Na Žižkově náměstí v Táboře je nový stánek s občerstvením. Místním ale vadí...

Na Žižkově náměstí v Táboře je nový stánek s občerstvením. Místním ale vadí jeho vzhled. | foto: Petr Lundák, MF DNES

Stavební buňka, nebo vstup do metra? Stánek v Táboře se místním nelíbí

  • 36
Velké emoce vyvolává u obyvatel malý stánek s občerstvením na táborském Žižkově náměstí. Podle nich nemá v centru historického města co dělat.

„Divím se, že Žižka nesleze z pomníku a nerozmlátí to palcátem,“ glosovala na Facebooku jedna z místních vizuální podobu stánku.

Právě na sociálních sítích to budka schytala nejvíc. Lidem se nelíbí barva a provedení objektu, který působí dojmem, jako by byl z plechu.

„Nelíbí se mi to, vypadá to jako plechová krabice. Když se podíváte na okolní architekturu, ty střechy, kostel, tak by to sem chtělo něco jiného než východoněmeckou krabici. A to mám ráda funkcionalismus,“ poukázala Hana Sloupová při procházce po náměstí.

Stánek nabízí jídlo a pití a nutno dodat, že je o něj velký zájem. Šest stolků s křesílky je pořád z velké části obsazených a lidé se tu osvěžují. Podobných možností totiž v centru Tábora moc není.

Podle táborského starosty Jiřího Fišera není ale hlavní funkcí stánku prodej jídla a pití, ale oživení centra města. „Je to tradice, pořádají se tu koncerty. Stává se z toho centrum společenských kontaktů a kultury. Chodí tam rodiče s dětmi, je to z velké části komunitní záležitost než jen obyčejné občerstvení,“ zdůraznil starosta Fišer.

„Ortodoxní Táborité jsou zděšeni“

Sám problém s podobou stánku vůbec nemá. Zlou krev podle něj vyvolává to, že si lidé z fotek na internetu myslí, že je budka plechová, přitom při bližším pohledu je jasné, že je dřevěná.

„Je to, jako když vyndáte jednu kostku z dlažby a zvětšíte ji. Jednoduchá stavba, která více koresponduje s funkcionalistickými budovami. Ortodoxní Táborité jsou zděšeni, protože tam očekávali nějakou pseudohusitskou jurtu a tohle je krychle. Je to věc názoru a vkusu a překvapuje mě agresivita a míra zloby a nenávisti, kterou k tomu lidé vyjadřují,“ podivoval se Fišer.

U stánku se budou odehrávat koncerty klasické hudby, akce pro děti, čtení literatury, komorní vystoupení, vokální produkce, cestopisné přednášky, a různé projekce a také výtvarný program.

„Otevírali jsme ve středu, abychom zachovali tradiční koncerty u stánku. Bylo tu hned asi 150 lidí,“ popsala jedna z provozních nového stánku Lenka Vocílková.

„Samozřejmě lidé o té podobě hodně diskutují. Reakce na Facebooku jsou velmi agresivní. Ale máme zkušenosti, že lidé, kteří si to přijdou prohlédnout a vidí, že je to ze smrkového dřeva natřeného na šedo, aby to korespondovalo s dlažbou náměstí, sami říkají, že ve skutečnosti to není vůbec špatné,“ podotkla Vocílková.

Stánek by zde měl vydržet celé léto a vrátit by se měl i další dva roky. „Lidé se tu cítí dobře, doufám, že postupně tu naši kostičku budou mít rádi,“ dodala Vocílková.