Stavba obchvatu Českých Budějovic může začít. Stačí opravit cestu

  11:48aktualizováno  11:48
Vleklé spory v souvislosti s pozemky potřebnými pro stavbu obchvatu kolem Českých Budějovic u Hůr mají řešení. Jejich majitelé jsou připraveni je hned prodat za úpravu příjezdové cesty k jejich firmě.

Obchvat Českých Budějovic je součástí plánované dálnice D3, který nyní končí u Veselí nad Lužnicí. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Prodají pozemky za odhadní cenu, stáhnou veškeré stížnosti a ani v nejmenším nebudou blokovat stavbu dálničního obchvatu kolem Českých Budějovic. Na oplátku požadují jediné. Zajistit příjezdovou cestu pro kamionovou a ostatní dopravu do areálu jejich firmy u obce Hůry. V opačném případě by totiž zůstali po stavbě obchvatu takřka odříznutí.

S takovým výsledkem skončilo středeční jednání jihočeského hejtmana Jiřího Zimoly se zástupci společnosti HNV Logistic ohledně pozemků, na nichž má vést dálnice D3. Řešení je levnější a také mnohem rychlejší než případné vyvlastňování a složitá řízení.

"Jednání si dovolím označit za průlomové. Jasně jsme si vyjasnili některé zásadní věci. Naším zájmem není blokovat stavbu obchvatu, sami jsme z Českých Budějovic a víme, jak je pro obyvatele důležitý. Jsme připraveni pozemky prodat. Chceme jen připojit areál naší firmy na silniční síť tak, abychom mohli pokračovat v naší činnosti," reagoval po schůzce Michal Hřebík, jednatel HNV Logistic.

Zdůraznil, že rozhodnutí o dalším postupu je nyní na Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). To se ke středečnímu jednání nevyjadřovalo.

"Nebyli jsme jeho účastníky. Společnou schůzku máme domluvenou na příští týden, pak určitě zareagujeme," vysvětlila mluvčí Nina Ledvinová.

Kvůli stavbě dálničního obchvatu a okolních ochranných pásem ŘSD potřebuje zhruba tři až pět tisíc metrů pozemků, které patří zmíněné firmě. Hejtman věří, že se Ředitelství silnic a dálnic přikloní k navrhovanému řešení.

"Existuje tam stará vyřazená komunikace, kterou stačí opravit a napojit na silnici první třídy z Českých Budějovic směrem na Lišov. Zatímco případné vyvlastnění celého areálu firmy by stálo 70 až 80 milionů korun, troufnu si odhadnout, že za opravu zmíněné příjezdové cesty by ŘSD zaplatilo řádově několik milionů korun," upřesnil Zimola.

Kamiony by musely jezdit přes obec

Postoj kraje a společnosti HVN se tak od loňského podzimu otočil o sto osmdesát stupňů. Ještě v říjnu dal českobudějovický krajský soud za pravdu Jihočeskému kraji, který tak nemusel rušit stavební uzávěru na zmíněné pozemky u obce Hůry. Žalobu kvůli uzávěře tehdy podala právě společnost HVN Logistic a také firma Altsame.

Pokud ŘSD na navrhovanou variantu řešení nepřistoupí, nevyhnutelně by pak musely kamiony z areálu logistické firmy jezdit přes obec Hůry. To si však nepřeje vedení obce, tamní obyvatelé ani zástupci společnosti.

Pozemky, u kterých by mohly spory skončit už příští týden, jsou částí dálničního obchvatu z Úsilného do Hodějovic. Bude měřit přibližně 7,2 kilometru a jeho součástí je i tunel na Pohůrce. Začít stavět by se mohl v roce 2016.

Zimola ještě upozornil, že podobně jako s firmou HNV chce vstoupit také do jednání s bratry Petrem a Pavlem Bratránkovými. Ti mají obdobné potíže a jejich motocentru hrozí, že kvůli dálnici D3 zůstane jejich firma odříznutá.

Autor:

Výsledky voleb 2018

Sledujte přehledně zpracované výsledky komunálních a prvního kola senátních voleb.

Komunální volby

Volební výsledky do zastupitelstev jednotlivých obcí v Jihočeském kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Jihočeském kraji vyhrál ve druhém kole voleb do Senátu v obvodu České Budějovice: Ladislav Faktor.Nejčtenější

Vandal poničil autem fotbalové hřiště, do brázd nasypal písek a osení

Vandal poničil autem fotbalové hřiště v Rudolfově u Českých Budějovic. Pak rýhy...

Nečekané komplikace postihly rudolfovské fotbalisty hrající jihočeský krajský přebor. Na hřiště jim vjel řidič s autem...

Budějovičtí hokejisté zdrtili Porubu, Kladno si snadno poradilo s Třebíčí

Pavel Novák (vpravo) z Českých Budějovic v duelu s Ústím

České Budějovice ve 14. kole první hokejové ligy drtivou výhrou 8:1 nad Porubou potvrdily pozici lídra, v čele mají...Českobudějovičtí neuspěli s Litoměřicemi, Vsetín vyhrál v Jihlavě

Momentka ze zápasu Jihlava - Vsetín

Hokejisté Českých Budějovic si ve 12. kole první ligy připsali první domácí porážku v sezoně. Podlehli Litoměřicím 4:5...

V nelegálním skladu bylo jedenáct tun masa na kebab, další převážel kamion

Ve skladu bylo uloženo zhruba 11 tun mrazených masných polotovarů.

Tuny rizikového masa pro provozovny rychlého občerstvení objevili celníci ve spolupráci s veterinární správou v Dolním...

Extraligový lídr z Litvínova si půjčí budějovického brankáře Kváču

Českobudějovický gólman Petr Kváča

Hokejový Litvínov dá v extralize šanci talentovanému brankáři Petru Kváčovi, kterého získal na měsíční hostování z...

Další z rubriky

Chci dělat muzikály jinak než v Praze, říká mladý budějovický skladatel

Vojtěch Adamčík, mladý budějovický skladatel a autor několika muzikálů.

Mladý českobudějovický skladatel a klavírista Vojtěch Adamčík uvede se svým týmem za pár dní nový vlastní muzikál...

Podnikatel Faktor slaví úspěšnou premiéru. V Senátu nahradí Šestáka

Ladislav Faktor uspěl ve druhém kole senátních voleb na Českobudějovicku a...

Slibný náskok z prvního kola dokázal ve druhém udržet podnikatel a hudební skladatel Ladislav Faktor (nezávislý). V...

Krajští radní v komunálních volbách: Knot pohořel, Švec dominoval

Před Josefa Knota se v Písku dostali kolegové díky preferenčním hlasům.

Sedět v důležitém křesle, být pravidelně vidět v médiích a kandidovat na předních příčkách ještě nutně nemusí znamenat...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz