Budějovická radnice představila myšlenku vysadit stromy na náměstí Přemysla...

Budějovická radnice představila myšlenku vysadit stromy na náměstí Přemysla Otakara II. | foto: archiv Magistrátu ČB

Nečekaný nápad českobudějovické radnice. Stromy na hlavním náměstí

  • 17
Stačily dvě upravené fotografie na Facebooku českobudějovické radnice. Okamžitě způsobily nebývalý rozruch mezi obyvateli města. Zástupci radnice se ptali: Patří na náměstí Přemysla Otakara II. stromy? Za jeden den dostali několik stovek odpovědí. Ještě více je však otázek, na ty hlavní odpovídá MF DNES.

1. Je vysazení stromů na náměstí vůbec reálné?
Ano. Stromy už v minulosti na náměstí Přemysla Otakara II. byly, i když na jiném místě, než o nich uvažuje současné vedení radnice. Od konce 19. století do 30. let 20. století obklopovaly listnáče Samsonovu kašnu. Časem však téměř zakryly pohled na barokní symbol Českých Budějovic, a tak je odstranili.

Pokud se na náměstí stromy vrátí, zasadilo by je vedení radnice s největší pravděpodobností v pruhu mezi historickou keramickou dlažbou a parkovacími plochami. "Bavíme se o tom asi půl roku. Zatím se možná řešení zúžila z několika variant kolem kašny, či podél korza v chodníku, na variantu za historickou keramickou dlažbou a před parkovacími plochami," potvrdil primátor Juraj Thoma.

Pro samotné vysazení budou potřeba povolení a stanoviska několika institucí, takže o stromech či další úpravě zřejmě rozhodne až nové vedení města po podzimních komunálních volbách.

2. Jak se ke změně postaví památkáři?
V souvislosti s případnou výsadbou stromů budou určitě památkáři velmi obezřetní. Zakládají si na stávající podobě náměstí, které se výrazněji nezměnilo už 80 let. Naposledy se upravovalo podle návrhu architekta Pavla Janáka, kterému vděčíme především za keramickou dlažbu, jež nahradila kamenné kostky.

"Obecně stojíme o to, aby podstata historické podoby zůstala zachována. Automaticky to ale neznamená, že tam nemůže být žádná zeleň. Je potřeba vhodně volit formu," reagoval Vlastislav Ouroda, ředitel územního odborného pracoviště Národního památkového ústavu v Českých Budějovicích.

Líbí se vám nápad vysadit stromy na náměstí Přemysla Otakara II. v Budějovicích?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 čtvrtek 29. května 2014. Anketa je uzavřena.

Ano
Ano 1304
Ne
Ne 241

Podle jeho slov bude záležet na návrzích architektů, urbanistů a specialistů na zeleň. "Určitě o tom s městem budeme jednat a hledat cesty," doplnil Ouroda.

Naděžda Pálková, vedoucí odboru péče o památkový fond NPÚ ČB se k současnému návrhu zástupců radnice vyjádřila odmítavě. "Tam, kde si jejich umístění představuje město, tedy po obvodu u parkoviště, nemají stromy co pohledávat," řekla jednoznačně. Zdůraznila, že současná podoba náměstí je významná a ceněná, takže taková změna podle ní není dobrý nápad. "Historické náměstí má nějakou koncepci a podobný zásah ji může narušit."

3. Kolik bude stát výsadba a práce s tím spojené?
Rozhodující bude, jak velkolepě se město rozhodne případné změny pojmout. Pokud bude součástí i architektonická soutěž, zaplatí na začátku minimálně o desítky tisíc korun více. Na druhé straně by odborná porota měla možnost většího výběru a soutěž by zvýšila výslednou kvalitu.

Dříve stromy obklopovaly Samsonovu kašnu.

Samotná cena úprav a výsadby by se pak odvíjela od výsledného návrhu. Jeden strom lze pořídit za cenu kolem tisíce korun. Včetně prací by tak vše mohlo stát několik set tisíc korun. Cena by samozřejmě rostla s dalšími úpravami, například umístěním nových laviček.

"Ty by pod stromy mohly být zcela jistě," podotkl Thoma.

Následnou údržbu by pak město zahrnulo do běžné péče o městskou zeleň, na což má nasmlouvané firmy.

4. Jaké stromy se mohou na náměstí objevit?
"Tak daleko jsme se ještě nedostali. Je ale jasné, že by to musely být dobře formovatelné stromy, ne extrémně vysoké a odolné. Upřednostňujeme stromy přímo vysazené v ploše, nikoliv kontejnery," upřesnil primátor Thoma.

Dobře se dají udržovat například některé druhy javorů. Třeba javor babyka, dorůstá výšky do 10 metrů, je vhodný do městského prostředí, má i nízkou citlivost vůči posypům.

5. Jak by úpravy změnily život na náměstí?
Hodně. Především by to zásadně změnilo jeho podobu. "Poslední vizualizaci města jsem neviděl, ale znám některé dřívější návrhy a nepovažuji to za úplně dobrý nápad. Náměstí by ztratilo ze své dnešní přehlednosti a funkčnosti. Nejsem toho názoru, že je nutné mít na podobných prostranstvích tolik zeleně," konstatoval architekt Jan Klein z Českých Budějovic.

Zásah by podle něj mohl ovlivnit třeba i pořádání některých velkých kulturních akcí na náměstí Přemysla Otakara II. Pokud by byly stromy po celém obvodu, muselo by město přesunout například velké pódium a možná i stánky při trzích směrem k Samsonově kašně. Tím by se částečně zmenšila kapacita.

"Bez nějakých větších změn má náměstí stejnou podobu už stovky let. Město by se spíš mělo zaměřit třeba na Mariánské náměstí, které by částečně mohlo být právě i parkem s dostatkem zeleně. Historicky jako náměstí nesloužilo, a tak je jeho proměna podle mého názoru více na místě," doplnil Klein.

6. Proč s návrhem přichází radnice právě nyní?
Nápad na výsadbu stromů na náměstí není úplně nový. "Stromy tam byly i nebyly a vždy kolem toho byly velké vášně," zmínil primátor.

Zástupci města se tak vracejí k nápadu, který už měli jejich předchůdci. "Vrátili jsme se k tomu na jedné ze schůzek už někdy zhruba před půl rokem. Důvody byly mimo jiné i takové, že náměstí někdy působí opuštěným dojmem, možná i smutně," vysvětlil Thoma.

Zdůraznil, že samotná anketa na Facebooku neznamená, že do podzimu budou stromy vysazené. "Je to jen první krok. Chtěli jsme vědět, jaký by byl mezi lidmi o takovou změnu zájem a jestli bude mít cenu se tomu dál věnovat," vysvětlil primátor. Zájem byl skutečně nevídaný a stromy se staly na sociální síti tématem pro několik tisícovek obyvatel města.

Je otázkou, zda načasování "přestavby" náměstí souvisí s komunálními volbami na podzim.

7. Co bude s parkováním aut na náměstí?
V anketě o stromech velká část odpovídajících ihned narazila také na problematiku parkování aut na náměstí. Několik desítek odpovědí znělo: Stromy ano, auta ne. Tímto způsobem samozřejmě nelze celou věc zjednodušit.

O omezení parkování na náměstí Přemysla Otakara II. MF DNES opakovaně psala a část radních je pro regulaci. Nicméně, ke konkrétním opatřením se zatím vedení města neodhodlalo, až na výrazné zdražení parkování na náměstí. To však počet aut nijak nesnížilo. "Názory na změnu týkající se parkování jsou v radě velice rozdílné, takže to teď s debatou o stromech vůbec nespojuji," doplnil Thoma.

8. Jak jsou na tom se zelení jiná podobná náměstí?
Zajímavý je pohled na centrální náměstí v jiných českých městech. Plné zeleně má být v budoucnu například Václavské náměstí v Praze, kde mají velké plány na jeho celkovou proměnu. Na dalších významných prostranstvích ale stromy nejsou. Bez nich je třeba jedno z nejkrásnějších náměstí v zemi v Telči nebo plzeňské náměstí Republiky.