Starosta roku: Šek na čtvrt milionu nejspíš zaplatí kašnu s oslíkem

  9:28aktualizováno  9:28
Utratit 250 tisíc korun za kolotoč s labutěmi, nebo je investovat do dokončení kašny s oslíkem? Takhle příjemné starosti teď má starosta Úsilného u Českých Budějovic Pavel Kašpárek, který se pyšní titulem Starosta roku 2011. Součástí ocenění byl totiž šek na čtvrt milionu korun.

Starosta obce Úsilné Pavel Kašpárek s modelem kašny s oslíkem, kterou už začali na návsi stavět. | foto: MF DNES

Soutěž se letos konala třetím rokem a Kašpárek (Nezávislý) se prosadil mezi více než 220 účastníky. Klání je zajímavé tím, že starosty do něj musí nominovat sami občané. Minimum je přitom 20 hlasů. Lidé z Úsilného jich přitom Kašpárkovi dali rovnou 194, a to i přesto, že jde o vesnici s ani ne pěti sty obyvateli.

Devítičlenná porota soutěže starosty hodnotila za činnost ve všech jejich volebních obdobích, tedy nikoli za jeden rok.  "Chtěl bych všem sousedům moc poděkovat, je příjemné cítit, že mám jejich podporu," říká dojatě Kašpárek.

Komise při výběru Starosty roku hodnotila hlavně péči o ekonomický, kulturní a společenský život obce, komunikaci s občany a jejich zapojování do rozhodování o veřejných záležitostech i estetický vzhled vsi. Pro Kašpárka nakonec hlasovala jednomyslně.

"Rozhodování bylo ale obtížné. U Kašpárka nakonec převážilo to, že pomohl v obyvatelích probudit občanskou angažovanost při různých společenských akcích. To je v sousedství tak velkého města jako Budějovice, které nabízí široké kulturní vyžití, určitě velmi obtížné," vysvětlil předseda poroty Petr Andrle z moravskoslezské Čeladné.

Starosta se poradí s občany, jak využít štědrý šek

Jana Božková, která byla jednou z iniciátorek přihlášení starosty Úsilného do soutěže, si myslí, že uspěl právem. Do obce se přistěhovala zhruba před 16 lety a tenkrát tu zrovna  začínali dělat silnice a plynofikaci. "Za tu dobu se to tu úplně změnilo. Prašné cesty nahradil asfalt s retardéry, kolem chodníků je nové osvětlení, vše je takové svěží a upravené," chválí.

Na tom, za co 250tisícový šek získaný v soutěži obec utratí, se starosta Kašpárek chce domluvit s občany. "Je to hlavně jejich zásluha, že ty peníze máme," zdůraznil.

V Úsilném se budou zřejmě rozhodovat mezi kašnou a pouťovou atrakcí v podobě létajících labutí. S výstavbou kašny tu začali již letos. Její dominantou je oslík, kterého má obec ve znaku jako vzpomínku na zvířata, která tu chovali pro práci v nedalekých stříbrných dolech.

"O labutích jsem sice také slyšel lidi mluvit, ale myslím si, že kašna by byla jako upomínka na úspěch v soutěži Starosta roku reprezentativnější a trvalejší než kolotoč. Ale uvidíme," usmívá se starosta.

Autor:


Nejčtenější

Světová hvězda Instagramu fotila na Lipensku. Chce si tu koupit dům

Hvězda Instagramu Christina Tan z Indonésie fotila v okolí Lipna.

Její fotografie mají na sociálních sítích miliony zhlédnutí. Christina Tan z Indonésie patří na Instagramu k...

Pacientka z ciziny nechala v Krumlově dluh, nemocnice se soudí v Madridu

Ilustrační foto

Několik měsíců trvala léčba pacientky z Argentiny v Českém Krumlově, kde ji přijali s multiorgánovým selháním. Jenže...Budějovičtí hokejisté zdrtili Porubu, Kladno si snadno poradilo s Třebíčí

Pavel Novák (vpravo) z Českých Budějovic v duelu s Ústím

České Budějovice ve 14. kole první hokejové ligy drtivou výhrou 8:1 nad Porubou potvrdily pozici lídra, v čele mají...

Hokejisté Budějovic přehráli Jihlavu, Poruba si poradila s Kladnem

Situace před prvním gólem Českých Budějovic.

Hokejisté Českých Budějovic zdolali v 17. kole první ligy Jihlavu 4:1 a vedou tabulku už o šest bodů. Na druhé místo se...

Archeologové našli v místech, kudy povede D3, zbytky domu z 12. století

Archeologové našli na rekonstruovaném nádraží v Jaroměři cenné předměty z doby...

Archeologové z Jihočeského muzea objevili při průzkumu míst, kudy povede dálnice D3, u Starých Hodějovic ostatky domu z...

Další z rubriky

V Budějovicích plánují novou budovu pro divadlo i filharmonii za miliardu

Herec Jan Dvořák jako Doktor Vlach s tetou Kateřinou v podání Daniely Bambasové...

Jak by mohla vypadat budova Jihočeského divadla na Mariánském náměstí v Českých Budějovicích? A vejdou se do ní všechny...

Jihočeská obec byla bez lékaře. Teď slavnostně přivítala doktora z Košic

Po čtyřech měsících se obyvatelé Horní Stropnice a okolí dočkali lékaře. Do...

Ordinace praktického lékaře v Horní Stropnici na Českobudějovicku už není prázdná. Nový doktor se třemi sestrami se...

Od hořící pergoly na Strakonicku chytila i auta, škoda je sedm milionů

Ve Stožicích začalo hořet dvě hodiny po sobotní půlnoci.

Víkendový požár na Strakonicku poničil pergolu, fasádu přilehlého domu a čtyři auta zaparkovaná poblíž. Celková škoda...

Najdete na iDNES.cz