Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Stezka na Třeboňsku odvede cyklisty z hlavní silnice do bezpečí

  14:31aktualizováno  14:31
V letních měsících se prohánějí po silnici i lesních cestách denně stovky cyklistů. Kolaři na Třeboňsku využívají rozsáhlou síť značených tras, přesto se při cestě z Třeboně směrem na Starou Hlínu museli spokojit s jízdou po nebezpečném hlavním silničním tahu. A uhýbat autům a kamionům.
Jezdci na bicyklech na cyklotrase Greenway Jizera.

Jezdci na bicyklech na cyklotrase Greenway Jizera. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Teď však město dokončuje další úsek cyklistické stezky k odbočce do Nové Hlíny. Ke stavbě 900 metrů dlouhé části stezky za víc než tři miliony korun dochází až po šesti letech vyjednávání o výkupu pozemků s Lesy České republiky. Nakonec město pozemky směnilo a doplácelo ještě půl milionu.

Pokud cyklisté chtějí, mohou se vyhnout hlavnímu tahu a jet na Novou Hlínu po naučné stezce Okolo Třeboně. Přesto je pro ně rychlejší vydat se po silnici. Od příštího roku to bude alespoň bezpečnější.

„Plán byl takový, že v případě příznivého počasí bude úsek dokončen do konce letošního roku, ale napadl sníh a práce byly přerušeny. Na jaře už tudy místní i turisté pojedou po tři metry široké mlátové stezce,“ popsal místostarosta Třeboně Zdeněk Mráz.

Že jízda po frekventované silnici první třídy nebyla zrovna příjemná, potvrzuje 32letý Dalibor Koutník, který pochází z Třeboně a pravidelně jezdí do Novosedel nad Nežárkou po této trase na kole. „Mám za sebou už pár zážitků, kdy mě neviděl řidič kamionu a málem došlo k neštěstí. Proto vítám, že teď město postaví další kus stezky,“ pochvaluje si.

Až na Starou Hlínu se však cyklisté pohodlně nedostanou. Od rybníka Vítek do Staré Hlíny trasa není zatím vyřešená. Jde o přibližně pětisetmetrový úsek.

„Pokud se chcete dostat do Staré Hlíny, tak vám nezbývá, než jet po státní silnici, která je sice široká a teď ji opravovali, ale pro běžného cyklistu je to nebezpečné. Kolem jsou podmáčené louky a zarostlá cesta,“ zmínil ředitel Nadace Jihočeské cyklostezky Jan Vlášek.

Třeboňský místostarosta Mráz připustil, že by se další část cesty mohla zlepšit. O výkupech pozemků už vedení jedná na trase ze Staré Hlíny do Mláky. „Majetkově na tom pracujeme, termín realizace ale nedovedu odhadnout,“ uvedl Mráz.

Podle Vláška by slušela Třeboni cyklostezka z centra města na sídliště Gigant, aby se kolaři dostali pohodlně k hrázi Rožmberka. „Opět tudy vede státní silnice první třídy a cyklistům se nechce to objíždět přes Břilice,“ říká.

Případná stezka vedoucí po směru toku zlaté stoky po pravé straně okolo mokrých luk směrem k Rožmberku je zatím v nedohlednu. „Tento prostor je majetkově složitý. Pozemky tu vlastní fyzické i právnické osoby nebo rybáři. Zvažujeme, že by cesta vedla jinudy. Mohla by vzniknout výhledově během několika příštích let,“ naznačuje Mráz.

Na Třeboňsku vede celkem pět naučných cyklistických stezek a řada značených cyklotras. Jen na území obce Třeboň spravuje Nadace Jihočeské cyklostezky více než 208 kilometrů cyklotras a zhruba sedm kilometrů cyklostezek.

„Myslím si, že není potřeba masivně vytvářet v této oblasti ještě další stezky a trasy, protože na Třeboňsku se nachází řada účelových komunikací a lesních cest, kudy se kolaři mohou vydat. Vyjma cesty do Staré Hlíny a silnice na Rožmberk jsou cesty bezpečné,“ říká Vlášek.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí v Jihočeském kraji dle okresů:

Volby do Senátu

Jihočeský kraj volí své zástupce do Senátu v obvodu České Budějovice. Do Senátu v obvodu č.14 kandidují: Ladislav Faktor, Blanka Jakubcová Sýkorová, Lubomír Pána, Marie Paukejová, Miloslav Procházka, Richard Schötz, Jiří Šesták a Štěpán Tampír.Nejčtenější

Pohozeni v jednom hrobě. Po 400 letech vracíme dívce a chlapci tvář

Odhalení podoby dvou chlapců a devčete

Na začátku byla náhoda. Stavba rodinného bazénu u domku v Táboře odhalila kosterní pozůstatky tří lidí. V těchto dnech,...

Hokejisté Budějovic přehráli Slavii, Kladno si poradilo se Vsetínem

Momentka z prvoligového duelu hokejistů Českých Budějovic (žlutá) a Slavie

Ve šlágru 3. kola první hokejové ligy porazily České Budějovice pražskou Slavii hladce 5:0, když už po první třetině...Inspekce stíhá dva budějovické policisty kvůli mučení Roma

Generální inspekce bezpečnostních sborů (ilustrační foto)

Generální inspekce bezpečnostních sborů stíhá dva českobudějovické policisty. Údajně mučili 32letého Roma a nutili ho,...

Stavbu D3 k hranicím mohou zdržet perlorodky a problémy s pozemky

Více než tři kilometry dálnice D3 v úseku Borek - Úsilné u Českých Budějovic.

Stavba budoucí dálnice D3 k rakouským hranicím může mít nepříznivý vliv na život a rozmnožování chráněné perlorodky...

Řidič sportovního auta narazil do kamionu, vylétl z vozu a zemřel

Řidič Mercedesu AMG se mezi Věřním a Rožmberkem střetl čelně s kamionem. Nehodu...

Na silnici mezi Rožmberkem nad Vltavou a Větřním na Českokrumlovsku řidič sportovního mercedesu zřejmě vlivem...

Další z rubriky

Dítě v první třídě už by mělo mluvit bezchybně, říká logopedka

Logopedka Kateřina Hájková zbavuje děti řečových vad hrou, při práci používá...

Specialisté v ambulanci klinické logopedie písecké nemocnice pracují s předškoláky i prvňáčky s vadami řeči. „Pokud...

Nová linka MHD přijede na hlavní náměstí v Budějovicích ulicí Karla IV.

V českobudějovické Krajinské ulici jezdí od středy minibusy.

Vedení Českých Budějovic představilo změny v MHD, které začnou platit od 1. listopadu. Na novou linku 23, která spojí...

Vznesli jsme se nad Český Krumlov v balonu. Podívejte se také

Historické jádro Českého Krumlova s hradem a zámkem. V popředí je část Latránu.

Rozlehlý areál hradu a zámku, geometrické linie barokní zahrady, podkova se starým městem, které obklopuje meandrující...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz