Insolvenční správce Jiří Švihla (vlevo) jednal ve středu se zaměstnanci SPG

Insolvenční správce Jiří Švihla (vlevo) jednal ve středu se zaměstnanci SPG Czech Kaplice. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Bývalí zaměstnanci SPG v Kaplici nedostali platy, odstupné ani podporu

  • 2
Strojírenská firma SPG Czech Kaplice, která je v konkurzu, dluží svým bývalým zaměstnancům na mzdách i s odvody přes 14 milionů korun. Lidé nedostali platy od srpna do prosince 2011, ani odstupné a kvůli chybějícím dokumentům ani podporu v nezaměstnanosti.

"Pracoval jsem tam deset let, dluží mi čtyři platy a dalších pět jako odstupné. Naštěstí jsem si našel nové místo," zlobil se muž ve středních letech.

Kdo neměl takové štěstí jako on, žije z úspor a půjček od příbuzných. Ve středu si proto přišly dvě desítky lidí přímo do kanceláře insolvenčního správce Jiřího Švihly pro chybějící dokumenty. Bez nich jim mzdy, na které čekají už několik měsíců, nemůžou být vyplaceny.

Insolvenční správce jim sice dokumenty už dříve dal, ale s chybami. Stížnosti padaly hlavně na špatnou komunikaci s kanceláří insolvenčního správce.

"Spočítala špatně mzdy, urgovali jsme, ať to opraví, ale pořád se nic nedělo," řekl zástupce zaměstnanců Josef Mrázek.

"Chybičky tam byly," přiznal Švihla pochybení při výpočtu mezd. Zároveň dodal, že teď už je vše v pořádku a zaměstnanci mohou chodit na úřad práce s žádostmi o část nárokovaného platu.

Řada zaměstnanců je totiž na úřadu práce a stále nemá potvrzení o tom, že jim nebylo vyplaceno odstupné. A bez toho úřad nemůže vyplatit dávky v nezaměstnanosti.

"Mám dva a půl roku do důchodu, najít si práci nemám šanci. Půjčil jsem si, kde to šlo," řekl odevzdaně jeden z bývalých zaměstnanců. Podle Švihly budou takové případy vyřízeny přednostně.

Peníze by zaměstnanci mohli dostat v polovině roku

Konec insolvenčního řízení, kdy by zaměstnanci mohli dostat zbytek svých peněz, odhaduje správce na konec prvního pololetí. "Ke stoprocentnímu uspokojení pohledávek zaměstnanců ale nedojde," oznámil odborářům a zástupci zaměstnanců během jednání.

V současné době se oceňují technologie a hotové i nedokončené výrobky. V příštím týdnu by se mělo začít prodávat. "Mzdy budou vyplaceny, až bude zpeněžen majetek firmy," řekl vyhýbavě Švihla.

Nejlepším řešením by podle něho bylo, aby někdo strojírenskou firmu koupil jako celek a lidi opět zaměstnal. Zatím se však nikdo takový nenašel.

Návrh na insolvenční řízení podala v září 2011 sama firma, která vyráběla nástroje a formy pro CNC obráběcí a elektroerozivní řezání. Polovina ze 64 zaměstnanců odešla s nárokem na odstupné, zbytek skončil ke konci roku.