, Lubomír Pána, Marie Paukejová, Miloslav Procházka, Richard Schötz, Jiří Šesták a Štěpán Tampír.Nejčtenější

Cyklista srazil na chodníku devítileté dítě. Po pádu se zvedl a ujel

Ilustrační snímek

Policisté pátrají po cyklistovi, který v úterý odpoledne srazil na autobusové zastávce v Českých Budějovicích...

Pohozeni v jednom hrobě. Po 400 letech vracíme dívce a chlapci tvář

Odhalení podoby dvou chlapců a devčete

Na začátku byla náhoda. Stavba rodinného bazénu u domku v Táboře odhalila kosterní pozůstatky tří lidí. V těchto dnech,...Inspekce stíhá dva budějovické policisty kvůli mučení Roma

Generální inspekce bezpečnostních sborů (ilustrační foto)

Generální inspekce bezpečnostních sborů stíhá dva českobudějovické policisty. Údajně mučili 32letého Roma a nutili ho,...

Stavbu D3 k hranicím mohou zdržet perlorodky a problémy s pozemky

Více než tři kilometry dálnice D3 v úseku Borek - Úsilné u Českých Budějovic.

Stavba budoucí dálnice D3 k rakouským hranicím může mít nepříznivý vliv na život a rozmnožování chráněné perlorodky...

Cyklista Kaňkovský proletěl sklem do auta: Asi při mně stáli všichni svatí

Zničené kolo Aloise Kaňkovského po nárazu do jednoho z mechanických vozů závodu...

Cyklisté hradecké stáje Elkov Author se chystají na mistrovství světa, kde pojedou závod družstev. Týká se to i Aloise...

Další z rubriky

Venkovní plovárny hlásí úspěšnou sezonu. V Budějovicích dokonce rekordní

Letní plovárna v Českých Budějovicích už je otevřená.

Jihočeská venkovní koupaliště mají za sebou nadprůměrnou sezonu. Návštěvnostní rekordy zaznamenali v Budějovicích a...

Vznesli jsme se nad Český Krumlov v balonu. Podívejte se také

Historické jádro Českého Krumlova s hradem a zámkem. V popředí je část Latránu.

Rozlehlý areál hradu a zámku, geometrické linie barokní zahrady, podkova se starým městem, které obklopuje meandrující...

Folková série Večery S nabídne Jahelku i patnáctiletého písničkáře

Ivo Jahelka

Dávají šanci mladým talentům, ale přivážejí i známé tváře folku. Hudební série s názvem Večery S pokračuje podzimními...

Najdete na iDNES.cz