Vanžurová zůstává v čele Písku. I díky hlasům dvou zastupitelů za KSČM

  8:57aktualizováno  8:57
Do poslední chvíle nebylo při ustavujícím zastupitelstvu v Písku jasné, kdo skončí v opozici. Při předchozích vyjednáváních vznikly dva trojbloky. Jednomu chyběl do nadpoloviční většiny jeden hlas, druhému dva. Rozhodli tak nakonec dva komunisté.

Eva Vanžurová bude i nadále starostkou Písku. | foto: Marek Podhora, MAFRA

Josef Soumar za Piráty a dosavadní starostka Eva Vanžurová z uskupení Pro Písek (Jihočeši 2012, TOP 09 a Volba pro město). To byla jména dvou kandidátů nominovaných na čtvrteční ustavující schůzi zastupitelstva na post starosty Písku.

Návrh sociálního demokrata Ondřeje Veselého na tajnou volbu starosty získal jen třináct hlasů ze sedmadvacetičlenného zastupitelstva. Ve veřejné volbě pak zastupitelé zvolili čtrnácti hlasy na další čtyři roky do čela Písku Evu Vanžurovou. Kromě mateřského uskupení Pro Písek pro ni zvedli ruku i sociální demokraté, KDU-ČSL a dva komunisté.

Josef Soumar získal o hlas méně. Do vedení Písku ho podpořili Piráti, ODS, ANO a Marek Anděl z Písek sobě.

Jeho kandidatura byla překvapením. Původně Piráti tvrdili, že se vzhledem k tomu, že mají málo zkušeností, nezajímají o posty ve vedení města. Už v začátcích povolebních vyjednávání ale názor změnili a stáli o místostarostu pro finance nebo investice.

„Čekají nás další čtyři roky společné práce ve prospěch Písku a občanů. Na dokončení čekají rozpracované investiční akce, je připravena řada dalších projektů v různých oblastech. Prvním velkým úkolem bude schválení rozpočtu na rok 2019,“ prohlásila po zvolení starostka Eva Vanžurová. „Chtějte od města pomoc, ale nechtějte od města vše,“ dodala.

Jednou z největších investičních akcí příštího roku bude zřejmě výstavba nového plaveckého bazénu pod lesnickou školou u fotbalového stadionu. Na to už má město hotový projekt, ale stavbu se dosud nepodařilo zahájit.

Tři místostarostové místo dvou

Až do ustavujícího zastupitelstva přitom nebylo jasné, kdo Písek povede. Ani téměř měsíc od voleb totiž strany nedokázaly najít společnou řeč natolik, aby mohly do zastupitelských křesel zasednout s domluvenou koalicí mající nadpoloviční většinu.

Prvotní slibná jednání o koaličním modelu ve formátu Pro Písek, ČSSD, KDU-ČSL a ODS čítající patnáct hlasů se zadrhla poté, co od jednacího stolu odešli zástupci ODS. Strana měla mimo jiné výhrady k obsazení křesla v radě zástupci sociálních demokratů.

Volby v Písku

Účast 40,25 % (27 zastupitelů)
Pro Písek 19,8 % (6)
Piráti 15,3 % (5)
ANO 13,0 % (4)
ČSSD 11,3 % (3)
ODS 9,8 % (3)
KDU-ČSL 8,8 % (3)
KSČM 8,0 % (2)
Písek sobě 5,8 % (1)

A protože KDU-ČSL odmítla spolupráci s hnutím ANO, vítězné uskupení Pro Písek začalo jednat znovu s Piráty, kteří získali ve volbách pět mandátů. S nimi se původně rozešlo právě kvůli požadavku České pirátské strany na místostarostu majícího v gesci finance.

Vítězné uskupení přizvalo Piráty do koalice s ČSSD a KDU-ČSL. Ta by měla bez Pirátů dvanáct hlasů. Jenže domluvit se nedokázali ani podruhé. Mezitím navíc vznikl trojblok ODS, Piráti, ANO. Na svou stranu následně získal ještě Marka Anděla z Písek sobě a disponoval tak třinácti hlasy. Rozhodující tedy byly nakonec dva volné hlasy zastupitelů za KSČM.

Novinkou v nadcházejícím volebním období bude počet místostarostů. Zatímco v uplynulých čtyřech letech měl Písek jen dva, teď se vrátí k modelu z roku 2011, kdy funkci zastávali tři. Prvním uvolněným místostarostou je Petr Hladík z KDU-ČSL, druhou místostarostkou Petra Trambová (Pro Písek) a třetím místostarostou se stal poslanec a někdejší starosta, sociální demokrat Ondřej Veselý.

I přesto, že Piráti uhráli ve volbách druhý nejlepší výsledek, skončili v opozici. Překvapivě přes tento fakt padl od Rudolfa Tylla z Pro Písek návrh dát jedno z křesel v radě právě zástupci Pirátů Martinu Brožovi.

„Byl jediným opozičním zastupitelem, který se pravidelně účastnil v minulém období rady města. Současně získal jako kandidát do zastupitelstva města nejvíce hlasů,“ shrnul Tyll.

„Tohoto cirkusu se odmítám zúčastnit,“ odvětil Brož. Stejně se ke své kandidatuře postavil i další Pirát Zbyněk Konvička. Rada tak bude mít nakonec pět členů.

Nejčtenější

Učitelka z Prachatic vydržela 49 dní ve tmě. Nyní si chce změnit život

Marcela Haspeklová uspořádala ve vimperské kavárně Ve Skále komponovaný večer s...

Zatímco většina lidí si vyzkouší pobyt ve tmě maximálně na týden, prachatická učitelka Marcela Haspeklová vydržela v...

Nadějná zlatovláska. Nástupkyně Neumannové o tetováních i hubnutí

Nadějná česká lyžařka Barbora Havlíčková

Pyšně vyhrnuje rukáv levé ruky. Nic nezakrývá. Naopak vášnivě popisuje příběhy důkladně promyšlených tetování. V...

Při nehodě na Písecku zemřeli čtyři cestující v osobním autě

U Drhovle na Písecku se srazil nákladní vůz s osobním, ve kterém zemřeli muž a...

U Drhovle na Písecku se srazilo nákladní auto s osobním. Při havárii zahynuli čtyři lidé. Tragédie se stala na silnici...

Muž v klubu prohýřil 30 tisíc. Když měl platit, volal na pomoc strážníky

Poslední noční kluby v Dubí bojují po otevření dálnice D8 do Německa o

Říká se, že každá zábava něco stojí, ale návštěvník nočního klubu v Českých Budějovicích si zřejmě myslel opak....

Srážka s kamionem má třetí oběť, mrtvým v autě bylo 17, 19 a 23 let

Při tragické nehodě zemřely v obci Hořice na Šumavě dvě ženy. Dva muže převezl...

Tragická nehoda v Hořicích na Šumavě z úterního večera má třetí oběť. V českobudějovické nemocnici ve středu zemřel...

Další z rubriky

Odstranit nepojízdný vrak z ulice? V Budějovicích to trvá celý rok

Vraky aut v Hradci Králové.

Stovky nepojízdných aut zabírají místa v ulicích Českých Budějovic. Často to však oficiálně nejsou vraky, a tak s nimi...

V Písku zněl husitský chorál. Vondruška představil poslední díl epopeje

Spisovatel Vlastimil Vondruška představil v rytířském sále v Písku poslední díl...

Za zvuku středověké hudby vstoupil v úterý do života poslední díl Husitské epopeje Vlastimila Vondrušky. Nejčtenější...

Nový železniční koridor u Budějovic řeší soudy, obce chtějí jinou trasu

Ilustrační snímek

Modernizace části IV. železničního koridoru v úseku mezi Nemanicemi a Ševětínem má odpůrce. Proti navrženému vedení...

Najdete na iDNES.cz