Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Stavba obchvatu Českých Budějovic může začít. Stačí opravit cestu

  11:48aktualizováno  11:48
Vleklé spory v souvislosti s pozemky potřebnými pro stavbu obchvatu kolem Českých Budějovic u Hůr mají řešení. Jejich majitelé jsou připraveni je hned prodat za úpravu příjezdové cesty k jejich firmě.

Obchvat Českých Budějovic je součástí plánované dálnice D3, který nyní končí u Veselí nad Lužnicí. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Prodají pozemky za odhadní cenu, stáhnou veškeré stížnosti a ani v nejmenším nebudou blokovat stavbu dálničního obchvatu kolem Českých Budějovic. Na oplátku požadují jediné. Zajistit příjezdovou cestu pro kamionovou a ostatní dopravu do areálu jejich firmy u obce Hůry. V opačném případě by totiž zůstali po stavbě obchvatu takřka odříznutí.

S takovým výsledkem skončilo středeční jednání jihočeského hejtmana Jiřího Zimoly se zástupci společnosti HNV Logistic ohledně pozemků, na nichž má vést dálnice D3. Řešení je levnější a také mnohem rychlejší než případné vyvlastňování a složitá řízení.

"Jednání si dovolím označit za průlomové. Jasně jsme si vyjasnili některé zásadní věci. Naším zájmem není blokovat stavbu obchvatu, sami jsme z Českých Budějovic a víme, jak je pro obyvatele důležitý. Jsme připraveni pozemky prodat. Chceme jen připojit areál naší firmy na silniční síť tak, abychom mohli pokračovat v naší činnosti," reagoval po schůzce Michal Hřebík, jednatel HNV Logistic.

Zdůraznil, že rozhodnutí o dalším postupu je nyní na Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). To se ke středečnímu jednání nevyjadřovalo.

"Nebyli jsme jeho účastníky. Společnou schůzku máme domluvenou na příští týden, pak určitě zareagujeme," vysvětlila mluvčí Nina Ledvinová.

Kvůli stavbě dálničního obchvatu a okolních ochranných pásem ŘSD potřebuje zhruba tři až pět tisíc metrů pozemků, které patří zmíněné firmě. Hejtman věří, že se Ředitelství silnic a dálnic přikloní k navrhovanému řešení.

"Existuje tam stará vyřazená komunikace, kterou stačí opravit a napojit na silnici první třídy z Českých Budějovic směrem na Lišov. Zatímco případné vyvlastnění celého areálu firmy by stálo 70 až 80 milionů korun, troufnu si odhadnout, že za opravu zmíněné příjezdové cesty by ŘSD zaplatilo řádově několik milionů korun," upřesnil Zimola.

Kamiony by musely jezdit přes obec

Postoj kraje a společnosti HVN se tak od loňského podzimu otočil o sto osmdesát stupňů. Ještě v říjnu dal českobudějovický krajský soud za pravdu Jihočeskému kraji, který tak nemusel rušit stavební uzávěru na zmíněné pozemky u obce Hůry. Žalobu kvůli uzávěře tehdy podala právě společnost HVN Logistic a také firma Altsame.

Pokud ŘSD na navrhovanou variantu řešení nepřistoupí, nevyhnutelně by pak musely kamiony z areálu logistické firmy jezdit přes obec Hůry. To si však nepřeje vedení obce, tamní obyvatelé ani zástupci společnosti.

Pozemky, u kterých by mohly spory skončit už příští týden, jsou částí dálničního obchvatu z Úsilného do Hodějovic. Bude měřit přibližně 7,2 kilometru a jeho součástí je i tunel na Pohůrce. Začít stavět by se mohl v roce 2016.

Zimola ještě upozornil, že podobně jako s firmou HNV chce vstoupit také do jednání s bratry Petrem a Pavlem Bratránkovými. Ti mají obdobné potíže a jejich motocentru hrozí, že kvůli dálnici D3 zůstane jejich firma odříznutá.

Autor:Nejčtenější

Čech předčil při prestižní soutěži v USA většinu vojáků Národní gardy

V běhu na tři míle desátník Mrocek suverénně zvítězil.

Dopadl lépe než většina reprezentantů Národní gardy z amerického státu Nebraska. Jen jeden muž byl na tom v prestižní...

Motorkář na Prachaticku nepřežil srážku s autem, které předjížděl

Motorkář nepřežil střet s autem u Blažejovic.

Po nehodě u Blažejovic na Prachaticku zemřel v neděli motocyklista. Srazilo ho osobní auto, které motorkář předjížděl....Deváťák pozval do školy ve Vodňanech Václava Klause. Exprezident přijel

Bývalý prezident Václav Klaus navštívil ZŠ a Gymnázium ve Vodňanech.

Bývalý prezident Václav Klaus navštívil Základní školu a Gymnázium Vodňany. Do města na Strakonicku ho pozval žák...

Skála nad Vltavou u Krumlova hrozí odlomením. Vodáci zřejmě neprojedou

Z Barevné skály se může odlomit tisíc tun vážící část. Pod masivem vede...

Část Barevné skály u Českého Krumlova hrozí odlomením. Kvůli nebezpečí sesuvu je uzavřena cesta pod masivem a s...

Soud zrušil záměr převést vepřín v Letech na stát, kupní smlouva však platí

Velkokapacitní vepřín na místě bývalého romského koncentračního táboru v Letech...

Rozhodnutí o záměru převodu vepřína v Letech na Písecku na stát není platné. Takový je verdikt Krajského soudu v...

Další z rubriky

Tobogan na budějovické plovárně prodlouží, plavcům změří i čas

Tobogan na budějovické plovárně je nyní dlouhý 70 metrů.

Každý rok, když se na léto zavře plavecký stadion v Českých Budějovicích, je naplánovaná údržba a v posledních letech...

VIDEO: Mládě vzácného medvěda plavého skotačí ve výběhu hlubocké zoo

Medvědici s medvídětem mohou návštěvníci hlubocké zoo vidět ve výběhu každý den...

Mládě medvěda plavého, které se v hlubocké zoo narodilo 1. ledna, už mohou pozorovat návštěvníci ve venkovním výběhu....

Deváťák pozval do školy ve Vodňanech Václava Klause. Exprezident přijel

Bývalý prezident Václav Klaus navštívil ZŠ a Gymnázium ve Vodňanech.

Bývalý prezident Václav Klaus navštívil Základní školu a Gymnázium Vodňany. Do města na Strakonicku ho pozval žák...

Najdete na iDNES.cz