Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sestra je v Thajsku prestižní povolání, vzpomíná dívka na stáž v Asii

  16:43aktualizováno  16:43
Jak se ošetřují následky kousnutí kobrou, i to poznala na stáži ve velké státní nemocnici v thajském městě Chiang Rai studentka Jihočeské univerzity Sabina Ludányiová. V asijské zemi také zjistila, že zdravotní sestry tam mají mnohem důležitější roli než u nás.

Studentka Jihočeské univerzity Sabina Ludányiová byla na stáži v Thajsku. | foto: Marek Podhora, MAFRA

Na převaz nohy přišel do chirurgické ambulance v thajské státní nemocnici ve městě Chiang Rai asi padesátiletý muž. Po sundání obvazu se objevila rána hluboká až na kost. Zranění vzniklo po kousnutí kobry, na kterou domorodec narazil přímo za dveřmi své chatrče.

„Nebyl to příjemný pohled. Had ho kousl do nártu. Bylo to povrchové, ale kobra produkuje toxiny, které pak jdou do těla a způsobují odpadávání kůže i masa, takže ta rána byla hluboká až na kost,“ popisuje jeden ze zážitků během své praxe v exotické zemi Sabina Ludányiová, jednadvacetiletá studentka třetího ročníku oboru všeobecná sestra Zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity.

Zdravotnický tým pacienta zručně ošetřil a díky tlumočníkovi se česká studentka dověděla, že jeho prognóza je dobrá. Podobné případy mívají v nemocnici často a rána na noze se zhojí.

„Samotný muž řekl, že kobru hned zabil. Nepřemýšlel prý, jak dlouho v něm byla zakouslá. Pak půlku hada naložil do alkoholu, druhou snědl a až poté se vydal do nemocnice,“ líčí s odstupem několika týdnů už s úsměvem vysoká štíhlá studentka.

První studentka v Thajsku

Studijní praxi na severu Thajska absolvovala od konce srpna téměř do konce října. Do deset tisíc kilometrů vzdálené země v jihovýchodní Asii vycestovala jako první studentka svého oboru Jihočeské univerzity, a proto netušila, co ji tam čeká. Na odpovědi, co tam budu dělat, jak se domluvím, kde budu bydlet, můžu pít tamní vodu nebo jak funguje internet, jí nikdo nemohl odpovědět.

„Proto jsem už po návratu uspořádala přednášku o svých zkušenostech z dvouměsíční stáže v Thajsku pro studenty. Z našeho oboru jich moc do zahraničí nevyjíždí a podle mě je to obrovská škoda. Člověk pozná kus světa a získá větší rozhled,“ říká Sabina Ludányiová.

Když si časně ráno před odchodem na praxi v českobudějovické nemocnici navléká v sychravém prosincovém počasí několik vrstev oblečení, vrací se v myšlenkách do Chiang Rai. Do prosluněných dní se stoprocentní vlhkostí vzduchu a teplotou kolem 31 stupňů Celsia.

Na pokoji leželo 35 pacientů

Bydlela na kolejích Mae Fah Luang Univerzity a do nemocnice jezdila s tamními studenty autobusem už v uniformě.

„Prošla jsem tam chirurgií, chirurgickou JIP, traumacentrem, kardiochirurgií a operačními sály. A pak ještě oddělením čínské medicíny v univerzitní nemocnici,“ vypočítává Sabina Ludányiová.

Ve státní nemocnici se například na chirurgickém oddělení setkala s obrovskou místností, v níž leželo 35 pacientů. A další, kteří nepotřebovali velkou péči, byli umístěni na chodbách. Sestry mají zázemí na kraji místnosti, kde si vyplňují papíry a mají přípravnu infuzí a léků i čisticí místnost.

Sabina Ludányiová byla na stáži v Thajsku ve městě Chiang Rai.
Studentka oboru všeobecná sestra Sabina Ludányiová byla na stáži v Thajsku.

„Většina pacientů byli rolníci a dělníci, kteří mají základní vzdělání, někdy ani to ne. Byli v této chudé státní nemocnici, protože si nemohli dovolit soukromou. Ale zdravotní péče i vybavení sálů je v ní na vysoké úrovni, srovnatelné s naší lůžkovou péči,“ popisuje studentka.

Přes den o nemocné pečují příbuzní

Zajímavý je v Thajsku systém péče o pacienty. Zhruba od sedmi hodin ráno až do pěti odpoledne jsou u jejich lůžka na návštěvě příbuzní. Poskytují jim veškerou péči, kterou u nás dělá sestra - přebalují je, převlékají, umývají, stelou jim i krmí. Pro Thajce je důležité, aby se jejich blízký měl dobře a aby se o něj postarali.

„Sestry jsou hlavní částí celého oddělení. Doktoři se snaží, aby si u nich nezkazili reputaci, protože sestra dělá úplně všechno. U nás máme vymezené kompetence. Tohle je práce doktora, tohle sestry. V Thajsku doktor jen přijde, napíše papíry, odoperuje, ale sestra vyndává drény, svěrací stehy a dělá další věci, na které u nás nesmí sáhnout. Tam je sestra hodně prestižní a ceněné povolání,“ srovnává Sabina Ludányiová.

Lidé tíhnou k tradiční východní medicíně

Česká studentka zjistila, že Thajci mají jiný přístup k léčbě, než je běžné u nás. Pokud nejde třeba o vážný úraz z dopravní nehody (většinou na motocyklu, kterých tam jezdí spousta), snaží se své zdravotní potíže vyřešit nejdřív s bylinkářem, nebo léčitelem. V nemocnici hledají spásu až poté, když jim nepomůže alternativní medicína.

Rehabilitace tam není, místo toho jdou lidé v Thajsku na akupunkturu, akupresuru, masáž nebo léčení teplem. Víc se ubírají k východní medicíně, třeba i bohatá univerzitní nemocnice tam má oddělení čínské medicíny, kde léčí bolesti hlavy, migrény, žaludeční a střevní potíže, ale i bolesti zad, nohou a další zdravotní neduhy.

Sabina Ludányiová byla na stáži v Thajsku ve městě Chiang Rai.  Na snímku je v...

„Když jsem zvládla povinnou praxi, absolvovala jsem ještě dobrovolně týden na oddělení čínské medicíny na univerzitě. Měla jsem tam volný přístup osm až deset hodin denně, snažila jsem se stihnout co nejvíc metod. Zaujalo mě tam třeba, že používají hyperbarickou komoru u pacientů s Downovým syndromem,“ říká Sabina Ludányiová.

Dnes si sama umí naordinovat na běžné bolesti místo brufenu akupunkturní jehly. S nově získanými přáteli zůstává v kontaktu. Až napadne sníh, slíbila jim na Facebooku jeho fotku. Ví, že je bílá nadílka se zachumlanými lidmi nadchne. Ale dokud si ho sami neosahají, neucítí, jak studí.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí v Jihočeském kraji dle okresů:

Volby do Senátu

Jihočeský kraj volí své zástupce do Senátu v obvodu České Budějovice. Do Senátu v obvodu č.14 kandidují: Ladislav Faktor, Blanka Jakubcová Sýkorová, Lubomír Pána, Marie Paukejová, Miloslav Procházka, Richard Schötz, Jiří Šesták a Štěpán Tampír.Nejčtenější

Cyklista srazil na chodníku devítileté dítě. Po pádu se zvedl a ujel

Ilustrační snímek

Policisté pátrají po cyklistovi, který v úterý odpoledne srazil na autobusové zastávce v Českých Budějovicích...

Inspekce stíhá dva budějovické policisty kvůli mučení Roma

Generální inspekce bezpečnostních sborů (ilustrační foto)

Generální inspekce bezpečnostních sborů stíhá dva českobudějovické policisty. Údajně mučili 32letého Roma a nutili ho,...Cyklista Kaňkovský proletěl sklem do auta: Asi při mně stáli všichni svatí

Zničené kolo Aloise Kaňkovského po nárazu do jednoho z mechanických vozů závodu...

Cyklisté hradecké stáje Elkov Author se chystají na mistrovství světa, kde pojedou závod družstev. Týká se to i Aloise...

KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...

Kladno prohrálo na Slavii, Havířov uspěl v Jihlavě a vede první ligu

Momentka z duelu prvoligových hokejistů Českých Budějovic (žlutá) a Prostějova

Spekulovalo se, že by se Jaromír Jágr mohl poprvé v sezoně objevit v prvoligovém duelu. Jenže ani v 6. kole se...

Další z rubriky

Chceme smazat pocit hanby našich pacientů, říká primář psychiatrie v Písku

Oddělení ortopedie a chirurgie v nemocnici v Rychnově nad Kněžnou se naplno...

Maximálně zapojit pacienty do léčby, otevřít nemocnici nejen rodinám pacientů, ale i městu například pořádáním...

Audiovizuální show Vltava žije v Budějovicích oslaví 100 let republiky

Budějovický festival Vltava žije vyvrcholil show nazvanou Circle.

Čtyři projekční věže na českobudějovickém náměstí odvypráví stoletý příběh Československa. Show plná živých prvků i...

Vrak autobusu zmizel z trávníku u Vltavy, ale soudní spor trvá

Vrak autobusu stále hyzdí louku poblíž budějovického sídliště Vltava.

Zničený autobus už nehyzdí louku u Vltavy v Českých Budějovicích, kam ho před dvěma lety umístil vlastník pozemku. Ten...

Rozdáváme 100 kusů Baby Dove mycího gelu pro tělo i vlásky. Vyhrajte ho vy!
Rozdáváme 100 kusů Baby Dove mycího gelu pro tělo i vlásky. Vyhrajte ho vy!

Odborníci v Dove vytvořili řadu Baby Dove, která je určena pro jemnou péči o dětskou pokožku. Vyzkoušejte ji!

Najdete na iDNES.cz