Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Čtvrt století čekání končí. Stavba silnice mezi sídlišti začne na jaře

  9:31aktualizováno  9:31
Důležitou spojku českobudějovických sídlišť Máj a Vltava chtějí město s krajem stavět od jara. Nová silnice odlehčí dopravě ve Čtyřech Dvorech a urychlí provoz. Na Husově třídě předělají světelnou křižovatku na okružní.

Spojka bude pokračování ulice Milady Horákové, která půlí sídliště Máj. Na starším leteckém snímku chybí park 4 dvory i Hokejové centrum Pouzar. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Silnice už dávno měla fungovat a tisíce obyvatel Máje mohly mít rychlou zkratku, jak se dostat z největšího budějovického sídliště a zpátky. Naposledy mocně usilovalo o spojku ulic Strakonické a M. Horákové minulé vedení radnice. Odpor části obyvatel, ale i zastavené stavební řízení, tehdy začátek prací opět oddálily.

Po řadě peripetií to teď vypadá, že se silnice za 180 milionů korun začne na jaře stavět. Do roka a půl by po 25 letech čekání byla hotová.

MF DNES zjistila, že budějovičtí radní už schválili záměr vypsání veřejné zakázky a smlouvy o spolupráci s Jihočeským krajem. Stejně mají v nejbližších dnech postupovat i na krajském úřadě. Na obou místech má akce podporu, takže by následné vyhlášení soutěže v prosinci neměl být problém.

Spojka bude dlouhá přibližně 700 metrů

„Máme všechna potřebná povolení. To stavební od letošního léta,“ ujistil náměstek primátora František Konečný. Zdůraznil, že nová silnice bude mít v každém směru jeden jízdní pruh, původně se plánovaly dva. Dlouhá bude přibližně 700 metrů a povede severně od parku Čtyři Dvory a Hokejového centra Pouzar.

Jihočeský kraj zaplatí přes 108 milionů korun. Hlavní bude samotná silnice, dále zajistí i rekonstrukci křižovatky Husova - Strakonická, ze které se stane okružní, dále přeloží vodovod a postaví dešťovou kanalizaci.

Město České Budějovice bude mít na starost vybudování chodníků a cyklostezky vedoucí podél budoucí komunikace, veřejného osvětlení a převedení trolejového vedení pro MHD. Radnici vše bude stát přes 72 milionů korun.

„Díky nové silnici se na městský okruh napojí i sídliště. Město očekává, že se tím odvede část dopravy z paralelní ulice O. Nedbala. Ta dnes společně s Branišovskou slouží jako hlavní tepny ze sídlišť Máj a Šumava. Zároveň dojde k snížení provozu v Husově třídě při průjezdu Čtyřmi Dvory i nižšímu zatížení křižovatky Husova - O. Nedbala - Rošického,“ píše se v oficiálním dokumentu radnice.

Řada obyvatel doufá, že ze stavby už tentokrát nesejde. „Dokud tam nepřijedou bagry, tak tomu nebudu věřit. Ale Máj si tuhle silnici zaslouží. Kdo někdy stál v koloně kolem bývalých kasáren, potvrdí, že je potřeba. Ještě kdyby na sídlišti přibyla parkovací místa,“ reagovala jedna z obyvatelek Máje Aneta Mrázová.

Kritik upozorňuje na hluk

Všichni ale propojku nepodporují. Proti je například Radek Vinkler, který dlouhodobě varuje před dopady stavby na život v ulici M. Horákové.

„Jsme rozhořčeni neřešením současných nadlimitních hodnot hluku a karcinogenů. A důvodně se obáváme o své zdraví a život kvůli předpokládanému dalšímu výraznému zvýšení těchto již dnes překročených zákonných hygienických limitů,“ upozornil Vinkler.

Projekt sice podle něj má platné územní rozhodnutí, ale neplatnou EIA, tedy posudek dopadu stavby na životní prostředí. Náměstek Konečný upřesnil, že nová EIA není potřeba a povolení jsou platná.

Pokud i budoucí měření ukážou, že je skutečně překračován hluk, bude muset město připravit některá opatření. Primátor Jiří Svoboda před časem zmínil, že by se například mohla spojka na noc uzavřít, aby nebyl limit hluku překračován.

Další možností je regulovat provoz těžkých nákladních vozidel. Možná se dostane i na rekonstrukci silnice v ulici M. Horákové, kde by radnice mohla nechat položit takzvaný tichý asfalt jako třeba v ulici Na Sadech nebo Pražské třídě. Ten může snížit hluk až o pět decibelů.

Svou podobou a rozměry je ulice M. Horákové na zvýšený provoz připravena lépe než třeba silnice v O. Nedbala. Tam musí obyvatelé velkou dopravní zátěž dlouhé roky snášet právě z důvodu chybějící spojky.

Silnice spojí dvě budějovická sídliště.

Silnice spojí dvě budějovická sídliště.

Mapy poskytuje Freytag&Berndt, aplikaci PhoneMaps stáhnete zdarma pro iOS i Android.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí v Jihočeském kraji dle okresů:

Volby do Senátu

Jihočeský kraj volí své zástupce do Senátu v obvodu České Budějovice. Do Senátu v obvodu č.14 kandidují: Ladislav Faktor, Blanka Jakubcová Sýkorová, Lubomír Pána, Marie Paukejová, Miloslav Procházka, Richard Schötz, Jiří Šesták a Štěpán Tampír.Nejčtenější

Cyklista srazil na chodníku devítileté dítě. Po pádu se zvedl a ujel

Ilustrační snímek

Policisté pátrají po cyklistovi, který v úterý odpoledne srazil na autobusové zastávce v Českých Budějovicích...

Pohozeni v jednom hrobě. Po 400 letech vracíme dívce a chlapci tvář

Odhalení podoby dvou chlapců a devčete

Na začátku byla náhoda. Stavba rodinného bazénu u domku v Táboře odhalila kosterní pozůstatky tří lidí. V těchto dnech,...Hokejisté Budějovic přehráli Slavii, Kladno si poradilo se Vsetínem

Momentka z prvoligového duelu hokejistů Českých Budějovic (žlutá) a Slavie

Ve šlágru 3. kola první hokejové ligy porazily České Budějovice pražskou Slavii hladce 5:0, když už po první třetině...

Inspekce stíhá dva budějovické policisty kvůli mučení Roma

Generální inspekce bezpečnostních sborů (ilustrační foto)

Generální inspekce bezpečnostních sborů stíhá dva českobudějovické policisty. Údajně mučili 32letého Roma a nutili ho,...

Stavbu D3 k hranicím mohou zdržet perlorodky a problémy s pozemky

Více než tři kilometry dálnice D3 v úseku Borek - Úsilné u Českých Budějovic.

Stavba budoucí dálnice D3 k rakouským hranicím může mít nepříznivý vliv na život a rozmnožování chráněné perlorodky...

Další z rubriky

Tři miliony za lůžko jsou moc, Tábor prověří cenu Centra pro seniory

Ilustrační snímek

Centrum pro seniory v Táboře mělo stát 170 milionů korun, ale současný odhad je 240 milionů. To je podle vedení radnice...

Na místě olympijského parku v Lipně vyroste luxusní hotel a byty

Na ploše 24 tisíc metrů čtverečních vyroste hotel a byty. Součástí bude i molo...

Svah v centru Lipna nad Vltavou, kde v létě 2016 stál park Rio - Lipno, zaplní areál s pětihvězdičkovým hotelem a byty....

Přestavba knihovny v Budějovicích začne příští rok. Bude bez nové křižovatky

Vítězný návrh ateliéru Kuba & Pilař architekti s.r.o. na přístavbu Jihočeské...

Změněný územní plán kolem Jihočeské vědecké knihovny v Českých Budějovicích má chyby. Jihočeský kraj ho chce zrušit....

Mýty a fakta o nočním pomočování dětí
Mýty a fakta o nočním pomočování dětí

Podle odhadů trpí nočním pomočováním neboli enurézou asi pětina dětí ve věku 5 let, obtíže se však nevyhýbají ani starším jedincům. Rodiče často spoléhají na to, že „z toho dítě vyroste“, v horším případě děti trestají. Noční pomočování přitom může velmi negativně ovlivnit sebeúctu a duševní pohodu dítěte.

Najdete na iDNES.cz