Rozpočet Třeboně, jak ho navrhla rada města, jíž je starosta pochopitelně...

Rozpočet Třeboně, jak ho navrhla rada města, jíž je starosta pochopitelně členem, počítal s příjmy ve výši 287 milionů korun a výdaji 243 milionů. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Starosta Třeboně Houdek je proti rozpočtu, zvažuje rezignaci

  • 2
Starosta Třeboně Jiří Houdek z KDU-ČSL zvažuje, že svůj post opustí. Vede ho k tomu kuriózní situace, kdy zastupitelstvo v pondělí schválilo rozpočet, se kterým on nesouhlasil.

Jednání městských zastupitelů bývá v Třeboni velmi vyhrocené, tentokrát však proti sobě nestála jen koalice s opozicí. Třetím pólem byl Houdek.

Rozpočet Třeboně, jak ho navrhla rada města, jíž je starosta pochopitelně členem, počítal s příjmy ve výši 287 milionů korun a výdaji 243 milionů. Přebytek se měl použít pro splácení úvěru města.

Starosta Třeboně Jiří Houdek zvažuje rezignaci.

"Návrh podpořit nemůžu, vychází ze shody v radě, ale nedošlo ke konsenzu s mým návrhem," řekl třeboňský starosta Houdek.

Nelíbila se mu několikamilionová investice do areálu technických služeb. Místo toho prosazoval, aby radnice podpořila rozvoj městských lázní.

"Připadám si ve funkci téměř zbytečně," prohlásil Houdek

Houdek doufal, že členové zastupitelstva na jeho argumenty dají a nepodpoří verzi rozpočtu rady. To se mu však nepovedlo. Teď si proto připadá, že je ve vedení města navíc. "Když vezmu fakt, že jsem starostou města, které schválilo rozpočet, s nímž nesouhlasím, připadám si ve funkci téměř zbytečně," řekl pro ČTK.

Podle něj není dvanáctimilionová investice do budov technických služeb potřeba.

"Nyní by se mělo investovat do lázní, které potřebují rozvoj a zajištění konkurenceschopnosti," upozornil na fakt, že pojišťovny hradí lidem v mnohem menší míře pobyty a procedury. Lázně se musí více soustředit na samoplátce, kteří jsou ovšem náročnější a chtějí vyšší komfort.

Ze sedmičlenné rady města zůstal starosta skoro osamocen - jeho názor sdílela pouze Marie Floriánová z hnutí Občané.cz. Nepostavili se za něj ani jeho spolustraníci z KDU-ČSL.

"V polovině roku jsme byli všichni zděšení, jak se lázním vede. Druhá polovina se zlepšila, povedlo se situaci stabilizovat. Bertiným lázním jsme snížili nájemné o 15 milionů korun," připomněl vstřícný krok radní Antonín Doležal, který je zároveň jednatel Lázní Aurora. "O rekonstrukci nikdo nepochybuje, ale teď není vhodná doba," dodal.

Do navrhovaného rozpočtu se tvrdě opřela opoziční ODS. Bývalý starosta Jan Váňa podotkl, že co se týče investic, takhle špatně na tom město snad ještě nebylo.

"Chybí opravy silnic i chodníků. Jako by lidé, kteří ho dělali, ani nežili v Třeboni," podivoval se. ODS navrhla v rozpočtu několik změn, které by zvýšily investice do komunikací, veřejného prostranství i lázní a také několik položek ušetřily.

Reakce místostarosty Zdeňka Mráze (ČSSD) byla ostrá. "Přece si nemyslíte, že vy nám budete něco diktovat a my vám to budeme odsouhlasovat. To jste asi úplně na jiné schůzi," prohlásil Mráz.

Váňa se poté rozčiloval, že tolik arogance dlouho nezažil, a jeho spolustraník Milan Hlásek uvedl, že takový projev by se hodil na sjezd KSČ před rokem 1989. "Vy jste tam asi chodil, pane Hlásek," popíchl ho radní Jiří Vopátek ze Strany zelených.

Koalice nakonec rozpočet prosadila čtrnácti hlasy v 25členném zastupitelstvu, byť starosta hlasoval proti. Dva dny poté oznámil, že zvažuje rezignaci.