Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na brigády nemusí, studentka vydělává díky jedničkám ve škole

  17:50aktualizováno  17:50
Nadaní studenti rybářské fakulty Jihočeské univerzity nemusí shánět brigády, aby si vydělali či přilepšili na studium a studentský život. Příkladem je Hana Šachlová, která pobírá ve třetím ročníku stipendium 12 tisíc korun.

"Naše fakulta je jediná, která tak vysoká stipendia poskytuje. Je fajn, že škola dovede ocenit snahu, to dělá člověku dobře," říká Hana Šachlová. | foto: ČTK

Studentce Jihočeské univerzity Haně Šachlové přistane každý měsíc na účtě 12 tisíc korun. Posluchačka třetího ročníku fakulty rybářství a ochrany vod si nepřivydělává v supermarketu ani na jiné brigádě. Celou částku dostává přímo od děkana. Je to stipendium za dobré výsledky.

"Opravdu se to vyplatí a naše fakulta je jediná, která tak vysoká stipendia poskytuje. Je fajn, že škola dovede ocenit snahu, to dělá člověku dobře," říká Hana Šachlová, která v tomto akademickém roce ukončí bakalářský obor rybářství.

Přitom o tomto oboru původně čtyřiadvacetiletá vysokoškolačka z Lišova na Budějovicku vůbec neuvažovala. Po absolvování gymnázia se zapsala na chemii na Přírodovědecké fakultě Jihočeské univerzity. Vydržela tam však pouze tři semestry.

"Nelíbilo se mi tam a přešla jsem na rybářskou fakultu. K zájmu o ryby mě přilákal tatínek, který si ke čtyřicátinám pořídil rybářskou výbavu a já se na něj chodila k rybníku dívat. A pak jsem zjistila, že ryba je nejkrásnější živočich, co může být," svěřila se úspěšná studentka.

Na konci čtvrtého semestru měla studijní průměr 1,25

Po vzoru otce si pořídila vlastní rybářské nádobíčko, začala se o obor zajímat víc a rozhodla ho studovat. Když se seznámila s požadavky oboru rybářství, zjistila, že jí předchozí měsíce strávené na přírodovědecké fakultě významně pomohou při dalším učení.

"Studium chemie mi dalo dobré základy ke studiu rybářství, co se týče matematiky, chemie či biochemie. To jsou všechno předměty, které se tady vyučují," srovnává.

S premiantkou, která měla na konci čtvrtého semestru studijní průměr 1,25, je těžké debatovat o snadnějších či těžších předmětech. Z většiny zkoušek si odnáší jedničku, jen sem tam se mezi ně vloudí nějaká dvojka.

"Já se dokážu naučit, takže mi studium nedělá problém. A pokud jde o příklady, ty také zvládám. Nemám problém s učením, ale chce to věnovat tomu potřebný čas. Je to všechno o čase," vysvětluje základy svých studijních úspěchů usměvavá slečna.

Z jejího ročníku pobírají stipendium ještě dva spolužáci. Na rozdíl od ní, která bere jedenapůlnásobek základu (základ je osm tisíc korun), dostávají základní částku. Nejpilnější studenti mohou brát až 16 tisíc korun.

Filozofií vedení fakulty rybářství a ochrany vod je, že nadaný a pracovitý student tu netrpí existenčními problémy. Znamená to, že komise děkana přihlíží při udělování stipendia nejen k prospěchu, ale i k tomu, jak se student podílí na propagaci fakulty a také jak třeba pomáhá kantorům s přípravou výuky.

"Stipendium se vyplatí. Mám bezstarostnější život, nemusím nikde shánět brigády. A mám zaplacené náklady na školu a ještě něco uspořím," libuje si Hana Šachlová.

Za peníze z loňska si užila v září pobyt u příbuzných v americkém Las Vegas. Náruživá rybářka zjistila, že v zabahněné řece Colorado ve městě nikdo nerybaří. "Když jsme popojeli výš k Yellowstonu, tak tam už muškaří," vylíčila.Nejčtenější

Dvouletý chlapec se dostal z domu do bazénu, následkům tonutí podlehl

Ilustrační snímek

Dvouletý chlapec zemřel poté, co se topil v zahradním bazénu u rodinného domu v Písku. O letošních prázdninách je to v...

V Hluboké se rozloučili s Kamilem Benešem, který padl v Afghánistánu

Lidé se loučí s Kamilem Benešem při smutečním obřadu v kostele sv. Jana...

V Hluboké nad Vltavou se lidé rozloučili s Kamilem Benešem, jedním ze tří českých vojáků, kteří se na misi v...Čtyři lidé zemřeli u Vodňan. Dodávka vjela do protisměru

Tragická nehoda u Vodňan, při níž zemřeli čtyři lidé.

Smrtelná nehoda se stala v noci z pátku na sobotu mezi Vodňany a Protivínem. Dodávka vjela do protisměru, kde se...

Druhá liga: Ústí stále bez ztráty, Jihlava v oslabení uhrála bod

Momentka z druholigového duelu Brno (červená) vs. České Budějovice

Fotbalisté Ústí nad Labem pokračují ve skvělém vstupu do nové druholigové sezony. V pátém kole porazili Viktorii Žižkov...

Policie pátrá po muži ze Strakonic, je podezřelý z vraždy ženy u Prahy

Policie hledá muže, který je podezřelý z vraždy ženy v Kamenici na Praze-východ.

Středočeští kriminalisté vyhlásili pátrání po muži, který je podezřelý z vraždy ženy v Kamenici na Praze-východ....

Další z rubriky

Národní park obnoví mokřady i rašeliniště, aby Šumava udržela více vody

Dobrovolníci pomáhali v létě 2008 odstraňovat odvodňovací strouhy v rašeliništi

Národní park Šumava čeká několik náročných let. Do roku 2024 má stihnout revitalizovat mokřady a obnovit kilometry...

Čtyři lidé zemřeli u Vodňan. Dodávka vjela do protisměru

Tragická nehoda u Vodňan, při níž zemřeli čtyři lidé.

Smrtelná nehoda se stala v noci z pátku na sobotu mezi Vodňany a Protivínem. Dodávka vjela do protisměru, kde se...

VIDEO: Zatáčka a sešup do louže. Prales zvládl na akci jediný traktorista

V Dráchově na Soběslavsku se konal sedmý ročník závodů traktorů Traktoriáda.

V areálu poblíž mostu přes řeku v Dráchově u Soběslavi se o víkendu posedmé konala oblíbená Traktoriáda. Více než...

Najdete na iDNES.cz