Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Studenti mají nové skleníky i špičkové přístroje za sto milionů korun

  11:58aktualizováno  11:58
Studenti Zemědělské fakulty Jihočeské univerzity dostali čtyři zmodernizované pavilony, na padesát špičkových přístrojů a navíc ještě dva skleníky. Celou investici za 98,7 milionu korun pořídila fakulta s využitím evropské dotace 83,9 milionu.

Studenti Zemědělské fakulty Jihočeské univerzity dostali čtyři zmodernizované pavilony. | foto: Marek Podhora, MAFRA

Nažloutlá kolečka na talíři v novém skleníku zemědělské fakulty jsou křehká, šťavnatá a nasládlá. Na jazyku chutnají jako kříženec kedlubny s jablkem. Kolečka krájeli pěstitelé z oloupaných původně fialových hlíz podobných bramborám.

Tyto kořenové hlízy se jmenují jakon a při čtvrtečním slavnostním představení svých zmodernizovaných prostor se jimi chlubili vyučující fakulty.

Fotogalerie

„Jakon k nám byl dovezen z Jižní Ameriky. Je zpestřením jídelníčku a především díky inulinu, který obsahuje, prospívá zdraví. Vhodný je zvlášť pro diabetiky,“ vysvětluje Jan Bárta z katedry speciální produkce rostlinné.

Dva automatizované skleníky vznikly mezi upravenými pavilony zemědělské fakulty v univerzitním kampusu na Branišovské zastřešením původních atrií a už jsou plné rostlin zeleniny a dalších zemědělských plodin.

Nákladem 98,7 milionu korun se fakultě podařilo se štědrou dotací z evropských fondů zrekonstruovat a nově vybavit přístroji tři pavilony, které jsou propojené s její hlavní budovou.

Pavilony budou sloužit potřebám zootechnických disciplín, rostlinné výroby a agroekologie a také nově vzniklé katedře kvality zemědělských produktů. V prostoru mezi pavilony dostali studenti navíc zcela nové a moderně vybavené studijní oddělení.

Významné stavby na univerzitě od roku 2008

- Jihočeský vědeckotechnický park
- společná budova Filozofické fakulty a rektorátu
- Akademická knihovna
- Přírodovědecká fakulta
- společná budova Zemědělské fakulty a Fakulty rybářství
- Jihočeské výzkumné centrum akvakultury a biodiverzity hydrocenóz CENAKVA ve Vodňanech
- Mezinárodní environmentální vzdělávací, poradenské a informační středisko ochrany vod ve Vodňanech MEVPIS
- modernizace budovy Fakulty rybářství a ochrany vod na Husově třídě v Budějovicích

Celkové náklady na tyto akce činily zhruba 1,5 miliardy korun.

„Nové pavilony budeme využívat pro výuku i výzkum. Jsou zaměřené na některé ekologické aspekty životního prostředí, na zootechnické vědy a především na kvalitu zemědělských produktů, která je dnes jednou z priorit celé Evropské unie,“ upřesnil děkan fakulty Miloslav Šoch.

Děkan si cení nejen zmodernizovaných budov, ale hlavně nových přístrojů. Zemědělská fakulta jich pořídila celkem 51 za téměř 26 milionů korun.

Mají špičkové pracoviště

„Nové přístrojové vybavení nám umožní dostat se na úroveň špičkových pracovišť, ať už evropských, nebo i světových. A teď bude záležet na nás, jestli budeme schopni udržet krok se světovým výzkumem. Chci zdůraznit, že se budeme zaměřovat především na aplikovaný výzkum, protože jako fakulta jsme zaměřeni spíš na spolupráci s praxí,“ objasnil Šoch, který ve čtvrtek podepsal další smlouvy o spolupráci s firmami. Je mezi nimi i Jihočeská masna a Madeta.

Zemědělská fakulta získala už koncem loňského roku moderní posluchárny, učebny a laboratoře v nové budově, kterou sdílí společně s fakultou rybářství a ochrany vod. A už v létě se pustí do další rekonstrukce. Chtějí vybudovat i vlastní minipivovar a mlékárnu „Máme připravený projekt a potvrzenou dotaci z ministerstva školství na obnovu největšího původního pavilonu B,“ potvrdil proděkan pro rozvoj Zdeněk Štěrba.

Dalším záměrem zemědělské fakulty je vybudovat vlastní minipivovar a mlékárnu. Pokud půjde celý proces hladce, mohla by praktické potravinářské provozy otevřít do dvou let.

Zemědělská fakulta založená v roce 1960 se stala v roce 1991 jednou ze dvou fakult zakládajících Jihočeskou univerzitu. Má 1 700 studentů v devíti oborech a její vedení se zájmem sleduje návrat maturantů ke klasickým zemědělským oborům. Nejžádanější bývaly obory, které nesouvisí se zemědělstvím, ale v současné době je největší zájem o zootechniku.

„Na zootechniku máme 200 podaných přihlášek, počítám, že nabereme asi polovinu studentů. Zájem přičítám tomu, že se stáváme pracovištěm, kde je soustředěno poměrně hodně pracovníků pro praxi pro zemědělství. V tomto oboru máme přibližně sto přihlášek, takže celkem 300 přihlášek souvisejících se zemědělstvím,“ vypočítal děkan.

Znamená to, že zemědělská fakulta na jihu Čech táhne nejen zájemce o příbuzné obory, jako je agroekologie nebo biologie a ochrana zájmových organismů, které už tolik se zemědělstvím nesouvisí, ale navazují na něj. „Ale přímo zemědělství se u nás začíná stávat klíčovým oborem. A nedá se říct, že by to v republice bylo normální,“ srovnává Šoch.
Nejčtenější

Muže z Prachatic, který málem umlátil své štěně, někdo napadl

Ilustrační snímek

Vlnu nevole vzbudilo na internetu v uplynulých dvou dnech video, na kterém čtyřiadvacetiletý mladík z Prachatic týrá...

Mladík v Prachaticích doma málem umlátil štěně, usvědčilo jej video

Mladík brutálně týral psa. Hrozí mu dva roky vězení

Prachatičtí kriminalisté vyšetřují 24letého muže z Prachatic, který brutálně týral svého psa. Usvědčilo jej video,...VIDEO: Řidič si z D3 u Tábora udělal závodní dráhu, jel až 222 km/h

Třicetiletý řidič jel po D3 rychlostí až 222 km/h.

O téměř sto kilometrů v hodině překročil na jihočeské dálnici D3 povolenou rychlost řidič vozidla Alfa Romeo. Jeho...

Týrané štěně z Prachatic převezli na specializované pracoviště do Prahy

Když se štěně dostalo do péče vimperských veterinářů, mělo otoky hlavy a...

Bezmála 136 tisíc lidí už podepsalo petici, která žádá nejvyšší možný trest pro 24letého muže z Prachatic týrajícího...

Kladno si zahraje o extraligu. V baráži se může objevit i Jágr

Václav Nedorost (vlevo) z Českých Budějovic bojuje s Ladislavem Zikmundem z...

Kladenští hokejisté vyhráli v Českých Budějovicích 5:2, na zápasy semifinálovou sérii získali 4:1 a z prvoligového play...

Další z rubriky

Budějovice vyhrály spor s parkovací službou. Nemusí platit 2,5 milionu

Špatné parkování (ilustrační foto)

Dva a půl milionu korun jako ušlý zisk platit nebudou a žalobce má nahradit náklady řízení. Budějovická radnice uspěla...

Tříhodinová hádka o halu. Část klubů je proti jejímu bourání

Sportovní hala v Českých Budějovicích.

V době, kdy budějovická radnice hledá v soutěži firmu, která má postavit Multifunkční centrum Dlouhá louka za více než...

Pejskaři z celé země venčili v Prachaticích, podpořili týrané štěně

Zhruba 200 lidí se v úterý po 17. hodině sešlo v Prachaticích k hromadnému...

Přes dvě stovky lidí a asi stovka jejich psích společníků ze všech koutů Česka se odpoledne sešli na prachatickém...

denicek-chvile-kdy-jsem-se-prestala-snazit-byt-perfektni
denicek-chvile-kdy-jsem-se-prestala-snazit-byt-perfektni

Myslíte si, že všechny mamimky jsou dokonalé?

Najdete na iDNES.cz