Součástí slavnostně otevřeného areálu Střední průmyslové školy automobilní a

Součástí slavnostně otevřeného areálu Střední průmyslové školy automobilní a technické v Lidické ulici je i dílna vybavená CNC technikou. Na snímku je student 4. ročníku oboru mechanik seřizovač Radim Ludačka. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Studenti dostali špičkovou učebnu, vybavení odpovídá provozu v Motoru

  • 0
Vyšší odborná škola a Střední průmyslová škola automobilní a technická v Českých Budějovicích v úterý otevřela zmodernizovaný areál na Lidické třídě. Více než šestnáct set studentů a učňů se tak může vzdělávat v lepším zázemí pro výuku strojírenských oborů. Škola za tři roky investovala do čtyř budov zhruba 46 milionů korun.

"Zateplili jsme budovy, vyměnili okna, topení a udělali nástavbu pro odborné učebny a posluchárnu vyšší odborné školy. Vybudovali jsme tu také odborné učebny pro praktické vyučování zaměřené na strojírenské obory a špičkově vybavenou odbornou učebnu na řídicí systémy CNC center," vypočítal ředitel školy Jan Šindelář.

Budoucí strojaři si mohou nyní v počítačové učebně naprogramovat potřebná zadání a přenést si je do nové učebny s frézkami a soustruhy, které jsou vybaveny řídicími panely na tato obráběcí centra.

"Naučíme se tu pracovat se všemi možnými programy. I když chodíme na praxi do Motoru Jikov, kde mají taky novější soustruh a frézu, je pro nás výhodnější, když máme všechno i tady a můžeme si to tu vyzkoušet," srovnává student čtvrtého ročníku oboru mechanik seřizovač Jan Macík.

Podle personální ředitelky Motor Jikov Group Věry Vrchotové je spolupráce strojírenské firmy s technickou školou přínosná pro obě strany. Společnost pomáhá škole se zajištěním odborné praxe a může vztah jejích žáků k práci sledovat od jejich začátků, naopak pak může doplňovat řady svých zaměstnanců absolventy školy, kteří už její provoz znají.

Na úřadu práce nekončí, odborníci jsou v kraji třeba

"S automobilní průmyslovkou máme ty nejlepší zkušenosti. Její žáci k nám chodí do výcvikového střediska a na odbornou praxi, takže se u nás střídají celý školní rok. Něco se naučí ve škole a zbytek přímo u nás ve firmě. Proto i nové vybavení, řídicí jednotky a stroje, škola pořizovala i po konzultacích s námi. Aby měla to, co se skutečně používá v dnešním provozu," objasnila Vrchotová.

Do Motoru chodí žáci průmyslovky od druhých ročníků, protože v tom prvním se s technikou teprve seznamují. Firma některé podporuje stipendijním programem, na který mohou dosáhnout nejen učni, ale i studenti maturitních ročníků a vysokých škol. Ačkoli v této strojírenské firmě najde každoročně práci jen okolo pěti absolventů největší jihočeské střední školy, na trhu práce se neztratí ani jejich spolužáci.

"Jihočeský kraj patří k těm, kde je velice silně zastoupen automobilový průmysl a ten potřebuje technicky vzdělané odborníky, takže uplatnění těchto lidí je na velmi dobré úrovni. V naší evidenci tak absolventi této školy nekončí," potvrdil šéf budějovického úřadu práce Ivan Loukota.