Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V pracovně budějovického primátora našli štěnici. Mohla ho nahrávat léta

  10:34aktualizováno  14:53
Českobudějovický primátor Juraj Thoma byl možná několik let odposloucháván. Policie našla přímo v jeho pracovně štěnici. Thoma se domnívá, že ji tam pomáhal umístit někdo z magistrátu.

Policie našla odposlouchávací zařízení v pracovně primátora Juraje Thomy. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Policisté našli štěnici po několikahodinovém pátrání v úterý odpoledne. Primátor usuzuje, že byla v jeho pracovně několik let, protože loni na podzim unikly na veřejnost nahrávky z jeho pracovny, které měly být pořízené již v červnu roku 2011.

"Specialisté na tuto problematiku prohledali se souhlasem primátora radnici a objevili nespecifikované a pravděpodobně amatérské funkční elektronické zařízení," řekl MF DNES jihočeský policejní mluvčí Jiří Matzner. Zařízení bude podle něj podrobeno dalším expertizám. Vzhledem k pokračujícímu vyšetřování policie nebude sdělovat další informace.

Primátor Thoma zároveň upozornil, že na složitém umístění štěnice se musel podílet někdo ze zaměstnanců magistrátu. "Dařilo se tak nahrávat účastníky úplně všech jednání, která jsem na radnici vedl," tvrdí Thoma.

Majitel společnosti Odposlechy.com Lubomír Flekač potvrdil, že zařízení mohlo fungovat několik let, pokud bylo napojené na síť, což podle primátora bylo.

Mezi nahrávanými se tak mimo jiné mohl ocitnout i velvyslanec Spojených států amerických, senátoři a poslanci českého parlamentu nebo ministři.

Primátor teď bude chtít, aby se prohledaly i další prostory, konkrétně místnost, kde se konají jednání rady města a kanceláře náměstků primátora.

Firma hledala štěnice na radnici už v roce 2007

V souvislosti s budějovickým magistrátem a primátorem Thomou to není zdaleka první případ, který se týká odposlechů. Vedení města si už v roce 2007 nechalo prověřit, zda v pracovnách nejsou štěnice a politici nejsou odposloucháváni.

Firma kontrolovala kancelář primátora Thomy, celé přízemí radnice, sekretariát a místnosti, kde dnes sedí primátorovi náměstci Ivana Popelová a Kamil Calta. Tehdy se žádná zařízení nenašla.

Loni však na veřejnost pronikla nahrávka, která pochází velmi pravděpodobně z června 2011. Je na ní rozhovor Thomy s radním a senátorem Jiřím Šestákem, kolegou z hnutí Občané pro Budějovice (HOPB), kde se baví o předvolební kampani a financování.

Podezření z možného nahrávání na radnici zřejmě přetrvávalo, protože na konci loňského roku údajně nefungovaly lidem v okolí radnice mobilní telefony. Z magistrátu měl tehdy vycházet rušící signál, který byl tak silný, že působil i v okolí budovy.

Na magistrátu se pak pohybovali lidé, kteří se měli představit jako zaměstnanci telekomunikační společnosti, primátor je tehdy odmítl vpustit do své pracovny, podle něj k tomu neměli oprávnění.

Autor:


Nejčtenější

Dvouletý chlapec se dostal z domu do bazénu, následkům tonutí podlehl

Ilustrační snímek

Dvouletý chlapec zemřel poté, co se topil v zahradním bazénu u rodinného domu v Písku. O letošních prázdninách je to v...

Čtyřletému chlapci se vybila čtyřkolka, když šel domů, usnul na silnici

Ilustrační snímek

Čtyřletý chlapec, který jezdil v okolí domu na dětské čtyřkolce, se ztratil v neděli večer na Písecku. Jeho „stroj“ se...Na Prachaticku spadlo unikátní letadlo Be 50 Beta Minor, pilot zemřel

U Strunkovic nad Blanicí na Prachaticku se při leteckém dni zřítilo unikátní...

U Strunkovic nad Blanicí na Prachaticku se v sobotu odpoledne při leteckém dni zřítilo unikátní letadlo Be 50 Beta...

Po čelní srážce zemřeli dva motorkáři na Českobudějovicku

Nehoda motorkářů mezi Hlubokou nad Vltavou a Municemi (11. srpna 2018).

Při dopolední nehodě na Českobudějovicku zemřeli dva řidiči motorek ve věku 44 a 39 let, uvedla policie. Čelně se...

Zahradu s biotopem buduje rodina jako jedinečné království

Jezírko bylo tím prvním, co Piherovi na své zahradě vybudovali. Teprve pak se...

Holou parcelu bez jediného stromu koupili v malebné jihočeské vesničce před sedmi lety na stavbu rodinného domu a spolu...

Další z rubriky

Na jihu Čech je nejvíce volných míst od roku 1991. Chybí hlavně řidiči

Ilustrační snímek

Nezaměstnanost v regionu byla v červenci na dvou procentech a počet volných míst dosáhl opět historických čísel. Celkem...

V dole poznáte opravdovou tmu. Grafit v Krumlově vznikal 400 milionů let

Průvodce návštěvníkům vysvětlí, jak se v dole těžil grafit.

Poslední důlní vlak s horníky zajel do grafitového dolu v Českém Krumlově před patnácti lety. Nyní už dovnitř vozí jen...

Franz vystavuje obrazy z cyklu Třeboň, Saudková fotografie a koláže

Ida Saudková a Vladimír Franz vystavují v Táboře.

Umělecký pár - výtvarník, dramatik, skladatel a pedagog Vladimír Franz a fotografka Ida Saudková - obsadil dvě táborské...

MUSÍTE VIDĚT: 5 mateřských šíleností
MUSÍTE VIDĚT: 5 mateřských šíleností

Těhotenská maska na břicho, sádrový odlitek nebo ujetý halloweenský obleček... Trendy se nevyhýbají ani těhotným ženám. Připravte se, bude to šílená jízda!

Najdete na iDNES.cz