Dům, ve kterém bydlel Štěpánek Netolický, nechala třeboňská radnice opravit za...

Dům, ve kterém bydlel Štěpánek Netolický, nechala třeboňská radnice opravit za 31 milionů korun. | foto: Marek Podhora, MAFRA

Slavný rybníkář Štěpánek Netolický má v Třeboni vlastní muzeum

  • 0
Nově opravený dům, kde žil slavný rybníkář Štěpánek Netolický, otevřeli v úterý v Třeboni. Z významné historické budovy na Masarykově náměstí č. 89 je Centrum třeboňského rybníkářského dědictví, v němž budou kulturní a společenské akce.

Otevírací doba

Od ledna do března je otevřeno každý čtvrtek až neděli od 10 do 12 a od 13 do 16 hodin. V lednu a začátkem února můžete vyrazit na kostýmované prohlídky domu. Budou ve čtvrtek od 17:30 a 19 hodin.

Jeho součástí je stálá interaktivní expozice věnovaná Štěpánku Netolickému.

Rekonstrukce jedné z nejcennějších památek ve městě stála zhruba 23 milionů korun a radnice ji uhradila z evropských grantů.

„S dotací se nám otevřela možnost obnovy tohoto výjimečného objektu s minimálními náklady,“ uvedla starostka Terezie Jenisová.

Autorem projektu je architekt Jaromír Kročák, partnerem Státní oblastní archiv v Třeboni. Jeho pracovníci připravovali expozice i odborná vyjádření k textům i obrazům.

„Když si odmyslíte novodobé úpravy a vžijete se do původní podoby klenutých místností a křivolakých zdí, převýšeného mázhausu a proporcí vnitřního dvorku, sám prostor vás vede ke kýženému cíli. Stačí jen naslouchat hlasu domu a vracet do jeho prostor to, co mu bylo v novodobé minulosti odňato,“ poznamenal architekt Kročák.

Štěpánek Netolický se narodil roku 1460 v Netolicích a první rybníkářské zkušenosti sbíral v 36 letech při stavbě rybníka Velký Tisý.

Jeho nejslavnějším dílem je Zlatá stoka, 45 kilometrů dlouhý umělý kanál spojující hlavní rybníky na Třeboňsku. Stavba trvala přibližně deset let. Dům na třeboňském náměstí získal Netolický 19. ledna 1522 sňatkem s Dorotou Lukšovou, vdovou po zdejším písaři.