V tismenickém potoce plavaly uhynulé ryby, které se udusily bahnem. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Výpusť Jordánu měli ucpat, zlobí se starosta. Firma vinu odmítá

  • 0
Táborská radnice se poprvé obula do firem, které odbahňují nádrž Jordán. Tvrdí, že štola, kterou se do Tismenického potoka a Lužnice dostalo bláto a tisíce mrtvých ryb, měla být uzavíratelná. Město nyní čeká na verdikt policie a České inspekce životního prostředí. Firma Daich vinu razantně odmítá.

"Z toho, co jsem nastudoval, jsem zjistil, že nebyl důsledně dodržován manipulační a povodňový plán stavby. Štola měla být alespoň provizorně uzavíratelná i v době výstavby. Třeba pomocí hrazení," řekl starosta Tábora Jiří Fišer z uskupení Tábor 2020.

Sám je původním povoláním projektant vodohospodářských staveb. Jeho kritika je vůbec první, která od protržení hráze na konci prosince zazněla z radnice. Firma Daich, která Jordán za 460 milionů korun odbahňuje spolu s Metrostavem a Zvánovcem, vinu odmítá.

"Je to unáhlený výkřik do tmy. Zatím nikdo nerozhodl, čí je to vina. My samozřejmě uznáváme, že z části může být na naší straně, protože je to naše stavba. Štola však nemohla být uzavíratelná, protože nebyla hotová. Kdyby byla dostavěná, tak uzavíratelná byla, ale nyní to byla stavba," komentoval situaci Josef Kubík, jednatel společnosti Daich.

Do už vyschlé části znovu teče voda

Radnice nyní plánuje, že si nechá zpracovat nezávislý posudek, proč praskla hráz předělující Jordán kvůli odbahnění na dvě poloviny. Zatím má jen vyjádření projektanta obnovy rybníka Daniela Vaclíka, který jakoukoliv vinu také odmítá.

"Přestože došlo k protržení přehazujícího násypu, jsme přesvědčeni o tom, že dané řešení nemělo v daných podmínkách plné nádrže a objektivní neznalosti přesných inženýrsko-geologických podmínek výraznější alternativu," zhodnotil Vaclík ve svém vyjádření s tím, že k protržení hrází při podobných stavbách běžně dochází.

Radnice je přesto přesvědčena, že k těmto problémům vůbec dojít nemělo. A zejména se do Tismenického potoka a Lužnice nemělo dostat bláto, které zadusilo i tisíce ryb. Otázkou také zůstává, jak se odbahnění zdrží. Nyní je zaplavena i celá polovina Jordánu, která už byla suchá a bagry z ní odtěžovaly bláto. Přes dělící hráz do ní neustále přitéká voda.

"Přítok do Jordánu z povodí nad ním je tři kubíky za vteřinu a odtok dva kubíky," řekl Karel Hotový, manažer odbahnění a vedoucí odboru investic.

Práce, které začaly loni, jsou jedním z nejnáročnějších a nejnákladnějších projektů na Táborsku v posledních letech. Odhadované náklady činí přes 460 milionů korun.

Odbahnění nádrže o rozloze 51 hektarů by mělo být hotové v roce 2014. Nejpozději akci může radnice ukončit do konce června 2015. Město získalo na práce dotace ve výši 85 procent. Samo se bude podílet zhruba 60 miliony korun. Pokud by protržení hráze zpozdilo stavbu natolik, že by Tábor musel peníze vracet či by o část přišel, je radnice připravena se bránit.