Domy v bechyňské čtvrti Zářečí nezachránily ani protipovodňové zábrany.

Domy v bechyňské čtvrti Zářečí nezachránily ani protipovodňové zábrany. | foto: Michal Sváček, MAFRA

Starosta Bechyně se kál za pozdní stavbu hráze. Neležel jsem, hájil se

  • 5
Obyvatelé Bechyně jsou naštvaní i dvacet dnů po záplavách. Věří, že kdyby protipovodňové zábrany stály včas, voda by nezatopila jejich domy v Zářečí. A přišli si to vyříkat se starostou.

Grafy, vytištěné e-maily, průtoky v řece, citace vodohospodářů a dlouhá řeč. Starosta Bechyně na Táborsku Jaroslav Matějka z SNK-ED hrál na veřejném zasedání zastupitelů o vše.

Kvůli zpackané stavbě protipovodňových zábran, za které na začátku června natekla voda a vyplavila domy ve čtvrti Zářečí, na něj jsou obyvatelé pořádně naštvaní. A s nimi i jeho spolustraníci a opoziční zastupitelé.

Letitý starosta Bechyně, který zažil už třetí povodeň, obyvatele o své pravdě nepřesvědčil. A za povodňový průšvih se musel omluvit.

Emoce jsou v lidech stále: obávají se, že při další velké vodě se bude situace opakovat a oni budou mít znovu zaplavené domy.

Lidé stáli po pásy ve vodě a vtom se rozsvítily lampy

Jak to v Zářečí vypadalo při povodni? Mobilní zábrany odvezly technické služby ze skladu místo hodinu a půl po půlnoci až nad ránem. Dobrovolníci a hasiči je stavěli do vody, kdy už to ale nemělo žádný smysl. Při stavbě byl zmatek, nikdo nedokázal uzavřít klapky v kanalizaci, kterou se valila do Zářečí voda.

Lidé stavící hráz stáli po pás ve vodě, když se rozsvítily pouliční lampy, které byly pod proudem. Nikdo elektřinu nevypnul.

"Stáli při nás všichni svatí. Jen zázrakem to nikoho nezabilo," kroutí hlavou rozhořčeně jeden z obyvatel.

V bechyňské části Zářečí lidé za pomoci hasičů a vojáků uklízeli následky povodní.

Takhle vypadala rozlitá řeka Lužnice v Bechyni 2. června.

Na zastupitelstvo dorazilo dvacet lidí. Přišli si poslechnout, proč povodňová hráz nestála včas. Podle povodňového plánu ji měl starosta nařídit postavit okamžitě, když řeka vystoupala na druhý povodňový stupeň.

To podle SMS zprávy, kterou z měřičů průtoku v Lužnici dostal, bylo v půl druhé v noci. Vyčkal ale do rána. Důvod? Hliníková stěna je sice hotová, v březnu odzkoušená, ale její investor - Povodí Vltavy - ji dosud nezkolaudoval.

"Přišla blesková povodeň"

"Tím pádem se nemůže používat. Jednou se vyzkoušela, ale to byla jen ukázka, nemáme proškolené lidi a jednotlivé díly ukládala do skladu firma, která hráz stavěla a dodala. Proto trvalo déle, než se jednotlivé díly vyexpedovaly. Kromě toho jsme očekávali podle meteorologů 15 až 40 milimetrů srážek a najednou přišla blesková povodeň, která měla netradiční průběh, napršelo až sto milimetrů srážek," vysvětloval potíže 57letý starosta Jaroslav Matějka, který stojí v čele Bechyně od roku 1998.

Naštvaní lidé zvažovali, že na něj podají trestní oznámení a budou žádat, aby rezignoval. Dokonce vypracovali materiál, ve kterém mu vyčítali chyby a každou z nich zdůvodnili a doložili dokumenty.

"Z SMS zpráv jste věděl, jak voda stoupá. V půl druhé jste nám měl okamžitě jako předseda povodňové komise dát vědět, že už je v řece druhý povodňový stupeň. Nikdo nás nevaroval a město nás nechalo do poslední chvíle se spolehnout na protipovodňovou stěnu, kterou jste začali stavět pozdě," zkritizovala starostu obyvatelka Zářečí Alice Suchanová.

A přidali se další. "Roky slyšíme, jak a co udělat lépe, a vždy, když přijde povodeň, jsme vytopení. Teď se vymlouváte na grafy vývoje, na předpovědi, ale stačilo si stoupnout k řece a bylo vidět, jak rychle stoupá," prohlásil Pavel Baracký.

A do starosty se pustili i opoziční zastupitelé. "Jednoznačně rozhodoval čas. Kdyby zábrany stály, mohli být lidé ochráněni," řekl zastupitel Miloš Sedlák z KSČM.

"Jardo, nezvládl jsi to. Kdyby se od půl druhé začala protipovodňová hráz stavět, tak mohly být následky jiné," prohlásil zastupitel za ČSSD Pavel Houdek.

Starosta Matějka pak pronesl, že většině výtek obyvatel rozumí. "Omlouvám se za zpoždění rozhodnutí o stavbě hráze, ale nebylo to tím, že bych někde ležel," řekl Matějka.

Obyvatelé ze zastupitelstva odcházeli po čtyřhodinové debatě naštvaní. Tvrdí, že dokud se nevyčistí, a hlavně neprohloubí koryto řeky, budou mít vodu v domech často. Město teď slíbilo, že na tom začne pracovat.