Tak by mohlo vypadat nové otáčivé hlediště v Českém Krumlově podle návrhu studentky architektury Anety Krupkové z ČVUT Praha.

Tak by mohlo vypadat nové otáčivé hlediště v Českém Krumlově podle návrhu studentky architektury Anety Krupkové z ČVUT Praha. | foto: Archiv pořadatelů architektonické soutěže

Studenti navrhli, jak změnit točnu v Českém Krumlově. Podívejte se

  • 25
Potíže s otáčivým hledištěm v Českém Krumlově by mohli pomoci vyřešit studenti, kteří v architektonické soutěži navrhovali jeho novou podobu. Hledali způsob, jak vyhovět požadavkům Výboru světového dědictví UNESCO zachovat jedinečný ráz barokní zahrady a současně také divadelní scénu.

"Studentská řešení jen potvrzují, že se nejedná o spor mezi barokní zahradou a divadelní scénou. Návrhy prostor zahrady přinesly pozoruhodná řešení na umístění i na podobu nové, kvalitnější letní divadelní scény pro Český Krumlov," řekl jeden z porotců soutěže, Václav Girsa z Fakulty architektury ČVUT v Praze.

Soutěž, které se zúčastnilo 23 studentů  architektury z Prahy, Liberce a Bratislavy, má dva vítěze. Jako nejlepší ocenila porota návrhy Jana Harciníka z pražské Fakulty architektury ČVUT a Elišky a Marie Křížových z téže fakulty. 

Chcete, aby na místě otáčivého hlediště v Českém Krumlově stálo jiné?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 čtvrtek 5. dubna 2012. Anketa je uzavřena.

Ne
Ne 571
 Ano
Ano 175

Cílem studentů bylo nahradit zastaralé otáčivé hlediště, které podle zástupců UNESCO svým provozem devastuje památku rokokového letohrádku Bellarie i samotnou zahradu.

Soutěž uspořádala Fakulta architektury ČVUT s Národním památkovým ústavem a Českým národním Komitétem ICOMOS (Mezinárodní rada pro památky a sídla) .

"Studentské návrhy svou kreativitou velmi překvapily. Mnohé z nich řešení situace v Českém Krumlově nejen posouvají kupředu, ale dané prostředí scénograficky, architektonicky i krajinářsky povyšují," oceňuje Josef Šulc, prezident českého Národního komitétu ICOMOS.

Problémem okolo točny se zabývá zvláštní komise na ministerstvu kultury.

"Spoluprací na studentské soutěži jsme chtěli získat nezávislý pohled na situaci okolo letní divadelní scény v Českém Krumlově. A výsledek je jednoznačný - řada kvalitních architektonických řešení existuje," míní  ředitelka Národního památkového ústavu Naďa Goryczková.

Ve hře jsou ale také dvě další možnosti, jak vyřešit potíže spojené s točnou. První z nich je postavit úplně novou točnu v budějovické Stromovce. Zdejší radní už mají projekt. Druhou variantou je přestěhovat točnu těsně za plot zámecké zahrady. 

U zrodu otáčivého hlediště stál divadelní architekt a scénograf Joan Brehms s režisérem JD Ottou Haasem. Na první točnu se vešlo 60 diváků a při představení jí otáčeli lidé. Nynější točna je z plzeňské Škody, slouží od roku 1994 a pojme 644 diváků. Průměr základny kruhu měří 21,3 metru a hlediště otáčí 4 elektromotory o síle 15 KW v obou směrech. Za padesát let herci před točnou předvedli 2 810 představení.