Výstava, kterou podpořil projekt Tkink Big, vrátila slavného malíře Zrzavého do

Výstava, kterou podpořil projekt Tkink Big, vrátila slavného malíře Zrzavého do Vodňan | foto: iDNES.cz

Studenti vrátili slavného malíře Zrzavého do Vodňan, uspořádali výstavu

  • 1
Životní osudy známého malíře Jana Zrzavého jsou spojené s Prahou a Francií. Zrzavý však prožil šestnáct let i v jihočeských Vodňanech. Studentka Kamila Havlínová sehnala dosud nezveřejněné fotky, dopisy a vzpomínky na umělce a zorganizovala výstavu v Městském muzeu ve Vodňanech.

Dokumenty, které studenti pro výstavu ve vodňanském muzeu sehnali, dosud ještě nebyly zveřejněny.

"Původně jsem o životě a díle Zrzavého věděla jen málo a spíš jsem tušila, že měl s naším městem něco společného," přiznává studentka. K umělci se dostala díky své matce.

"Moje maminka, Martina Havlínová, začala před dvěma roky sbírat informace o Janu Zrzavém jako podklad pro svou bakalářskou práci. Nahrávala rozhovory s pamětníky, kteří na něj vzpomínají, a postupně zjišťovala kolik toho měl společného s naším městem. Její pátrání mě nadchlo. Uvědomila jsem si jeho význam jako malíře a současně význam jeho pobytu ve Vodňanech a začala jsem se o něj taky zajímat,“ vysvětluje Kamila Havlínová z občanského sdružení Vodňany žijou.

Tato skupina mladých lidí pravidelně organizuje například hudební koncerty, filmové projekce nebo divadelní představení. Tentokrát se však pustili do něčeho nového. Podařilo se jim sehnat finanční podporu z programu Think Big od Nadace Telefónica, a tak mohli uspořádat výstavu na počest slavného malíře.

Projekt Think Big

Think Big je celoevropský program skupiny Telefónica, který pomáhá na svět nápadům mladých lidí, kteří chtějí něco vytvořit nebo změnit ve svém okolí. Mladým lidé získají pro realizaci projektů nejen potřebou finanční podporu, ale i vzdělání a telekomunikační vybavení.

Logo Think Big, nadace společnosti Telefónica O2

V ČR řídí program Think Big Nadace Telefónica a ročně tak podpoří přes 300 projektů.

Příprava expozice jim zabrala pět měsíců. Oslovili soukromé majitele, galerii ve Vodňanech, architekta Davida Pavlištu, grafika Tomáše Skálu a mnohé další, kteří přispěli k vytvoření expozice.

Na výstavě jsou k vidění obrazy, dopisy, fotografie a dalších zajímavosti s odkazem na pobyt Jana Zrzavého ve Vodňanech.

Malíř se do Vodňan přistěhoval v roce 1942, kdy si pronajal byt na okraji města. Zaujal ho výhled z okna, kde viděl kopec Hrad a Nový rybník. Rád se procházel po okolí nebo se občas zastavil u pana lékárníka, někdy vyrazil na výlet do nedalekých Chelčic za farářem Srubkem.

"Na výstavě jsou vystaveny originály i kolorované reprodukce slavných obrazů. Některé z nich malíř věnoval svým vodňanským přátelům. Vážíme si ochoty místních, kteří je zapůjčili. Výstavou bychom také chtěli opravit jeden mýtus. Zrzavý se musel v roce 1956 vystěhovat z bytu, radnice mu totiž neprodloužila smlouvu. Říká se, že malíř na Vodňany zanevřel, ale není to tak. On si naopak přál, aby tady u nás byla velká výstava, což se podařilo v roce 1978, pár měsíců po jeho smrti," vysvětluje kurátorka výstavy Martina Havlínová.

Výstava Návrat Jana Zrzavého do Vodňan byla pro velký zájem prodloužena až do 17. ledna a zdá se, že tím stopy Zrzavého rozhodně nekončí.

Nyní se jedná o umístění busty Jana Zrzavého a vodňanská galerie připravuje veřejnou výtvarnou soutěž, inspirovanou pobytem slavného malíře ve Vodňanech.