Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dívku opakovaně znásilnil a odvlekl s sebou domů, dostal devět let

  14:05aktualizováno  14:05
Třiatřicetiletého muže poslal českobudějovický krajský soud na devět let do vězení za opakované znásilnění osmnáctileté dívky. Přepadl ji s nožem před jejím domem.

Štěpán Horník je od loňského prosince ve vazbě. „Je mi líto, co se stalo. Omlouvám se,“ řekl u soudu. | foto: Antonín Pelíšek, 5plus2.cz

Štěpánu Horníkovi nepomohlo od vysokého trestu za znásilnění ani jeho doznání a slova lítosti. Naopak mu přitížilo, že oběť ohrožoval nožem a byl právě ve zkušební době za krádež.

Českobudějovický krajský senát muži uložil devět let ve věznici s ostrahou a povinnost zaplatit znásilněné devatenáctileté dívce 617 tisíc korun bolestného a odškodnění za trauma.

Oběť si Horník vyhlédl loni v prosinci, když se po půlnoci vracela domů z večírku. Chvíli ji stopoval a před domem nedaleko českobudějovické Polikliniky Jih, kde bydlela, studentku obchodní školy znásilnil. Při aktu jí držel na krku čepel zavíracího nože.

„Přiznávám, že jsem ji venku dvakrát znásilnil“

Podle obžaloby ji pak donutil, aby s ním šla do jeho podnájmu. Cestou dívku ještě jednou znásilnil a v pronajatém pokoji ji pak věznil a zneužíval až do rána. Muž se hájil tím, že byl opilý a měl takzvané okno. Na násilí si nepamatuje.

„Lituji toho a zaplatím bolestné. Přiznávám, že venku jsem ji dvakrát znásilnil. U mě doma ale už měla pohlavní styk dobrovolně, dokonce mi dala na sebe telefonní číslo,“ hájil se Horník.

V závěrečném slovu se omluvil i za výpověď v průběhu procesu, kdy popisoval pohlavní styk jako obchod s prostitutkou, za což by jí náležela tisícikoruna.

Podle psychiatra a sexuologa Jiřího Hrdličky netrpí obžalovaný žádnou deviací. Mohl se tedy ovládnout. Zvláště, když jeho opilost nebyla těžká. Alkohol ale jeho sebekontrolu snížil. Muži navíc neprošlo tvrzení, že nožem dívku neohrožoval, protože žádný neměl. Kriminalisté totiž nůž našli druhý den na cestě u řeky a objevili na něm biologické stopy oběti.

„Slečna prožívala trauma, které přetrvává i dnes. Po dobu sedmi hodin jste ji držel v nejistotě a strachu o život. Trest mírně nad polovinou sazby do dvanácti let zohledňuje vaše doznání a vyjádřenou lítost,“ uvedl předseda senátu Ondřej Vítů.

Senát částečně uznal nároky dívky a její matky na zadostiučinění v podobě peněz. Požadovaný milion korun zdůvodňovaný přetrvávajícím stresem a nutností odstěhovat se jinam, aby neměly místo znásilnění stále na očích, soud zkorigoval na 600 tisíc korun. Na 17 tisíc korun vyčíslili znalci bolestné.

Rozsudek není pravomocný, obě strany si nechaly lhůtu na odvolání.Nejčtenější

Dvouletý chlapec se dostal z domu do bazénu, následkům tonutí podlehl

Ilustrační snímek

Dvouletý chlapec zemřel poté, co se topil v zahradním bazénu u rodinného domu v Písku. O letošních prázdninách je to v...

Na Prachaticku spadlo unikátní letadlo Be 50 Beta Minor, pilot zemřel

U Strunkovic nad Blanicí na Prachaticku se při leteckém dni zřítilo unikátní...

U Strunkovic nad Blanicí na Prachaticku se v sobotu odpoledne při leteckém dni zřítilo unikátní letadlo Be 50 Beta...Po čelní srážce zemřeli dva motorkáři na Českobudějovicku

Nehoda motorkářů mezi Hlubokou nad Vltavou a Municemi (11. srpna 2018).

Při dopolední nehodě na Českobudějovicku zemřeli dva řidiči motorek ve věku 44 a 39 let, uvedla policie. Čelně se...

V Hluboké se rozloučili s Kamilem Benešem, který padl v Afghánistánu

Lidé se loučí s Kamilem Benešem při smutečním obřadu v kostele sv. Jana...

V Hluboké nad Vltavou se lidé rozloučili s Kamilem Benešem, jedním ze tří českých vojáků, kteří se na misi v...

Zahradu s biotopem buduje rodina jako jedinečné království

Jezírko bylo tím prvním, co Piherovi na své zahradě vybudovali. Teprve pak se...

Holou parcelu bez jediného stromu koupili v malebné jihočeské vesničce před sedmi lety na stavbu rodinného domu a spolu...

Další z rubriky

Návštěvnost jihu Čech dál roste. Tchajwanci zde chtějí zůstávat déle

Ilustrační snímek

Jižní Čechy opět přilákaly větší počet turistů. Region dokonce patří mezi tři kraje, kde návštěvnost za druhé čtvrtletí...

V Hluboké se rozloučili s Kamilem Benešem, který padl v Afghánistánu

Lidé se loučí s Kamilem Benešem při smutečním obřadu v kostele sv. Jana...

V Hluboké nad Vltavou se lidé rozloučili s Kamilem Benešem, jedním ze tří českých vojáků, kteří se na misi v...

Rozvoji festivalu by pomohlo více luxusních hotelů, říká jeho prezident

Jaromír Boháč je prezidentem Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov.

Legendární Lúčnica a Čechomor nadchly diváky sobotního koncertu, kterým vyvrcholil 27. Mezinárodní hudební festival v...

Najdete na iDNES.cz