Smrčina na Šumavě, severní svahy hory spadají do I. zóny NP Šumava, opačná

Smrčina na Šumavě, severní svahy hory spadají do I. zóny NP Šumava, opačná strana do Rakouska (zde se jmenuje Hochficht) | foto: Wikimedia Commons

Stráský chce na Šumavě kácet stromy i tam, kde se líhnou vzácní tetřevi

  • 44
Vedení Národního parku Šumava chce kácet stovky stromů napadených kůrovcem v nejpřísněji chráněné oblasti na Smrčině. Informovalo o tom ekologické Hnutí Duha. Podle odborníků se má kácet v místech, kde se nyní líhnou mláďata vzácných tetřevů. Definitivně se rozhodne ve středu. Strana zelených už chystá kvůli kácení trestní oznámení.

V pralese na Smrčině připravila správa parku ke kácení 450 smrků. Podle ornitologů se ale mezi stromy určenými ke kácení právě teď líhnou kuřata vzácných tetřevů, kteří tu mají jedno z posledních útočišť v České republice.

Tetřev hlušec

Je to legendární pralesní pták o velikosti krocana. Státem je kvalifikovaný jako kriticky ohrožený vyhubením. Žije samotářsky v místech, kde ho neruší přítomnost člověka.

Kácení na Smrčině by muselo být povoleno speciální výjimkou, která umožní nedodržet zákon. Správa parku ale takovou výjimku nemá.

"Vykácet zbytek pralesa na Smrčině by byla nenahraditelná škoda, ale udělat to právě ve chvíli, kdy se mezi stromy líhnou kuřátka tetřevů, to by byla dechberoucí bezohlednost. Kácení mezi hnízdícími tetřevy v první zóně národního parku by bylo ilegální. Pokud by tam ředitel Stráský a náměstek Mánek vyslali dřevorubce, zopakují si fiasko s nezákonným použitím chemie v národním parku," řekl Jaromír Bláha z Hnutí Duha.

Ředitel parku Jan Stráský ČTK uvedl, že důvodem kácení je česko-rakouská smlouva o ochraně lesa proti kůrovci.

Tetřev hlušec.

Česko-rakouská pracovní skupina podle něj v pátek prošla Smrčinu a ve středu rozhodne o dalším postupu.

"Na území Smrčiny je vyznačeno 450 stromů, které jsou napadené kůrovcem," řekl Stráský.

Stromy podle něj stojí v pásmu určeném k ochraně rakouských lesů. "Skupina hledá řešení, jak se domluvit na postupu, který by zajišťoval splnění dodatku mezistátní smlouvy," uvedl Stráský.

Na les na Smrčině se totiž vztahuje dohoda s Rakouskem o zásazích proti kůrovci. Ta říká, že v první zóně se napadené smrky nebudou kácet, nýbrž pouze zbavovat kůry, aby se prales neproměnil v holinu.

Kvůli dění v národním parku Šumava připravuje Strana zelených trestní oznámení na vedení rezervace pro další porušení zákona.

Ekologické organizace upozorňují, že snaha kácet může souviset s plány developerů na výstavbu sjezdovek.