Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Studenti sbírali šokující příběhy lidí, bolesti moderního člověka

  10:08aktualizováno  10:08
Najít 14 bolestí moderního člověka a sesbírat příběhy, které se k nim vážou, si dali za úkol studenti Obchodní akademie v Písku. Netradiční projekt začal loni v září, teď ho doplní i ilustrace. A panely s nejlepšími příběhy budou putovat po školách i věznicích.

Vybrané studentky zpracovávaly nejčastěji se opakující bolesti. Na snímku je i ředitel školy Pavel Sekyrka. | foto: Martin Beneš, MF DNES

Všichni žáci dostali za úkol vymyslet největší bolesti, se kterými se dnešní člověk potýká. Ty nejčastěji se opakující pak dále zpracovávala skupinka studentek.

Největšími problémy podle mladých je třeba rozpad rodiny, nemoc, smrt blízkého, ztráta zaměstnání nebo třeba opuštěnost. Patnáctým tématem, které by mělo být východiskem ze všech bolestí, je naděje.

"V rámci druhé fáze studenti vybrali 600 institucí, které obesílali nebo osobně obcházeli s tím, že pokud má někdo příběh, který s bolestmi souvisí, ať nám jej zašle," vysvětlil autor projektu a ředitel obchodní akademie Pavel Sekyrka.

Ve škole se tak sešly zajímavé a silné příběhy od onkologických pacientů, vězňů, seniorů a podobně. V jednom například píše 41letá žena, která si prošla týráním od svého muže, s nímž se později rozvedla. Druhý manžel, se kterým si myslela, že bude do konce života, jí zemřel v mladém věku. Když už doufala, že to nejhorší má za sebou, vážně onemocněla.

Každá studentka dostala k čtení několik "bolestí". "Četla jsem příběh vězně, který prošel tolika neštěstími. Byla tam ztráta partnera i smrt blízkého, nezaměstnanost. Udivilo mě, že ten člověk dokázal dojít k naději, protože všechno překonal a uvědomil si, co od života chce," vyprávěla studentka Tereza Smolová.

Pro studenty bylo zajímavé i to, že najednou neviděli realitu černobíle. Od vězňů, kteří mají za sebou třeba i vraždu, se najednou dozvěděli děsivý příběh jejich dětství, které je v podstatě předurčuje ke kriminalitě.

"Byly to šokující příběhy, které jsem si neuměla představit. Vyrůstáme v rodinách, rodiče nás mají rádi. Pak si člověk uvědomí, že to není samozřejmost," podotkla další ze studentek Jana Kašparová.

Každou bolest a neději bude představovat jeden menhir

Nyní vzniknou panely s nejlepšími příběhy, které obohatí ilustrace studentů Střední výtvarné školy Písek. Panely budou putovní a lidé se s nimi setkají v nemocnicích, hospicích, domovech důchodců, věznicích a školách.

"Chceme je dát všude, kde mohou prohloubit sociální cítění a posunout člověka k tomu 15. tématu, což je naděje," uvedl Sekyrka. V budoucnu budou panely vystaveny i v Senátu a v Bruselu. O projekt navíc projevily zájem partnerské školy obchodní akademie v cizině.

Nejdražší a nejnáročnější fází bude vytvoření skutečných bolestných kamenů. Škola dostala zdarma 15 pětitunových menhirů, každý bude představovat jednu bolest a naději. Právě naděje bude umístěna jako poslední, takže než k ní člověk dojde, bude muset projít kolem "bolestí".

Autor:


Nejčtenější

Dvouletý chlapec se dostal z domu do bazénu, následkům tonutí podlehl

Ilustrační snímek

Dvouletý chlapec zemřel poté, co se topil v zahradním bazénu u rodinného domu v Písku. O letošních prázdninách je to v...

Na Prachaticku spadlo unikátní letadlo Be 50 Beta Minor, pilot zemřel

U Strunkovic nad Blanicí na Prachaticku se při leteckém dni zřítilo unikátní...

U Strunkovic nad Blanicí na Prachaticku se v sobotu odpoledne při leteckém dni zřítilo unikátní letadlo Be 50 Beta...Po čelní srážce zemřeli dva motorkáři na Českobudějovicku

Nehoda motorkářů mezi Hlubokou nad Vltavou a Municemi (11. srpna 2018).

Při dopolední nehodě na Českobudějovicku zemřeli dva řidiči motorek ve věku 44 a 39 let, uvedla policie. Čelně se...

V Hluboké se rozloučili s Kamilem Benešem, který padl v Afghánistánu

Lidé se loučí s Kamilem Benešem při smutečním obřadu v kostele sv. Jana...

V Hluboké nad Vltavou se lidé rozloučili s Kamilem Benešem, jedním ze tří českých vojáků, kteří se na misi v...

Zahradu s biotopem buduje rodina jako jedinečné království

Jezírko bylo tím prvním, co Piherovi na své zahradě vybudovali. Teprve pak se...

Holou parcelu bez jediného stromu koupili v malebné jihočeské vesničce před sedmi lety na stavbu rodinného domu a spolu...

Další z rubriky

Návštěvnost jihu Čech dál roste. Tchajwanci zde chtějí zůstávat déle

Ilustrační snímek

Jižní Čechy opět přilákaly větší počet turistů. Region dokonce patří mezi tři kraje, kde návštěvnost za druhé čtvrtletí...

Řidič nepřežil čelní střet s kamionem, silnice u Třeboně už je průjezdná

Citroën Saxo se poblíž Třeboně střetl s kamionem. Řidič osobního vozu nehodu...

Tragická nehoda se stala ve středu večer poblíž Třeboně. Řidič Citroënu Saxo nepřežil čelní střet s kamionem. Úsek...

V Hluboké se rozloučili s Kamilem Benešem, který padl v Afghánistánu

Lidé se loučí s Kamilem Benešem při smutečním obřadu v kostele sv. Jana...

V Hluboké nad Vltavou se lidé rozloučili s Kamilem Benešem, jedním ze tří českých vojáků, kteří se na misi v...

Najdete na iDNES.cz