Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Budějovice schválily výběrové řízení, doprava kolem nádraží se zrychlí

  16:54aktualizováno  16:54
Stavba nejdelšího úseku zanádražní komunikace v Českých Budějovicích za 150 milionů může začít, už stačí jen podepsat smlouvu. Radní totiž schválili výsledky výběrového řízení a pokud se nikdo neodvolá, od září by se mohlo stavět. Dvoukilometrový úsek spojí Mladé se Suchým Vrbným. Odpadne tak popojíždění v kolonách.
Stavba může začít. (Ilustrační snímek)

Stavba může začít. (Ilustrační snímek) | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Je to silnice, která může v mnohém změnit zavedené pořádky v českobudějovické dopravě. Výrazně totiž uvolní Novohradskou, část Mánesovy a Nádražní ulici. To vše by měla dokázat zanádražní komunikace, jejíž další část začnou dělníci stavět zřejmě už v září.

Jedná se dokonce o dva úseky. První začíná za Mladým zhruba v prostoru supermarketu Penny a vyústí asi po dvou kilometrech v Pětidomí v ulici U Lávky. Druhý je kratší a povede z Vrbenské, kde naváže na již hotovou část zanádražní a skončí v Dobrovodské.

"Budějovičtí i jihočeští radní už schválili výsledky výběrového řízení. Rozhodnutí dostanou na vědomí zúčastněné firmy a pak běží patnáctidenní lhůta pro odvolání. Pokud se nikdo neodvolá, může začít stavba. V polovině září už by se mohlo pracovat," potvrdil náměstek primátora Miroslav Joch.

Zakázku získala společnost Swietelsky za nabídkovou cenu 153 milionů korun bez DPH. Rozpočet přitom počítal s dvojnásobnou částkou 320 milionů.

Na velkolepý projekt chybějí peníze

Ve stejnou dobu by měla začít i stavba druhého zmíněného úseku kolem plynáren. Oba úseky by měly být hotové do konce roku 2014. "Součástí stavby je mimo jiné také cyklostezka," zdůraznila už dříve Ivana Popelová, náměstkyně primátora.

Zanádražní silnice je projekt Jihočeského kraje a města. Budějovičtí však pouze na vlastní náklady musí vyřešit propojení dvou nových zmíněných úseků. Jedná se o pár set metrů na Dobrovodské mezi železniční lávkou a Plynárenskou.

"Původní etapa je velkolepý projekt podjezdu pod kolejištěm z Dobrovodské ke křižovatce Průmyslové, Mánesovy a Nádražní. Tato stavba je však v nedohlednu a dvě nové etapy musíme spojit tak, aby byla zanádražní plně funkční," pokračoval Joch.

Měl na mysli například úpravu křižovatky Dobrovodské a U Lávky, kde bude po dokončení stavby jiné uspořádání přednosti v jízdě. Tu by měli řidiči jedoucí právě po zanádražní. Ve hře je i umístění semaforů. Na radnici chtějí tuto zakázku vypsat v září.

Poslední úsek Husovou kolonií

Po dokončení už bude chybět jen poslední úsek. Z již hotové zprovozněné části u Pekárenské směrem do Blahoslavovy a Husovy kolonie až ke kruhové křižovatce, která spojuje Nádražní a Okružní. Řidiči se tak pohodlně dostanou přes město ve směru od Trhových Svinů až na takzvanou okružní propojku, tedy na výpadovku na Třeboň a Jindřichův Hradec.

"Hlavně by to mělo hodně uvolnit Novohradskou a Nádražní. Věřím, že se tím doprava hodně rozmělní a třeba u viaduktu bude mnohem větší klid," slibuje si řidič z povolání Stanislav Ondráček z Budějovic.

Kompletní musí být nejpozději do konce roku 2015 tak, aby bylo možné získat, a především řádně vyčerpat případné evropské dotace i na poslední úsek.

Dokumentace na poslední etapu je hotová, kraj se připravoval tak, aby mohl zažádat o evropskou dotaci. Na začátku příštího roku by se mohlo stihnout vypsat výběrové řízení. Poslední úsek bude podle odhadů asi nejdražší, především pro město. Budějovičtí totiž společně se silnicí plánují i rekonstrukci kanalizace, která má vliv na celou Husovu kolonii.

Autor:Nejčtenější

Muže z Prachatic, který málem umlátil své štěně, někdo napadl

Ilustrační snímek

Vlnu nevole vzbudilo na internetu v uplynulých dvou dnech video, na kterém čtyřiadvacetiletý mladík z Prachatic týrá...

Zákaz vstupu na panské. Turisté chtějí průchod cenným lesem hájit u soudu

Vstup do Rukávečské obory u Milevska v září 2010.

V Česku je na spadnutí první soudní spor o zpřístupnění turistické značené cesty, kterou zahradil majitel pozemku a...Mladík v Prachaticích doma málem umlátil štěně, usvědčilo jej video

Mladík brutálně týral psa. Hrozí mu dva roky vězení

Prachatičtí kriminalisté vyšetřují 24letého muže z Prachatic, který brutálně týral svého psa. Usvědčilo jej video,...

Týrané štěně z Prachatic převezli na specializované pracoviště do Prahy

Když se štěně dostalo do péče vimperských veterinářů, mělo otoky hlavy a...

Bezmála 136 tisíc lidí už podepsalo petici, která žádá nejvyšší možný trest pro 24letého muže z Prachatic týrajícího...

Semifinále 1. ligy: Kladno i Karlovy Vary navýšily vedení v sériích na 2:0

Miloslav Hořava z Kladna (vlevo) brání útok Josefa Mikysky z Českých Budějovic.

Atraktivní semifinále play off první hokejové ligy pokračovalo druhými zápasy. Kladno dokonalo obrat proti Českým...

Další z rubriky

Obyvatelé Rožmberka nechtějí pod hradem elektrárnu, památkářům nevadí

Obyvatelům Rožmberka nad Vltavou vadí plánovaná stavba vodní elektrárny pod...

Většina dospělých obyvatel Rožmberka nad Vltavou včetně šesti ze sedmi místních zastupitelů podepsala petici proti...

Týrané štěně z Prachatic převezli na specializované pracoviště do Prahy

Když se štěně dostalo do péče vimperských veterinářů, mělo otoky hlavy a...

Bezmála 136 tisíc lidí už podepsalo petici, která žádá nejvyšší možný trest pro 24letého muže z Prachatic týrajícího...

Na podporu týraného štěněte přijeli do Prachatic lidé z celého Česka

Zhruba 200 lidí se v úterý po 17. hodině sešlo v Prachaticích k hromadnému...

Přes dvě stovky lidí a asi stovka jejich psích společníků ze všech koutů Česka. Ti všichni se sešli v úterý odpoledne...

Najdete na iDNES.cz