Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Stromy u silnic mizí nejrychleji na jihu Čech. Nových přibývá málo

  • 15
Ještě před dvěma lety rostlo u silnice spojující Třeboň s Veselím nad Lužnicí stromořadí košatých lip. Loni při silničních opravách padlo. O náhradní výsadbě, která je ze zákona povinná, se dodnes dohaduje obec Frahelž na Jindřichohradecku s Ředitelstvím silnic a dálnic (ŘSD).

„Silnici tady lemovaly lípy z obou stran. Nahoře se jejich koruny spojovaly. Bylo to krásné, ale proč se kácely, to vám neřeknu,“ popisuje 79letá obyvatelka Frahelže Božena Koutníková, která se narodila v době, kdy se lípy u silnice sázely.

Správci silnice stromořadí odstranili ve zhruba jedenapůlkilometrovém úseku během oprav. Podobně jako v dalších případech kácení odůvodnili, že stromy ohrožují motoristy a mají špatnou kondici.

Lokalita je navíc výjimečná v tom, že leží v Chráněné krajinné oblasti Třeboňsko. Její správa se přitom o kácení dověděla pozdě. Podala stížnost k inspekci životního prostředí a ředitelství silnic zaplatilo pokutu. Díky tomu se Správě CHKO Třeboňsko podařilo zachránit před kácením dalších 120 už označených stromů na stejné trase.

Za poražené stromy teď požaduje Frahelž náhradní výsadbu. Podle dohody mělo ŘSD vysadit na katastru Frahelže do letošního léta 20 dubů, 50 lip a 10 javorů. Další desítky stromů mají silničáři vysadit také v nedaleké Ponědrážce.

„Nic takového se zatím nestalo. Píšeme v těchto dnech urgenci,“ uvedl starosta Frahelže Petr Malecha.

Nejvíc vykácených stromů má Jihočeský kraj, říká Arnika

Příběh je to pro Jihočeský kraj skoro běžný. Dokládá to statistika o porážených stromech u silnic, kterou vypracovalo sdružení Arnika pomocí dotazníků zaslaných krajským správám silnic (statistika v boxu).

Kácení stromů u jihočeských silnic

V roce 2015 padlo na krajnicích silnic II. a III. třídy 3 179 stromů, vysazeno za ně bylo 840 stromů. Od roku 2003 do roku 2015 odstranili jihočeští silničáři 31 904 stromů, vysadili za ně 9 180. V roce 2017 plánují porazit 1 919 stromů. V celé zemi silničáři loni porazili 15 600 stromů a vysadili za ně 9 100 kusů.
Zdroj: Sdružení Arnika a jihočeská správa a údržba silnic

„Případ Frahelže se sice týká silnice I. třídy, které spravuje stát, ale je typický i pro krajské silnice II. a III. třídy. Zjistili jsme, že nejvíc vykácených stromů a zároveň nejmenší náhradní výsadbu má Jihočeský kraj, kde loni v průměru za čtyři stromy vysadil správce silnic pouze jediný. Naproti tomu jsou kraje, kde je poměr vyrovnaný,“ řekla za Arniku Marcela Klemensová.

Správa a údržba silnic Jihočeského kraje se brání, že odstraňuje výhradně poškozené a nebezpečné stromy, zejména ty, které tvoří překážku v dopravě. Stromy na krajnicích jsou často místem tragických nehod. A jak je to s náhradní výsadbou?

„Záleží na úřadu, jestli nám náhradní výsadbu nařídí. Z vlastní iniciativy ji neděláme. Nebudeme přece sázet nové tam, kde staré překážely dopravě,“ argumentuje ředitel jihočeské správy silnic Jan Štícha.

Záleží tak na obcích a obyvatelích, jak kácení kontrolují a jak silně vyžadují náhradní výsadby. Nejlépe jsou na tom malé samosprávy. To je příklad i z Nové Vsi na Českobudějovicku.

„Za pokácené stromy u hlavní silnice jsme vysadili náhradní sami. Dělali to naši dobrovolníci. Přece nebudeme čekat, až o tom rozhodnou úředníci. Stromy rostou pro naše potomky a takhle by se jich nikdy nedočkali,“ míní starosta Marek Prokeš.