Starostové obcí z okolí Temelína přišli na jednání krajských zastupitelů s...

Starostové obcí z okolí Temelína přišli na jednání krajských zastupitelů s transparentem. | foto: Václav Pancer, ČTK

Region je na dostavbu připravený, vzkazují vládě starostové od Temelína

  • 2
Starostové z třináctikilometrového pásma kolem jaderné elektrárny posílají otevřený dopis vládě České republiky. Chtějí vědět, jak to bude s dostavbou dvou bloků Temelína, a tvrdí, že je na ni region připravený.

Přípravy je stály miliony korun, upravovaly územní a rozvojové plány, opravovaly silnice. Jihočeské obce a města se chystaly na dostavbu Jaderné elektrárny Temelín, která ale už od jara stojí.

Starostové z třináctikilometrového pásma kolem elektrárny se proto ve čtvrtek sešli na jednání krajského zastupitelstva v Českých Budějovicích, kde představili otevřený dopis pro vládu České republiky.

Jejich vzkaz je jasný. Na dostavbu jsme připraveni a chceme ji. „Po zrušení zadávacího řízení letos na jaře nastalo pro náš region bezčasí, kdy nevíme, co bude dál. Proto chceme po vládě, aby nám to konečně oznámila,“ upozornil starosta Týna nad Vltavou Milan Šnorek (ODS), který je jedním z přibližně dvacítky signatářů otevřeného dopisu.

Výzvu podpořili i krajští zastupitelé a hejtman Jiří Zimola (ČSSD) slíbil, že bude vládu interpelovat. Jihočeský poslanec Jan Zahradník (ODS) pak hodlá dopis předat v pondělí všem kolegům v parlamentu.

Jak to bude dál s dostavbou Temelína, by mohlo být brzy jasné. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) už dříve starostům vzkázal, že by měla být do konce letošního roku hotová nová koncepce rozvoje jaderné energetiky.

„Čtyři roky jsme naše obyvatele připravovali na dostavbu. Upravili jsme rozvojové plány, vznikaly podnikatelské projekty, které byly navázané na tuto akci. Zrušený tendr tyto kroky zpochybňuje,“ pokračoval Šnorek. V Týně kvůli rozšíření elektrárny například drží otevřenou celou jednu budovu základní školy, ačkoliv by už jinak nebyla potřebná.

Podle starosty Temelína Petra Macháčka (ODS) by měla být dostavba logická, když už se na přípravu projektu proinvestovaly stovky milionů korun. „Téměř jisté mělo být, že se po vyhlášení tendru bude stavět. Pak to někdo zmačká jako papír od svačiny a řekne, že se bude stavět v Dukovanech,“ připomněl starosta, že v úvahách je i dostavba druhé jaderné elektrárny v Česku.

Projekt je stále živý, řekl mluvčí Temelína Sviták

Jihočeští starostové si však nepřejí, aby mezi sebou nyní soutěžily dva regiony o to, kde se bude rozšiřovat. Nejvíce se pak obávají rozhodnutí, které by dostavbu Temelína odložilo na neurčito. To by považovali jen za další tahání za nos.

„Vláda by si měla také uvědomit, jak vysoká míra tolerance existuje v jižních Čechách vůči fungování a dostavbě elektrárny,“ upozornil poslanec Zahradník na poměrně pozitivní postoj obyvatel kraje.

Mluvčí Temelína Marek Sviták dodal, že i přes zrušený tendr je projekt stále živý. „Pro další kroky v přípravě bude důležitá podoba aktualizované verze státní energetické koncepce, ekonomika a právě podpora veřejnosti,“ konstatoval.

Už v létě MF DNES informovala, že by mohlo být nové řízení vypsané v příštím roce. Tehdy to řekl místopředseda dozorčí rady ČEZ Václav Pačes. Dva nové bloky temelínské elektrárny měly víc než zdvojnásobit její výkon. Stavba měla být podle plánu dokončena v roce 2025 s životností 60 let. Odhady nákladů dostavby se pohybovaly mezi 200 a 300 miliardami korun.