V Táboře od roku 2007 slouží 29 strážníků. Od července přibudou další dva. Ilustrační snímek

V Táboře od roku 2007 slouží 29 strážníků. Od července přibudou další dva. Ilustrační snímek | foto: MAFRA

Strážníci v Táboře nemají čas měřit rychlost, umravňují bezdomovce

  • 14
Až devadesát bezdomovců se potuluje po Táboře. Někteří jsou agresivní a obtěžují obyvatele. Městskou policii zaměstnávají natolik, že radní rozhodli přibrat od července další dva strážníky. Jedna hlídka bude dohlížet výhradně na chování lidí bez domova.

U táborské městské policie pracuje od roku 2007 stále stejné množství strážníků - 29. Od té doby jim ale přibylo práce. Nejvíce je zaměstnávají právě bezdomovci.

V roce 2008 jich bylo v Táboře patnáct a většinou s nimi nebyly problémy. Nyní jich je okolo devadesáti a s desítkami z nich jsou podle strážníků potíže. Jsou agresivní, obtěžují lidi na ulicích. Naposledy na konci dubna pokutovali strážníci čtyři bezdomovce, kteří popíjeli v parcích na Husově náměstí a na Pražském sídlišti. V jejich komunitě objevili i pohřešovanou třiačtyřicetiletou ženu.

Šéf městských strážníků Petr Svoboda popisuje, že strážníky už dnes zaměstnávají problémy s bezdomovci natolik, že musí omezovat jinou práci. Například při pochůzkách se musí více zaměřovat na problémové lokality.

"Museli jsme opustit kontrolu rychlosti jízdy v příměstských částech nebo kontroly parkování a další své činnosti. Noví lidé, kteří přijdou, posílí pochůzkovou činnost," poznamenal šéf strážníků Petr Svoboda.

Tábor s bezdomovci bojuje už přes rok a půl. Tehdy radnice přijala vyhlášku zakazující konzumaci alkoholu na některých veřejných prostranstvích, zejména v okolí nádraží a parků, kde se bezdomovci scházejí. Strážníci pak odhalili zhruba stovku případů porušení této vyhlášky a situace se dočasně zklidnila.

Přijíždějí z celé republiky

"Blíží se léto, což je období, kdy se počet lidí bez domova ve městě zvyšuje a zároveň začínají dělat větší potíže," doplnil tajemník táborské radnice Lubomír Šrámek. Bezdomovci dělají stejné problémy jako v jiných městech - pijí alkohol na ulicích a v parcích, žebrají, pokřikují na kolemjdoucí a obtěžují obyvatele.

Do Tábora se stahují z celé republiky. Někteří přijeli až z Frýdku-Místku, Ostravy i Prahy. "Teď jsem tady v Táboře, za půl roku budu zase třeba jinde. Tábor je ale ideálně velké město," říká například jeden z mužů bez přístřeší, který seděl na lavičce v parku nedaleko od vlakového nádraží.

Podle strážníků láká bezdomovce do Tábora zejména jeho poloha uprostřed trasy z Českých Budějovic do Prahy a vlaková dostupnost.