Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Výpusť Jordánu měli ucpat, zlobí se starosta. Firma vinu odmítá

  17:10aktualizováno  17:10
Táborská radnice se poprvé obula do firem, které odbahňují nádrž Jordán. Tvrdí, že štola, kterou se do Tismenického potoka a Lužnice dostalo bláto a tisíce mrtvých ryb, měla být uzavíratelná. Město nyní čeká na verdikt policie a České inspekce životního prostředí. Firma Daich vinu razantně odmítá.

V tismenickém potoce plavaly uhynulé ryby, které se udusily bahnem. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

"Z toho, co jsem nastudoval, jsem zjistil, že nebyl důsledně dodržován manipulační a povodňový plán stavby. Štola měla být alespoň provizorně uzavíratelná i v době výstavby. Třeba pomocí hrazení," řekl starosta Tábora Jiří Fišer z uskupení Tábor 2020.

Sám je původním povoláním projektant vodohospodářských staveb. Jeho kritika je vůbec první, která od protržení hráze na konci prosince zazněla z radnice. Firma Daich, která Jordán za 460 milionů korun odbahňuje spolu s Metrostavem a Zvánovcem, vinu odmítá.

"Je to unáhlený výkřik do tmy. Zatím nikdo nerozhodl, čí je to vina. My samozřejmě uznáváme, že z části může být na naší straně, protože je to naše stavba. Štola však nemohla být uzavíratelná, protože nebyla hotová. Kdyby byla dostavěná, tak uzavíratelná byla, ale nyní to byla stavba," komentoval situaci Josef Kubík, jednatel společnosti Daich.

Do už vyschlé části znovu teče voda

Fotogalerie

Radnice nyní plánuje, že si nechá zpracovat nezávislý posudek, proč praskla hráz předělující Jordán kvůli odbahnění na dvě poloviny. Zatím má jen vyjádření projektanta obnovy rybníka Daniela Vaclíka, který jakoukoliv vinu také odmítá.

"Přestože došlo k protržení přehazujícího násypu, jsme přesvědčeni o tom, že dané řešení nemělo v daných podmínkách plné nádrže a objektivní neznalosti přesných inženýrsko-geologických podmínek výraznější alternativu," zhodnotil Vaclík ve svém vyjádření s tím, že k protržení hrází při podobných stavbách běžně dochází.

Radnice je přesto přesvědčena, že k těmto problémům vůbec dojít nemělo. A zejména se do Tismenického potoka a Lužnice nemělo dostat bláto, které zadusilo i tisíce ryb. Otázkou také zůstává, jak se odbahnění zdrží. Nyní je zaplavena i celá polovina Jordánu, která už byla suchá a bagry z ní odtěžovaly bláto. Přes dělící hráz do ní neustále přitéká voda.

"Přítok do Jordánu z povodí nad ním je tři kubíky za vteřinu a odtok dva kubíky," řekl Karel Hotový, manažer odbahnění a vedoucí odboru investic.

Práce, které začaly loni, jsou jedním z nejnáročnějších a nejnákladnějších projektů na Táborsku v posledních letech. Odhadované náklady činí přes 460 milionů korun.

Odbahnění nádrže o rozloze 51 hektarů by mělo být hotové v roce 2014. Nejpozději akci může radnice ukončit do konce června 2015. Město získalo na práce dotace ve výši 85 procent. Samo se bude podílet zhruba 60 miliony korun. Pokud by protržení hráze zpozdilo stavbu natolik, že by Tábor musel peníze vracet či by o část přišel, je radnice připravena se bránit.



Nejčtenější

Dvouletý chlapec se dostal z domu do bazénu, následkům tonutí podlehl

Ilustrační snímek

Dvouletý chlapec zemřel poté, co se topil v zahradním bazénu u rodinného domu v Písku. O letošních prázdninách je to v...

Na Prachaticku spadlo unikátní letadlo Be 50 Beta Minor, pilot zemřel

U Strunkovic nad Blanicí na Prachaticku se při leteckém dni zřítilo unikátní...

U Strunkovic nad Blanicí na Prachaticku se v sobotu odpoledne při leteckém dni zřítilo unikátní letadlo Be 50 Beta...



Po čelní srážce zemřeli dva motorkáři na Českobudějovicku

Nehoda motorkářů mezi Hlubokou nad Vltavou a Municemi (11. srpna 2018).

Při dopolední nehodě na Českobudějovicku zemřeli dva řidiči motorek ve věku 44 a 39 let, uvedla policie. Čelně se...

V Hluboké se rozloučili s Kamilem Benešem, který padl v Afghánistánu

Lidé se loučí s Kamilem Benešem při smutečním obřadu v kostele sv. Jana...

V Hluboké nad Vltavou se lidé rozloučili s Kamilem Benešem, jedním ze tří českých vojáků, kteří se na misi v...

Zahradu s biotopem buduje rodina jako jedinečné království

Jezírko bylo tím prvním, co Piherovi na své zahradě vybudovali. Teprve pak se...

Holou parcelu bez jediného stromu koupili v malebné jihočeské vesničce před sedmi lety na stavbu rodinného domu a spolu...

Další z rubriky

V Hluboké se rozloučili s Kamilem Benešem, který padl v Afghánistánu

Lidé se loučí s Kamilem Benešem při smutečním obřadu v kostele sv. Jana...

V Hluboké nad Vltavou se lidé rozloučili s Kamilem Benešem, jedním ze tří českých vojáků, kteří se na misi v...

Motorkář zahynul při nárazu do stromu, jeho syn jedoucí za ním se zranil

Dva motorkáři havarovali na Písecku. Jeden nepřežil náraz do stromu.

Čtyřiapadesátiletý motorkář zemřel na Písecku poté, co nezvládl průjezd zatáčkou a narazil do stromu. Jeho syn, který...

Kůrovec se dál šíří jihem Čech. Nyní decimuje smrky kolem Tábora

Kůrovec ničí stromy na Dačicku.

V táborských městských lesích již několik dní bojují s kůrovcem. Brouk napadl zhruba dva tisíce stromů. Situace je...

Najdete na iDNES.cz