Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Starosta Bechyně se kál za pozdní stavbu hráze. Neležel jsem, hájil se

  14:49aktualizováno  14:49
Obyvatelé Bechyně jsou naštvaní i dvacet dnů po záplavách. Věří, že kdyby protipovodňové zábrany stály včas, voda by nezatopila jejich domy v Zářečí. A přišli si to vyříkat se starostou.

Domy v bechyňské čtvrti Zářečí nezachránily ani protipovodňové zábrany. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

Grafy, vytištěné e-maily, průtoky v řece, citace vodohospodářů a dlouhá řeč. Starosta Bechyně na Táborsku Jaroslav Matějka z SNK-ED hrál na veřejném zasedání zastupitelů o vše.

Kvůli zpackané stavbě protipovodňových zábran, za které na začátku června natekla voda a vyplavila domy ve čtvrti Zářečí, na něj jsou obyvatelé pořádně naštvaní. A s nimi i jeho spolustraníci a opoziční zastupitelé.

Letitý starosta Bechyně, který zažil už třetí povodeň, obyvatele o své pravdě nepřesvědčil. A za povodňový průšvih se musel omluvit.

Emoce jsou v lidech stále: obávají se, že při další velké vodě se bude situace opakovat a oni budou mít znovu zaplavené domy.

Lidé stáli po pásy ve vodě a vtom se rozsvítily lampy

Jak to v Zářečí vypadalo při povodni? Mobilní zábrany odvezly technické služby ze skladu místo hodinu a půl po půlnoci až nad ránem. Dobrovolníci a hasiči je stavěli do vody, kdy už to ale nemělo žádný smysl. Při stavbě byl zmatek, nikdo nedokázal uzavřít klapky v kanalizaci, kterou se valila do Zářečí voda.

Lidé stavící hráz stáli po pás ve vodě, když se rozsvítily pouliční lampy, které byly pod proudem. Nikdo elektřinu nevypnul.

"Stáli při nás všichni svatí. Jen zázrakem to nikoho nezabilo," kroutí hlavou rozhořčeně jeden z obyvatel.

V bechyňské části Zářečí začali lidé za pomoci hasičů a vojáků uklízet následky...

V bechyňské části Zářečí lidé za pomoci hasičů a vojáků uklízeli následky povodní.

Rozlitá řeka Lužnice v Bechyni na Táborsku. (2. června 2013)

Takhle vypadala rozlitá řeka Lužnice v Bechyni 2. června.

Na zastupitelstvo dorazilo dvacet lidí. Přišli si poslechnout, proč povodňová hráz nestála včas. Podle povodňového plánu ji měl starosta nařídit postavit okamžitě, když řeka vystoupala na druhý povodňový stupeň.

To podle SMS zprávy, kterou z měřičů průtoku v Lužnici dostal, bylo v půl druhé v noci. Vyčkal ale do rána. Důvod? Hliníková stěna je sice hotová, v březnu odzkoušená, ale její investor - Povodí Vltavy - ji dosud nezkolaudoval.

"Přišla blesková povodeň"

"Tím pádem se nemůže používat. Jednou se vyzkoušela, ale to byla jen ukázka, nemáme proškolené lidi a jednotlivé díly ukládala do skladu firma, která hráz stavěla a dodala. Proto trvalo déle, než se jednotlivé díly vyexpedovaly. Kromě toho jsme očekávali podle meteorologů 15 až 40 milimetrů srážek a najednou přišla blesková povodeň, která měla netradiční průběh, napršelo až sto milimetrů srážek," vysvětloval potíže 57letý starosta Jaroslav Matějka, který stojí v čele Bechyně od roku 1998.

Naštvaní lidé zvažovali, že na něj podají trestní oznámení a budou žádat, aby rezignoval. Dokonce vypracovali materiál, ve kterém mu vyčítali chyby a každou z nich zdůvodnili a doložili dokumenty.

"Z SMS zpráv jste věděl, jak voda stoupá. V půl druhé jste nám měl okamžitě jako předseda povodňové komise dát vědět, že už je v řece druhý povodňový stupeň. Nikdo nás nevaroval a město nás nechalo do poslední chvíle se spolehnout na protipovodňovou stěnu, kterou jste začali stavět pozdě," zkritizovala starostu obyvatelka Zářečí Alice Suchanová.

A přidali se další. "Roky slyšíme, jak a co udělat lépe, a vždy, když přijde povodeň, jsme vytopení. Teď se vymlouváte na grafy vývoje, na předpovědi, ale stačilo si stoupnout k řece a bylo vidět, jak rychle stoupá," prohlásil Pavel Baracký.

A do starosty se pustili i opoziční zastupitelé. "Jednoznačně rozhodoval čas. Kdyby zábrany stály, mohli být lidé ochráněni," řekl zastupitel Miloš Sedlák z KSČM.

"Jardo, nezvládl jsi to. Kdyby se od půl druhé začala protipovodňová hráz stavět, tak mohly být následky jiné," prohlásil zastupitel za ČSSD Pavel Houdek.

Starosta Matějka pak pronesl, že většině výtek obyvatel rozumí. "Omlouvám se za zpoždění rozhodnutí o stavbě hráze, ale nebylo to tím, že bych někde ležel," řekl Matějka.

Obyvatelé ze zastupitelstva odcházeli po čtyřhodinové debatě naštvaní. Tvrdí, že dokud se nevyčistí, a hlavně neprohloubí koryto řeky, budou mít vodu v domech často. Město teď slíbilo, že na tom začne pracovat.Nejčtenější

Dvouletý chlapec se dostal z domu do bazénu, následkům tonutí podlehl

Ilustrační snímek

Dvouletý chlapec zemřel poté, co se topil v zahradním bazénu u rodinného domu v Písku. O letošních prázdninách je to v...

V Hluboké se rozloučili s Kamilem Benešem, který padl v Afghánistánu

Lidé se loučí s Kamilem Benešem při smutečním obřadu v kostele sv. Jana...

V Hluboké nad Vltavou se lidé rozloučili s Kamilem Benešem, jedním ze tří českých vojáků, kteří se na misi v...Čtyři lidé zemřeli u Vodňan. Dodávka vjela do protisměru

Tragická nehoda u Vodňan, při níž zemřeli čtyři lidé.

Smrtelná nehoda se stala v noci z pátku na sobotu mezi Vodňany a Protivínem. Dodávka vjela do protisměru, kde se...

Druhá liga: Ústí stále bez ztráty, Jihlava v oslabení uhrála bod

Momentka z druholigového duelu Brno (červená) vs. České Budějovice

Fotbalisté Ústí nad Labem pokračují ve skvělém vstupu do nové druholigové sezony. V pátém kole porazili Viktorii Žižkov...

Policie pátrá po muži ze Strakonic, je podezřelý z vraždy ženy u Prahy

Policie hledá muže, který je podezřelý z vraždy ženy v Kamenici na Praze-východ.

Středočeští kriminalisté vyhlásili pátrání po muži, který je podezřelý z vraždy ženy v Kamenici na Praze-východ....

Další z rubriky

Řidiči ignorují jihočeské přejezdy, za pět dní vjeli tři před vlak

V obci Malšice na Táborsku se v pondělí ráno střetl na přejezdu vlak s osobním...

Dnes ráno v Malšicích na Táborsku, den před tím v Třeboni a minulý čtvrtek v Čížové na Písecku se staly tři podobné...

Národní park obnoví mokřady i rašeliniště, aby Šumava udržela více vody

Dobrovolníci pomáhali v létě 2008 odstraňovat odvodňovací strouhy v rašeliništi

Národní park Šumava čeká několik náročných let. Do roku 2024 má stihnout revitalizovat mokřady a obnovit kilometry...

Táborští mají strach o zoo. Bourání staveb nehrozí, ujistil ředitel

Zubřice Karla dorazila do táborské zoo.

Bouda pro opice, přístřešek pro koně a několik dalších staveb táborské zoo zmiňuje výzva, která se objevila na webových...

Grafton Recruitment Praha
KONSTRUKTÉR, Kaplice

Grafton Recruitment Praha
Jihočeský kraj
nabízený plat: 25 000 - 50 000 Kč

Najdete na iDNES.cz