VIDEO: Ultralehká „stíhačka“ z ČVUT unikne radarům. Pekli ji jako bábovku

  • 131
Na českobudějovickém letišti otestovali unikátní stroj. Strojaři z Ústavu letadlové techniky Českého vysokého učení technického tam představili ultralehký letoun UL - 39 Albi. Je to nový koncept sportovního stroje, který umožní zažít pocit z letu v proudovém letadle.

„Je to první letoun vyrobený v České republice ze speciálních uhlíkových kompozitů,“ vyzdvihl Robert Theiner, vedoucí ústavu letadlové techniky Českého vysokého učení technického (ČVUT).

Parametry letounu

  • rozpětí 7,22 metru
  • délka 7,49 metru
  • výška 2,99 metru
  • maximální rychlost 340 km/h
  • maximální vzletová hmotnost 472,5 kilogramu

Vytvořili ho podobným způsobem jako u velkých dopravních letounů. „Má maximální pevnost při minimální hmotnosti,“ pokračoval Theiner.

Unikátnost stroje spočívá v tom, že na první pohled vypadá jako cvičný proudový letoun, přitom je to ultralight. Pohonnou jednotkou je dmychadlo poháněné pístovým motorem. Srdcem stroje je ventilátor a vrtule s 13 listy.

„Jedna lopatka měří dvě stě milimetrů a váží jen nějakých sto gramů, přičemž dokáže odolat odstředivé síle až tři tuny,“ zdůraznil Theiner.

UL-39 Albi váží přibližně 320 kilogramů a letět s ním mohou dvě osoby.

„Řízení je stejné, ale pocit je jiný a příjemný. Seděl jsem úplně vepředu a měl jsem výborný výhled, nepřekáží vám křídlo ani vrtule. Ve vzduchu vydrží asi dvě hodiny. Nejvíce jsem letěl asi 200 kilometrů v hodině, většinou pak kolem 180. V první fázi jsem se snažil motor šetřit,“ sdělil své pocity pilot Radim Štěrba z Jihlavan airplanes. Maximální rychlost má být až 340 kilometrů v hodině.

Zajímavé jsou i tepelné vlastnosti materiálu letadla, kterému nevadí ani silné sluneční záření a vysoké teploty. Vývoj trval několik let a také stál několik desítek milionů korun. Cena stroje by se měla pohybovat kolem pěti milionů korun.

Na výrobě se podíleli nejen strojaři z ČVUT, ale i firmy La Composite a Jihlavan airplanes. Tvůrci doufají, že by s v budoucnu mohl dostat do výroby. Nyní ho ale čeká celá řada dalších testů.

Autoři věří, že může nalézt i armádní využití, například by mohl zlevnit výcvik bojových pilotů.

„Jeho stopu nezachytí radar,“ upozornila Marta Špačková z Fakulty strojní ČVUT. „Ztížená identifikace UL-39 Albi spočívá v tom, že vrtule je schována uvnitř letounu, a tak nemůže radar zachytit její odraz ani tepelnou stopu,“ navázal Theiner.

Jedná se o první letoun v kategorii ultralight s vlastnostmi proudového letadla, takže ho může řídit běžný sportovní pilot. Podle Špačkové je UL-39 Albi první české letadlo vyrobené z prepregů autoklávovou technologií.

„Prepregy jsou fólie s lepidlem, které tlakem po zahřátí prostoupí tkaninou. Pak se materiál vkládá do autoklávu, kde se vytlačí všechny bublinky a vše se rovnoměrně prolne. Velmi zjednodušeně řečeno je letadlo vypečené v peci jako 25 metrů dlouhá bábovka,“ uvedla.