Nejponičenější část Šumavy, cesta ze Srní do Prášil

Nejponičenější část Šumavy, cesta ze Srní do Prášil | foto: Pavel Pechoušek

Stromy, které na Šumavě polámaly bouřky, poslouží jako lapáky kůrovce

  • 0
Více než dvacet tisíc stromů, které na Šumavě popadaly během prudkých bouřek v noci na čtvrtek, poslouží jako přírodní lapáky na kůrovce. Přes léto zůstanou v lese a až do nich lýkožrout nalétne, odveze je správa národního parku z lesa pryč.

Podle posledních údajů padlo na Šumavě při bouři více než dvacet tisíc stromů.

"Následky bouřky využijí pracovníci parku jako legální opatření v boji s kůrovcem. Popadané stromy zůstanou ve všech zónách ležet na zemi, kde do nich postupně bude nalétávat kůrovec," uvedl mluvčí Národního parku Šumava Pavel Pechoušek.

"Odvezeme je až během léta a zbavíme se tak alespoň části populace lýkožrouta," doplnil s tím, že popadané kmeny se nebudou nijak chemicky ošetřovat.

Pracovníci parku však ihned začnou odstraňovat ty kmeny, které brání provozu na lesních cestách nebo pohybu lidí. Od 18. do 24. července tak bude částečně omezený provoz na trase Slunečná - Liščí díry - Prášilské jezero a na trase Slunečná - Poledník.

Bouřky, které tento týden zasáhly Šumavu, napáchaly největší škodu od orkánu Kyrill. Ten zasáhl park na začátku roku 2007 a pokácel milion kubíků dřeva.