Výsledky slohových prácí z českého jazyka zaskočily stovky maturantů. (Ilustrační foto)

Výsledky slohových prácí z českého jazyka zaskočily stovky maturantů. (Ilustrační foto) | foto: Michal Klíma, MAFRA

Student z Písku oslavil maturitu. Pak ale zjistil, že propadl ze slohu

  • 21
Se svými výsledky před maturitní komisí byl Filip Pospíšil z písecké zdravotnické školy tak spokojený, že už zkoušku regulérně oslavil. Teď je jedním ze sto padesáti mladých lidí v kraji, kteří se kvůli maturitnímu vysvědčení odvolali. Propadl kvůli slohové práci z češtiny.

"Jediné, co jsem nevěděl, byl sloh z angličtiny a češtiny. Ale z obou prací jsem měl radost a byl jsem si jistý, že mi maturitní vysvědčení nezkazí," řekl.

Jenže po ohodnocení slohů se dozvěděl, že z češtiny propadl. Hodnotitel z Cermatu jeho referát na téma Moje první auto obodoval nulou s odůvodněním, že je to spíš vyprávění. Student se proti tomu odvolal, ale zároveň si musí podat přihlášku k podzimnímu maturitnímu termínu. Neví, jak dopadne při přezkoumání, a proto nechce v září propást druhou šanci.

Každý středoškolák se může do osmi dnů odvolat proti hodnocení jakékoli části maturitní zkoušky. Letos čelí úředníci krajského odboru školství nebývalému náporu nespokojených studentů. Drtivá většina požaduje jako Filip Pospíšil přezkoumání slohu z češtiny.

"Loni jsme dostali celkem 22 odvolání maturantů, letos už jich musíme vyřídit 150. Z toho je 95 procent slohů z českého jazyka. Nárůst je astronomický a ještě nekončí. Odhaduji, že odvolání bude přes 200," naznačil Jiří Moravec z krajského odboru školství. Většinou se maturanti odvolávají kvůli slohové práci z českého jazyka.

Úředníci musí všechny práce se všemi dodatky ofotit a poslat Cermatu, který je dá ke zhlédnutí dalším hodnotitelům. Až dostanou z maturitního centra výsledek, musí každému z odvolaných maturantů napsat, jak dopadl. Mají na to třicet dnů.

"Nejvíc problémů je s tím, že studenti nevystihnou správně útvar, v němž se mají pohybovat. Když hodnotitel dojde k závěru, že to není třeba úvaha, zpráva nebo reportáž, ale vyprávění, dostane práce nula bodů a už se to dál nehodnotí," upřesnil Moravec.

Jak maturanti se žádostmi o přezkoumání svých slohů u Cermatu uspějí, si ale netroufá odhadovat. Zatím totiž nedostal vyřízené ani jediné odvolání.

Oslovení ředitelé středních škol na jihu Čech jsou z postupu pracovníků Cermatu rozčarovaní. "V žádném případě to není objektivní. Je to losovačka, na jakého hodnotitele narazíte," konstatoval ředitel Karel Lichtenberg z budějovického Gymnázia Jírovcova.

Na tomto prestižním gymnáziu, jehož studenti vozí do školy pravidelně medaile ze světových vědomostních olympiád, propadli se slohem z češtiny čtyři maturanti. A to je tady nevídaná věc. "Všichni čtyři žáci podali žádost o přezkoumání. Napsali velice dobré práce, ale neuspěli. Přitom když srovnáváte jedno téma uvnitř školy, je někde 20 bodů a jinde nula. I já jako chemik vnímám rozdíly u těch slohů jako nepatrné," popsal Lichtenberg.

V některých školách ale problémy se státními maturitami nemusí řešit vůbec, protože jimi úspěšně prošli všichni studenti. Patří mezi ně například vltavotýnské gymnázium nebo táborské Gymnázium Pierra de Coubertina. "Nepovažuji to zase za tak velký úspěch, protože mám o úrovni státní maturity své mínění. Když jsme dělali maturity sami, byly mnohem kvalitnější," srovnává ředitel Gymnázia Pierra de Coubertina Miroslav Vácha.

Pro učitele češtiny a šéfy škol je studená sprcha, když neuspějí nadprůměrní žáci. "Máme tu žáka se samými jedničkami. Z didaktického testu českého jazyka dostal nejvíc bodů ze všech, ale z nápaditého a vtipného slohu nula bodů," potvrdila ředitelka písecké střední zdravotnické školy Helena Šatrová.