Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Studenti mají nové skleníky i špičkové přístroje za sto milionů korun

  11:58aktualizováno  11:58
Studenti Zemědělské fakulty Jihočeské univerzity dostali čtyři zmodernizované pavilony, na padesát špičkových přístrojů a navíc ještě dva skleníky. Celou investici za 98,7 milionu korun pořídila fakulta s využitím evropské dotace 83,9 milionu.

Studenti Zemědělské fakulty Jihočeské univerzity dostali čtyři zmodernizované pavilony. | foto: Marek Podhora, MAFRA

Nažloutlá kolečka na talíři v novém skleníku zemědělské fakulty jsou křehká, šťavnatá a nasládlá. Na jazyku chutnají jako kříženec kedlubny s jablkem. Kolečka krájeli pěstitelé z oloupaných původně fialových hlíz podobných bramborám.

Tyto kořenové hlízy se jmenují jakon a při čtvrtečním slavnostním představení svých zmodernizovaných prostor se jimi chlubili vyučující fakulty.

Fotogalerie

„Jakon k nám byl dovezen z Jižní Ameriky. Je zpestřením jídelníčku a především díky inulinu, který obsahuje, prospívá zdraví. Vhodný je zvlášť pro diabetiky,“ vysvětluje Jan Bárta z katedry speciální produkce rostlinné.

Dva automatizované skleníky vznikly mezi upravenými pavilony zemědělské fakulty v univerzitním kampusu na Branišovské zastřešením původních atrií a už jsou plné rostlin zeleniny a dalších zemědělských plodin.

Nákladem 98,7 milionu korun se fakultě podařilo se štědrou dotací z evropských fondů zrekonstruovat a nově vybavit přístroji tři pavilony, které jsou propojené s její hlavní budovou.

Pavilony budou sloužit potřebám zootechnických disciplín, rostlinné výroby a agroekologie a také nově vzniklé katedře kvality zemědělských produktů. V prostoru mezi pavilony dostali studenti navíc zcela nové a moderně vybavené studijní oddělení.

Významné stavby na univerzitě od roku 2008

- Jihočeský vědeckotechnický park
- společná budova Filozofické fakulty a rektorátu
- Akademická knihovna
- Přírodovědecká fakulta
- společná budova Zemědělské fakulty a Fakulty rybářství
- Jihočeské výzkumné centrum akvakultury a biodiverzity hydrocenóz CENAKVA ve Vodňanech
- Mezinárodní environmentální vzdělávací, poradenské a informační středisko ochrany vod ve Vodňanech MEVPIS
- modernizace budovy Fakulty rybářství a ochrany vod na Husově třídě v Budějovicích

Celkové náklady na tyto akce činily zhruba 1,5 miliardy korun.

„Nové pavilony budeme využívat pro výuku i výzkum. Jsou zaměřené na některé ekologické aspekty životního prostředí, na zootechnické vědy a především na kvalitu zemědělských produktů, která je dnes jednou z priorit celé Evropské unie,“ upřesnil děkan fakulty Miloslav Šoch.

Děkan si cení nejen zmodernizovaných budov, ale hlavně nových přístrojů. Zemědělská fakulta jich pořídila celkem 51 za téměř 26 milionů korun.

Mají špičkové pracoviště

„Nové přístrojové vybavení nám umožní dostat se na úroveň špičkových pracovišť, ať už evropských, nebo i světových. A teď bude záležet na nás, jestli budeme schopni udržet krok se světovým výzkumem. Chci zdůraznit, že se budeme zaměřovat především na aplikovaný výzkum, protože jako fakulta jsme zaměřeni spíš na spolupráci s praxí,“ objasnil Šoch, který ve čtvrtek podepsal další smlouvy o spolupráci s firmami. Je mezi nimi i Jihočeská masna a Madeta.

Zemědělská fakulta získala už koncem loňského roku moderní posluchárny, učebny a laboratoře v nové budově, kterou sdílí společně s fakultou rybářství a ochrany vod. A už v létě se pustí do další rekonstrukce. Chtějí vybudovat i vlastní minipivovar a mlékárnu „Máme připravený projekt a potvrzenou dotaci z ministerstva školství na obnovu největšího původního pavilonu B,“ potvrdil proděkan pro rozvoj Zdeněk Štěrba.

Dalším záměrem zemědělské fakulty je vybudovat vlastní minipivovar a mlékárnu. Pokud půjde celý proces hladce, mohla by praktické potravinářské provozy otevřít do dvou let.

Zemědělská fakulta založená v roce 1960 se stala v roce 1991 jednou ze dvou fakult zakládajících Jihočeskou univerzitu. Má 1 700 studentů v devíti oborech a její vedení se zájmem sleduje návrat maturantů ke klasickým zemědělským oborům. Nejžádanější bývaly obory, které nesouvisí se zemědělstvím, ale v současné době je největší zájem o zootechniku.

„Na zootechniku máme 200 podaných přihlášek, počítám, že nabereme asi polovinu studentů. Zájem přičítám tomu, že se stáváme pracovištěm, kde je soustředěno poměrně hodně pracovníků pro praxi pro zemědělství. V tomto oboru máme přibližně sto přihlášek, takže celkem 300 přihlášek souvisejících se zemědělstvím,“ vypočítal děkan.

Znamená to, že zemědělská fakulta na jihu Čech táhne nejen zájemce o příbuzné obory, jako je agroekologie nebo biologie a ochrana zájmových organismů, které už tolik se zemědělstvím nesouvisí, ale navazují na něj. „Ale přímo zemědělství se u nás začíná stávat klíčovým oborem. A nedá se říct, že by to v republice bylo normální,“ srovnává Šoch.Nejčtenější

Dvouletý chlapec se dostal z domu do bazénu, následkům tonutí podlehl

Ilustrační snímek

Dvouletý chlapec zemřel poté, co se topil v zahradním bazénu u rodinného domu v Písku. O letošních prázdninách je to v...

Na Prachaticku spadlo unikátní letadlo Be 50 Beta Minor, pilot zemřel

U Strunkovic nad Blanicí na Prachaticku se při leteckém dni zřítilo unikátní...

U Strunkovic nad Blanicí na Prachaticku se v sobotu odpoledne při leteckém dni zřítilo unikátní letadlo Be 50 Beta...Po čelní srážce zemřeli dva motorkáři na Českobudějovicku

Nehoda motorkářů mezi Hlubokou nad Vltavou a Municemi (11. srpna 2018).

Při dopolední nehodě na Českobudějovicku zemřeli dva řidiči motorek ve věku 44 a 39 let, uvedla policie. Čelně se...

V Hluboké se rozloučili s Kamilem Benešem, který padl v Afghánistánu

Lidé se loučí s Kamilem Benešem při smutečním obřadu v kostele sv. Jana...

V Hluboké nad Vltavou se lidé rozloučili s Kamilem Benešem, jedním ze tří českých vojáků, kteří se na misi v...

Zahradu s biotopem buduje rodina jako jedinečné království

Jezírko bylo tím prvním, co Piherovi na své zahradě vybudovali. Teprve pak se...

Holou parcelu bez jediného stromu koupili v malebné jihočeské vesničce před sedmi lety na stavbu rodinného domu a spolu...

Další z rubriky

Kůrovec se dál šíří jihem Čech. Nyní decimuje smrky kolem Tábora

Kůrovec ničí stromy na Dačicku.

V táborských městských lesích již několik dní bojují s kůrovcem. Brouk napadl zhruba dva tisíce stromů. Situace je...

Řidič nepřežil čelní střet s kamionem, silnice u Třeboně už je průjezdná

Citroën Saxo se poblíž Třeboně střetl s kamionem. Řidič osobního vozu nehodu...

Tragická nehoda se stala ve středu večer poblíž Třeboně. Řidič Citroënu Saxo nepřežil čelní střet s kamionem. Úsek...

Nová naučná stezka za 30 milionů nabídne bobří hráz i vor na rybníku Olšina

Rybník Olšina se nachází v bývalém vojenském prostoru Boletice poblíž Horní...

Jedinečnou přírodu kolem rybníka Olšina na Šumavě budou moci návštěvníci obdivovat z nové zážitkové naučné stezky....

Najdete na iDNES.cz