Starosta roku: Šek na čtvrt milionu nejspíš zaplatí kašnu s oslíkem

  9:28aktualizováno  9:28
Utratit 250 tisíc korun za kolotoč s labutěmi, nebo je investovat do dokončení kašny s oslíkem? Takhle příjemné starosti teď má starosta Úsilného u Českých Budějovic Pavel Kašpárek, který se pyšní titulem Starosta roku 2011. Součástí ocenění byl totiž šek na čtvrt milionu korun.

Starosta obce Úsilné Pavel Kašpárek s modelem kašny s oslíkem, kterou už začali na návsi stavět. | foto: MF DNES

Soutěž se letos konala třetím rokem a Kašpárek (Nezávislý) se prosadil mezi více než 220 účastníky. Klání je zajímavé tím, že starosty do něj musí nominovat sami občané. Minimum je přitom 20 hlasů. Lidé z Úsilného jich přitom Kašpárkovi dali rovnou 194, a to i přesto, že jde o vesnici s ani ne pěti sty obyvateli.

Devítičlenná porota soutěže starosty hodnotila za činnost ve všech jejich volebních obdobích, tedy nikoli za jeden rok.  "Chtěl bych všem sousedům moc poděkovat, je příjemné cítit, že mám jejich podporu," říká dojatě Kašpárek.

Komise při výběru Starosty roku hodnotila hlavně péči o ekonomický, kulturní a společenský život obce, komunikaci s občany a jejich zapojování do rozhodování o veřejných záležitostech i estetický vzhled vsi. Pro Kašpárka nakonec hlasovala jednomyslně.

"Rozhodování bylo ale obtížné. U Kašpárka nakonec převážilo to, že pomohl v obyvatelích probudit občanskou angažovanost při různých společenských akcích. To je v sousedství tak velkého města jako Budějovice, které nabízí široké kulturní vyžití, určitě velmi obtížné," vysvětlil předseda poroty Petr Andrle z moravskoslezské Čeladné.

Starosta se poradí s občany, jak využít štědrý šek

Jana Božková, která byla jednou z iniciátorek přihlášení starosty Úsilného do soutěže, si myslí, že uspěl právem. Do obce se přistěhovala zhruba před 16 lety a tenkrát tu zrovna  začínali dělat silnice a plynofikaci. "Za tu dobu se to tu úplně změnilo. Prašné cesty nahradil asfalt s retardéry, kolem chodníků je nové osvětlení, vše je takové svěží a upravené," chválí.

Na tom, za co 250tisícový šek získaný v soutěži obec utratí, se starosta Kašpárek chce domluvit s občany. "Je to hlavně jejich zásluha, že ty peníze máme," zdůraznil.

V Úsilném se budou zřejmě rozhodovat mezi kašnou a pouťovou atrakcí v podobě létajících labutí. S výstavbou kašny tu začali již letos. Její dominantou je oslík, kterého má obec ve znaku jako vzpomínku na zvířata, která tu chovali pro práci v nedalekých stříbrných dolech.

"O labutích jsem sice také slyšel lidi mluvit, ale myslím si, že kašna by byla jako upomínka na úspěch v soutěži Starosta roku reprezentativnější a trvalejší než kolotoč. Ale uvidíme," usmívá se starosta.

Autor:

Nejčtenější

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

Kladno s Plekancem v sestavě zdolalo Vsetín, Jihlava uspěla v Prostějově

V utkání proti Slavii míří za pukem budějovický Zdeněk Doležal (vlevo).

První hokejová liga pokračovala 33. kolem. Kladno i s Tomášem Plekancem v sestavě přehrálo Vsetín 6:3, trápící se...

Stovky lidí čekaly na levné čínské smartphony v Budějovicích od noci

Otevření obchodu Xiaomi v Českých Budějovicích

Xiaomi pokračuje v otvírání poboček po celé České republice. Tu poslední čínská značka otevřela v sobotu v Českých...

Místostarostka schválila studii, pak prodala pozemek dráž než ostatní

Na katastru obce Hrdějovice, ale poblíž Borku a Českých Budějovic by mohl v...

Společnost CTP Invest od roku 2015 nakupovala pozemky v Hrdějovicích u Budějovic pro výstavbu průmyslového parku. Obec...

Se třemi promile šel vyřešit přestupek, pak nasedl do auta. Daleko nedojel

Šéf Besipu Martin Farář v pořadu Rozstřel předvedl dechové měření hladiny...

Muži z Českobudějovicka se v pátek nevyplatila návštěva služebny městské policie, kam přišel řešit dopravní přestupek....

Další z rubriky

Po potyčce v Jindřichově Hradci zemřel muž. Podezřelý je v policejní cele

Ilustrační snímek

V sobotu ráno zemřel v nemocnici mladý muž na následky zranění při potyčce v baru v Jindřichově Hradci. Podezřelého...

Zastupitelé Budějovic schválili peníze na školky i větší počet strážníků

Minulý týden bylo v Českých Budějovicích ustavující zastupitelstvo.

Radnice krajského města počítá na příští rok se schodkovým rozpočtem. Dvě stě milionů korun má na největší investici,...

Se třemi promile šel vyřešit přestupek, pak nasedl do auta. Daleko nedojel

Šéf Besipu Martin Farář v pořadu Rozstřel předvedl dechové měření hladiny...

Muži z Českobudějovicka se v pátek nevyplatila návštěva služebny městské policie, kam přišel řešit dopravní přestupek....

Najdete na iDNES.cz