Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Státní podnik váhá s vydáním lesů cisterciákům. Možná rozhodne až soud

  17:18aktualizováno  17:18
Lesy České republiky zatím nevydají 4 500 hektarů lesů, které si při vyřizování církevních restitucí nárokují cisterciáci z Vyššího Brodu. Státní podnik má i přes rozhodnutí Krajského pozemkového úřadu pochybnosti o oprávněnosti požadavků opatství.

Z letadla je vidět, jak je areál kláštera ve Vyšším Brodě rozsáhlý. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Cisterciáci z Vyššího Brodu plánují, že zisky z hospodaření v lesích, které získají při církevních restitucích od Lesů ČR, investují do obnovy kláštera. Ale zatím musí počkat, až pozemky skutečně dostanou.

Lesy ČR se v jižních Čechách zabývají výdejem majetku o výměře 16 tisíc hektarů. Státní podnik nároky posoudil, většinu uznal a postupně pozemky vydává. Třicet výzev je ovšem sporných a Lesy ČR je daly posoudit pozemkovému úřadu.

Z velké části se nejasné nároky vztahují k vyšebrodskému klášteru. „To, že máme pochybnosti, neznamená, že výdej majetku odmítáme. Jen případ raději necháme posoudit ve správním řízení,“ uvedl generální ředitel podniku Daniel Szórád.

Nacisté klášter v roce 1941 zrušili

Problémy s restitucemi vyšebrodských cisterciáků pramení z toho, že v roce 1945 byl majetek kláštera zabaven na základě Benešových dekretů. Nacisté totiž v roce 1941 klášter zrušili a přiřadili jej do vlastnictví třetí říše.

„Díky tomu nyní existuje právní nejistota ohledně oprávněnosti nároků opatství. Objevují se právní dokumenty ve prospěch vydání i nevydání,“ popsal ředitel krajského ředitelství Lesů ČR Radek Pomije.

Krajský pozemkový úřad ve správním řízení nedávno rozhodl o prvních 500 hektarech, které si podle něj řád nárokuje oprávněně. Podle právního zástupce cisterciáků Tomáše Holase se podařilo prokázat, že klášter s nacisty nejenže nespolupracoval, ale naopak se jim postavil.

„Skutečně bylo vydáno rozhodnutí, že se na majetek vztahují Benešovy dekrety, bylo ovšem formálně vadné. To bylo před únorem 1948 zrušeno v řádném procesu Nejvyšším správním soudem,“ řekl Holas.

Ani to však Lesy ČR nepřesvědčilo. Státní podnik si nyní nechává zpracovat nezávislou analýzu, která má posoudit, zda nedat případ k soudu. „Nechceme situaci komplikovat, ale musíme si být naprosto jisti, že naše rozhodnutí bude správné,“ vysvětlil Szórád.

Analýzu, která má být hotová do konce září, pro Lesy ČR zpracovává bývalý soudce Nejvyššího soudu. Konkrétní jméno Szórád uvést nechtěl. „Je to člověk s bohatými zkušenostmi s restitučními procesy, takže věřím, že nám bude schopen velmi fundovaně odpovědět na to, zda má smysl se rozhodnutí bránit,“ dodal generální ředitel.

Většina nárokovaných pozemků je v nedalekém sousedství kláštera. Část lesů je na Hlubocku, u Polušky, Hořic či Jaronína na Krumlovsku, ale například také u Třeboně.

Založí firmu a zaměstnají místní

Klášter má již plán, jak s výnosem z tisíců hektarů lesů naloží. „Případné zisky z hospodaření v lesích využijeme k tomu, k čemu Rožmberkové ty lesy klášteru dali. Totiž k udržení kláštera, aby mohl dále sloužit veřejnosti jako po celá staletí. Je to velký areál, který je stále z velké části zdevastovaný,“ řekl dříve převor Justin Berka. „Určitě bychom chtěli založit svoji firmu, kde bychom zaměstnávali místní lidi tak, jak se to dělalo dřív,“ uvedl.

Zatím v nárokovaných lesích hospodaří Lesy ČR. A neexistuje žádné omezení, jak by s nimi měly nakládat, respektive nenakládat. „Teoreticky tam můžeme jako vlastník dělat, co uznáme za vhodné. V rámci mravního přístupu provádíme jen zásahy nezbytně nutné, aby majetek neutrpěl a my jej případně předávali v dobrém stavu,“ poznamenal Pomije.

Podle něj bude jen dobře, až se případ uzavře a pozemky budou definitivně vydány, či nevydány. „Dohady o majetek nikomu neprospívají. My plně nevyužíváme jeho možnosti a druhá strana s ním také nemůže nakládat. Nikomu to nic nepřináší,“ dodal.

Před církevními restitucemi hospodařily Lesy ČR v Jihočeském kraji na 146 tisících hektarech. Devět a půl tisíce hektarů již státní podnik církvím vydal. Pokud by vyšebrodský klášter se svými nároky uspěl, přišly by v kraji Lesy ČR celkem o necelých 10 procent lesních pozemků.

Autor:


Nejčtenější

Dvouletý chlapec se dostal z domu do bazénu, následkům tonutí podlehl

Ilustrační snímek

Dvouletý chlapec zemřel poté, co se topil v zahradním bazénu u rodinného domu v Písku. O letošních prázdninách je to v...

V Hluboké se rozloučili s Kamilem Benešem, který padl v Afghánistánu

Lidé se loučí s Kamilem Benešem při smutečním obřadu v kostele sv. Jana...

V Hluboké nad Vltavou se lidé rozloučili s Kamilem Benešem, jedním ze tří českých vojáků, kteří se na misi v...Čtyři lidé zemřeli u Vodňan. Dodávka vjela do protisměru

Tragická nehoda u Vodňan, při níž zemřeli čtyři lidé.

Smrtelná nehoda se stala v noci z pátku na sobotu mezi Vodňany a Protivínem. Dodávka vjela do protisměru, kde se...

Druhá liga: Ústí stále bez ztráty, Jihlava v oslabení uhrála bod

Momentka z druholigového duelu Brno (červená) vs. České Budějovice

Fotbalisté Ústí nad Labem pokračují ve skvělém vstupu do nové druholigové sezony. V pátém kole porazili Viktorii Žižkov...

Policie pátrá po muži ze Strakonic, je podezřelý z vraždy ženy u Prahy

Policie hledá muže, který je podezřelý z vraždy ženy v Kamenici na Praze-východ.

Středočeští kriminalisté vyhlásili pátrání po muži, který je podezřelý z vraždy ženy v Kamenici na Praze-východ....

Další z rubriky

Řidiči ignorují jihočeské přejezdy, za pět dní vjeli tři před vlak

V obci Malšice na Táborsku se v pondělí ráno střetl na přejezdu vlak s osobním...

Dnes ráno v Malšicích na Táborsku, den před tím v Třeboni a minulý čtvrtek v Čížové na Písecku se staly tři podobné...

Táborští mají strach o zoo. Bourání staveb nehrozí, ujistil ředitel

Zubřice Karla dorazila do táborské zoo.

Bouda pro opice, přístřešek pro koně a několik dalších staveb táborské zoo zmiňuje výzva, která se objevila na webových...

VIDEO: Zatáčka a sešup do louže. Prales zvládl na akci jediný traktorista

V Dráchově na Soběslavsku se konal sedmý ročník závodů traktorů Traktoriáda.

V areálu poblíž mostu přes řeku v Dráchově u Soběslavi se o víkendu posedmé konala oblíbená Traktoriáda. Více než...

Najdete na iDNES.cz