Vydra říční

Vydra říční | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Vydra měla v hlavě sedm broků, museli ji utratit. Střelci hrozí žalář

  • 54
Až tři roky vězení hrozí střelci, který se pokusil brokovnicí usmrtit velmi ohroženou a chráněnou vydru říční. Postřelenou a zbědovanou velkou lasicovitou šelmu našla žena u rybníka Březná za obcí Mníšek na Jindřichohradecku 11. prosince. Nyní už má policie výsledek pitvy, na nějž čekala.

Zvíře odchytili pracovníci Českého nadačního fondu pro vydru a poté ho předali do veterinární péče. Přes veškerou snahu musela být vydra kvůli následkům svého zranění po několika dnech utracena.

Postřelenou vydru se snažili zachránit odborníci v hlubocké Zoo Ohrada, kteří ji 12. prosince přijali na svou ošetřovnu.

„Zjistili jsme, že je to dospělý samec, který byl před zraněním zcela zdravý. Veterinářka zjistila, že má kvůli brokům v hlavě poranění na mozku, které nejde vyléčit, takže by se jenom trápil. Proto jsme ho 16. prosince museli utratit,“ popsala zooložka Kateřina Kučírková ze Zoo Ohrada.

Při veterinárním vyšetření provedeném v lednu bylo v hlavě vydry nalezeno celkem sedm broků.

„Po pachateli přečinu neoprávněné nakládání s chráněnými volně žijícími živočichy a planě rostoucími rostlinami pátrají jindřichohradečtí kriminalisté. Hrozí mu až tříleté vězení,“ uvedla jindřichohradecká policejní mluvčí Hana Millerová.

Policisté dostali trestní oznámení na neznámého pachatele už v prosinci, museli však čekat na důkazní materiál. V tomto případě na výsledek veterinární pitvy.

„Aby bylo jasné, že vydra uhynula proto, že jí někdo pomohl. Ve veterinární zprávě bylo konstatováno, že uhynula kvůli brokům,“ upřesnila Millerová s tím, že jde o první nahlášený evidovaný případ postřelené vydry, s nímž se jindřichohradečtí policisté setkali.

Jihočeské kaskády rybníků a rybníčků jsou pro vydru ideálním místem pro život, tito výborní plavci a potápěči jsou však trnem v oku majitelům rybníků.

„To, že vydru odloví, neznamená, že ji tam nebude mít. Nastěhuje se tam další. Přitom stát nahrazuje majitelům škody způsobené vybranými zvláště chráněnými živočichy a lidé, kteří si o náhradu požádají, ji dostanou,“ podotkla Zuzana Chabadová z Českého nadačního fondu pro vydru.