Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bechyňští se zlobí na starostu, že dost nevyužil vojáky po povodni

  9:08aktualizováno  9:08
Pozdě postavená mobilní hráz u řeky a minimální pomoc vojáků z místní posádky. To jsou podle obyvatel jihočeské Bechyně, které vyplavila Lužnice, chyby, za nimiž stojí starosta Jaroslav Matějka. Ten se odvolává na špatný projekt a zákon o ozbrojených silách.

Vojáci z bechyňské posádky pomáhali v Zářečí jen dva dny. Vyplavení lidé se zlobí, že měli zůstat déle a pomoci jim likvidovat škody v domech. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Obyvatelé čtvrti Zářečí v Bechyni, kteří po povodni čekali na pomoc armády, jsou pořádně naštvaní. Domy měli plné bláta, vše zničené a čekali na vojáky.

Ti do města z nedalekých kasáren dorazili, během dvou dnů pomohli vyčistit cestu za protipovodňovými zábranami okolo vyplavených domů. Ale pak zase odjeli, místo aby pomohli ve vytopených objektech.

Důvod? Podle starosty prý nemohli odstraňovat škody na soukromém majetku, podle armády ale vojsko odvolal právě starosta Matějka s tím, že už nejsou potřeba.

"Měli tu být celou dobu. Nám je jedno, kdo o jejich povolání rozhoduje. Posádku mají ve městě, tak měli pomáhat," říká naštvaně jeden z obyvatel vyplavených domů.

Povodně v Bechyni

Sedmapadesátiletý Jaroslav Matějka v Bechyni starostuje od roku 1998, a dobře si tak pamatuje ničivé povodně v létě 2002. Nyní tvrdí, že naštvání lidí chápe, a říká, že i on počítal s tím, že vojáci budou vyplaveným lidem k ruce.

"Jenže mi bylo sděleno, že podle zákona nemohou pomáhat na soukromých objektech, ale jen na odstraňování škod z veřejných prostranství. Vůbec to neumím pochopit a stejně tak to nechápou vyplavení lidé, kteří na jejich pomoc čekali," konstatoval starosta Bechyně.

Jana Růžičková z ministerstva obrany potvrdila, že do Zářečí bylo na úklid povoláno 22 vojáků ze 151. ženijního praporu v Bechyni.

"K odstraňování naplavenin a zprůchodnění cesty," popsala. Proč ale vojáci dál nepomáhali vyplaveným lidem? Růžičková odmítá, že by to podle zákona, jak říká starosta, nesměli. Naopak prý byli odvoláni.

"Starosta obce sdělil veliteli skupiny, že je již nebude další den potřebovat. Pokud by požádal, aby zůstali, pomáhali by, dokud by bylo potřeba. Tvrzení, že vojáci nesmějí zasahovat na soukromých pozemcích a domech, je nesmysl. Záchranné a likvidační práce, na které jsou vojáci vyčleňováni, se samozřejmě vztahují i na soukromé domy obyvatel," komentovala Růžičková.

Stejně hovoří i mluvčí bechyňské posádky Miroslava Štenclová. "Vojáci se podíleli na odklízecích pracích dva dny. Předpokládaná doba nasazení byla čtyři dny, ale druhý den starosta oznámil veliteli, že další pomoc nebude potřebovat," řekla Štenclová.

Starosta Matějka se ale hájí, že v zákoně o ozbrojených silách je ustanovení, že vojáci smějí pomáhat jen s odklízením škod na veřejných prostranstvích, a nikoliv v soukromých domech.

"Na veřejném prostoru už jsme pro ně neměli práci. Kdybychom to porušili, byli bychom v průšvihu," hájí se Matějka a odmítá, že by vojáky poslal zpět do kasáren.

Ministerstvo obrany ale říká, že starostova úvaha je nesmyslná. "Vojáci pomáhají podle potřeb, nevím o žádném nařízení, které by zakazovalo v případě povodní pomáhat na soukromém majetku," říká mluvčí ministerstva Jiří Caletka.

Zábrany rostly pozdě, kritizují také lidé

Pro starostu Bechyně Matějku je to už druhá ztráta bodů u obyvatel města. První utrpěl v noci na neděli, kdy začala hladina řeky stoupat. Podle povodňového plánu města měla Bechyně začít montovat protipovodňové zábrany v jednu hodinu v noci, když Lužnice dosáhla druhého povodňového stupně.

Místo toho se do instalace stěn pustila až ráno, kdy už bylo Zářečí zatopené a lidé montovali zátarasy doslova do vody. Matějka se tehdy hájil, že řeka stoupala nezvykle rychle a zábrany nefungovaly tak, jak mají. Prý i kdyby byly nainstalovány měsíc dopředu, nepomohly by.

To ale odmítl projektant s tím, že chybou byla právě pozdní montáž. Jinak by Zářečí zůstalo před vodou ochráněno.Nejčtenější

V Hluboké se rozloučili s Kamilem Benešem, který padl v Afghánistánu

Lidé se loučí s Kamilem Benešem při smutečním obřadu v kostele sv. Jana...

V Hluboké nad Vltavou se lidé rozloučili s Kamilem Benešem, jedním ze tří českých vojáků, kteří se na misi v...

Čtyři lidé zemřeli u Vodňan. Dodávka vjela do protisměru

Tragická nehoda u Vodňan, při níž zemřeli čtyři lidé.

Smrtelná nehoda se stala v noci z pátku na sobotu mezi Vodňany a Protivínem. Dodávka vjela do protisměru, kde se...Druhá liga: Ústí stále bez ztráty, Jihlava v oslabení uhrála bod

Momentka z druholigového duelu Brno (červená) vs. České Budějovice

Fotbalisté Ústí nad Labem pokračují ve skvělém vstupu do nové druholigové sezony. V pátém kole porazili Viktorii Žižkov...

Policie pátrá po muži ze Strakonic, je podezřelý z vraždy ženy u Prahy

Policie hledá muže, který je podezřelý z vraždy ženy v Kamenici na Praze-východ.

Středočeští kriminalisté vyhlásili pátrání po muži, který je podezřelý z vraždy ženy v Kamenici na Praze-východ....

Člověk si na všechno zvykne. Stále se toho držím, říká Huříková

Tereza Huříková

Tereza Huříková jako juniorka vyhrála dvakrát mistrovství světa, ale ve 30 letech jí dráhu profesionální cyklistky...

Další z rubriky

Postavme divadlo a mosty, říká hlavní architekt Českých Budějovic

Hlavní architekt Budějovic Jan Němec dojíždí do krajského města na jeden den v...

Podle hlavního architekta města Jana Němce je urbanistická podoba Českých Budějovic zakotvena v územním plánu....

Srpen 1968 v Budějovicích: vojáci obsadili redakci, novináři skákali z oken

Srpnová okupace roku 1968 v Českých Budějovicích.

Okupaci Československa pěti armádami Varšavského paktu zahájenou 20. srpna 1968 pocítili obyvatelé Jihočeského kraje o...

Vysychá zničená krajina, zákaz zalévání zahrad nepomůže, říká vodohospodář

Technický ředitel společnosti Čevak Jiří Lipold.

Zákazy zalévání zahrádek vážnou situaci se suchem rozhodně nevyřeší, upozorňuje v rozhovoru Jiří Lipold, technický...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz