Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na brigády nemusí, studentka vydělává díky jedničkám ve škole

  17:50aktualizováno  17:50
Nadaní studenti rybářské fakulty Jihočeské univerzity nemusí shánět brigády, aby si vydělali či přilepšili na studium a studentský život. Příkladem je Hana Šachlová, která pobírá ve třetím ročníku stipendium 12 tisíc korun.

"Naše fakulta je jediná, která tak vysoká stipendia poskytuje. Je fajn, že škola dovede ocenit snahu, to dělá člověku dobře," říká Hana Šachlová. | foto: ČTK

Studentce Jihočeské univerzity Haně Šachlové přistane každý měsíc na účtě 12 tisíc korun. Posluchačka třetího ročníku fakulty rybářství a ochrany vod si nepřivydělává v supermarketu ani na jiné brigádě. Celou částku dostává přímo od děkana. Je to stipendium za dobré výsledky.

"Opravdu se to vyplatí a naše fakulta je jediná, která tak vysoká stipendia poskytuje. Je fajn, že škola dovede ocenit snahu, to dělá člověku dobře," říká Hana Šachlová, která v tomto akademickém roce ukončí bakalářský obor rybářství.

Přitom o tomto oboru původně čtyřiadvacetiletá vysokoškolačka z Lišova na Budějovicku vůbec neuvažovala. Po absolvování gymnázia se zapsala na chemii na Přírodovědecké fakultě Jihočeské univerzity. Vydržela tam však pouze tři semestry.

"Nelíbilo se mi tam a přešla jsem na rybářskou fakultu. K zájmu o ryby mě přilákal tatínek, který si ke čtyřicátinám pořídil rybářskou výbavu a já se na něj chodila k rybníku dívat. A pak jsem zjistila, že ryba je nejkrásnější živočich, co může být," svěřila se úspěšná studentka.

Na konci čtvrtého semestru měla studijní průměr 1,25

Po vzoru otce si pořídila vlastní rybářské nádobíčko, začala se o obor zajímat víc a rozhodla ho studovat. Když se seznámila s požadavky oboru rybářství, zjistila, že jí předchozí měsíce strávené na přírodovědecké fakultě významně pomohou při dalším učení.

"Studium chemie mi dalo dobré základy ke studiu rybářství, co se týče matematiky, chemie či biochemie. To jsou všechno předměty, které se tady vyučují," srovnává.

S premiantkou, která měla na konci čtvrtého semestru studijní průměr 1,25, je těžké debatovat o snadnějších či těžších předmětech. Z většiny zkoušek si odnáší jedničku, jen sem tam se mezi ně vloudí nějaká dvojka.

"Já se dokážu naučit, takže mi studium nedělá problém. A pokud jde o příklady, ty také zvládám. Nemám problém s učením, ale chce to věnovat tomu potřebný čas. Je to všechno o čase," vysvětluje základy svých studijních úspěchů usměvavá slečna.

Z jejího ročníku pobírají stipendium ještě dva spolužáci. Na rozdíl od ní, která bere jedenapůlnásobek základu (základ je osm tisíc korun), dostávají základní částku. Nejpilnější studenti mohou brát až 16 tisíc korun.

Filozofií vedení fakulty rybářství a ochrany vod je, že nadaný a pracovitý student tu netrpí existenčními problémy. Znamená to, že komise děkana přihlíží při udělování stipendia nejen k prospěchu, ale i k tomu, jak se student podílí na propagaci fakulty a také jak třeba pomáhá kantorům s přípravou výuky.

"Stipendium se vyplatí. Mám bezstarostnější život, nemusím nikde shánět brigády. A mám zaplacené náklady na školu a ještě něco uspořím," libuje si Hana Šachlová.

Za peníze z loňska si užila v září pobyt u příbuzných v americkém Las Vegas. Náruživá rybářka zjistila, že v zabahněné řece Colorado ve městě nikdo nerybaří. "Když jsme popojeli výš k Yellowstonu, tak tam už muškaří," vylíčila.
Nejčtenější

Muže z Prachatic, který málem umlátil své štěně, někdo napadl

Ilustrační snímek

Vlnu nevole vzbudilo na internetu v uplynulých dvou dnech video, na kterém čtyřiadvacetiletý mladík z Prachatic týrá...

Zákaz vstupu na panské. Turisté chtějí průchod cenným lesem hájit u soudu

Vstup do Rukávečské obory u Milevska v září 2010.

V Česku je na spadnutí první soudní spor o zpřístupnění turistické značené cesty, kterou zahradil majitel pozemku a...Mladík v Prachaticích doma málem umlátil štěně, usvědčilo jej video

Mladík brutálně týral psa. Hrozí mu dva roky vězení

Prachatičtí kriminalisté vyšetřují 24letého muže z Prachatic, který brutálně týral svého psa. Usvědčilo jej video,...

Týrané štěně z Prachatic převezli na specializované pracoviště do Prahy

Když se štěně dostalo do péče vimperských veterinářů, mělo otoky hlavy a...

Bezmála 136 tisíc lidí už podepsalo petici, která žádá nejvyšší možný trest pro 24letého muže z Prachatic týrajícího...

Kladno si zahraje o extraligu. V baráži se může objevit i Jágr

Václav Nedorost (vlevo) z Českých Budějovic bojuje s Ladislavem Zikmundem z...

Kladenští hokejisté vyhráli v Českých Budějovicích 5:2, na zápasy semifinálovou sérii získali 4:1 a z prvoligového play...

Další z rubriky

Festival Jeden svět přinese na jih Čech snímky o Mečiarovi i uprchlících

Tereza Nvotová natočila dokument o Vladimíru Mečiarovi.

Nevypínejte počítač, aktualizujeme systém. To je heslo letošního ročníku mezinárodního festivalu dokumentárních filmů...

Obyvatelé Rožmberka nechtějí pod hradem elektrárnu, památkářům nevadí

Obyvatelům Rožmberka nad Vltavou vadí plánovaná stavba vodní elektrárny pod...

Většina dospělých obyvatel Rožmberka nad Vltavou včetně šesti ze sedmi místních zastupitelů podepsala petici proti...

Týrané štěně z Prachatic převezli na specializované pracoviště do Prahy

Když se štěně dostalo do péče vimperských veterinářů, mělo otoky hlavy a...

Bezmála 136 tisíc lidí už podepsalo petici, která žádá nejvyšší možný trest pro 24letého muže z Prachatic týrajícího...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz